Choroby nadnerczy: Hiperaldosteronizm, Choroba Addisona – opis i leczenie

Co to są nadnercza?

Leczenie chorób nadnerczy - choroba Addisona, Hiperaldosteronizm. Leczenie na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu, Trójmiasta.Nadnercza to gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie hormonów: aldosteronu, kortyzonu, adrenaliny, noradrenaliny oraz dehydroepiandrosteronu.

Aldosteron reguluje gospodarkę wodną, sodową i potasową, wpływając na funkcjonowanie nerek i układu krążenia. Kortyzol zaś pobudza wątrobę do przetwarzania tłuszczów i białek w glukozę, czyli reguluje przemianę węglowodanową, nie dopuszcza do powstawania specyficznych białych krwinek, które tworzą przeciwciała, działa też antystresowo, jednak jego nadmiar osłabia układ immunologiczny.

Adrenalina i noradrenalina, nazywane hormonami strachu, walki i ucieczki, przyśpieszają pracę serca, przygotowują organizm do ekstremalnych działań, ale także spowalniają pracę jelit.

Dehydroepiandrosteron przyśpiesza zaś metabolizm tłuszczów i zmniejsza łaknienie, podnosi odporność, chroni przed osteoporozą, ujędrnia skórę, korzystnie wpływa na nastrój i popęd płciowy.

Choroby nadnerczy?

Do najczęstszych chorób nadnerczy należą: hiperaldosteronizm oraz choroba  Addisona.
W wyniku hiperaldosteronizmu dochodzi do  nadmiernego wydzielania aldosteronu. Pod jego wpływem nerki wydalają mniej wody i sodu, a więcej potasu. Choroba dotyka osoby w wieku 30–50 lat. Częściej są to kobiety. Schorzeniu sprzyja niewydolność krążenia, marskość wątroby, doustne środki antykoncepcyjne, leki moczopędne, które przyśpieszają wydalanie potasu. Powodem szybszego wydzielania aldosteronu może być też nieleczone nadciśnienie tętnicze, schorzenia nerek, guz chromochłonny. 

Hiperaldosteronizm – objawy?

Objawami choroby są: nadciśnienie tętnicze, osłabienie mięśni, zmęczenie, drętwienie ramion, dłoni, nóg i stóp, zwiększone pragnienie, potrzeba oddawania moczu w nocy, przemijające porażenie i skurcze mięśni, zaburzenia widzenia, bóle głowy.

Hiperaldosteronizm – leczenie ?

Osoby chore na hiperaldosteronizm przyjmują leki obniżające ciśnienie krwi a także leki obniżające poziom aldosteronu. Ważne jest aby dieta pacjenta zawierała mało sodu, a dużo potasu. Dietetyk Derm-Estetyka pomoże Państwu w doborze odpowiedniego jadłospisu.

Choroba Addisona polega na postępującym niszczeniu nadnerczy. Schorzenie może wystąpić w każdym wieku, równie często u mężczyzn, jak i u kobiet. Przyczyna choroby nie jest dokładnie poznana, przypuszcza się, że jest to choroba autoimmunologiczna. Do uszkodzenia nadnerczy może dojść wskutek gruźlicy, chorób przysadki lub nowotworowych. Niewydolność nadnerczy może ujawnić się po odstawieniu stale przyjmowanych sterydów. 

Choroba Addisona – objawy?

Objawami choroby Addisona są: brak łaknienia, chudnięcie, osłabienie i zmęczenie, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, nadmierny apetyt na sól, spadek ciśnienia tętniczego krwi, zwłaszcza po zmianie pozycji z leżącej na stojącą, ściemnienie skóry na odsłoniętych częściach ciała, przyciemnienie blizn i piegów, wypadanie włosów, stałe odczuwanie zimna i częste zmiany nastroju.

Choroba Addisona – leczenie?

Leczenie choroby Addisona ma charakter stały. Pacjenci przyjmują do końca życia leki sterydowe, których nie wolno im odstawiać. To samo dotyczy modyfikacji dawek. Ważne jest aby dieta osoby z chorobą Addisona zawierała dużo węglowodanów, białek, potasu oraz sodu. Dietetyk Derm-Estetyka pomoże Państwu w doborze odpowiedniego jadłospisu.

Dodaj komentarz