Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Leczenie łysienia

Łysienie androgenowe mężczyzn

Mężczyźni są liczną grupą pacjentów, która zgłasza się z problemem łysienia androgenowego – typu męskiego, do gabinetów medycyny estetycznej. Nasilenie objawów androgenizacji jest uzależnione od wewnątrzkomórkowego receptora androgenowego w komórkach mieszków włosowych oraz metabolizmu testosteronu. Ogólnie rzecz ujmując, większość mężczyzn posiada preferencje w kierunku łysienia typu męskiego, a przyczyną tego problemu jest zależność rodzinna czyli dziedziczenie łysienia. Szczególnie dotyczy to mieszków włosowych okolic kątów skroniowo- czołowych skóry owłosionej głowy ( zakola).

Klasyczne metody leczenia łysienia obejmują terapie miejscową jak i ogólną.

Leczenie : Efekt terapeutyczny uzyskiwany jest po pewnym czasie, to w pierwszej fazie terapii zasadne wydaje się wprowadzenie preparatu bogatego w istotne dla wzrostu i metabolizmu włosa składniki. Stosowanie takich preparatów przez cały okres terapii wzmacnia jej jakość i minimalizuje działania niepożądane. 

Łysienie androgenowe kobiet

U kobiet łysienie androgenów jest mniej powszechne. Niewielką rolę u nich odgrywa metabolizm testosteronu, ale degeneracja mieszka włosowego jest taka sama. Włosy kobiet stają się cienkie, krótkie i słabiej wybarwione. W okresie przedmenopauzalnym proces obejmuje okolice wierzchołka głowy, ale także dalsze obszary, dając obraz rozległego przerzedzenia.

Leczenie łysienia u kobiet: Stosuje się minoksydyl w terapii miejscowej oraz ogólnej – antyandrogeny, również wiele metod wspierających, takich jak właściwa suplementacja odpowiednim preparatem.

Po wielu badaniach stwierdzono, że łysienie androgenowe jest związane z takimi chorobami jak: insulinooporność, hiperlipidemia i otyłość. Choroby te są przykładem negatywnych zmian cywilizacyjnych, a ich zaostrzenie bywa związane z nieodpowiednią podażą witamin i materiałów. Żeńskie łysienie androgenowe obserwujemy w takich stanach jak przetrwały zespół adrenarche czy jako łysienie mimowolne.  Przetrwały zespół adrenarche (łojotok, trądzik, hirsutyzm i łysienie – SAHA) nadnerczy i łysienie związane z hiperandrogenizmem nadnerczy leczymy poprzez supresję kory nadnerczy i stosowaniem antyandrogenów. Stosowanie preparatów hormonalnych, wiąże się z wieloma powikłaniami, często trudno akceptowalnymi przez pacjentki. Suplementacja odpowiednich makro- i mikro- elementów często łagodzi negatywne skutki terapii i przyspiesza uzyskanie odpowiednich rezultatów.

Łysienie pomenopauzalne

Łysienie pomenopauzalne u kobiet poprawia się po podaniu finasterydu lub dutastesterydu. Należy również zauważyć, że większość pacjentek z łysieniem androgenowym nie wykazuje zaburzeń endokrynologicznych i nie wymaga stosowania terapii hormonalnych. 

W takim przypadku włączenie suplementacji bywa jedyną bezpieczną opcją terapeutyczną przynoszącą zadowalające korzyści dla pacjentki.

Choroby tarczycy 

Wypadanie włosów również bywa powiązane z chorobami tarczycy zarówno z niedoczynnością jak i nadczynnością. W niedoczynności zaczyna ujawniać się dopiero kilka miesięcy po wystąpieniu choroby, co wynika z cyklu wzrostu mieszków włosowych. Wypadanie włosów może następować po wdrążeniu farmakoterapii, która może być traktowana jako czynnik powodujący wypadanie włosów. Pacjent widzący takie skutki, może przerwać terapie i przez to pogłębić chorobę podstawną. Zapobiegając takiemu rozwojowi sytuacji należy już od samego początku leczenia chorób tarczycy, należy włączyć preparaty suplementacyjne bogate w odpowiednie witaminy i minerały oraz by uzyskać możliwie szybko wymagane efekty terapeutyczne. W innym mechanizmie  lekki przeciwtarczycowe, te stosowane w leczeniu zaawansowanego raka tarczycy i leczenie radiojodem, mogą powodować rozsiane wypadanie włosów. W takim przypadku warto włączyć do terapii preparaty wieloskładnikowe, dający szeroki wachlarz ochrony i skuteczności. Jednak przy stosowaniu suplementacji należy zachować ostrożność. Nagminna suplementacja witaminy B7( biotyna) może prowadzić do odchyleń w wynikach badań laboratoryjnych choroby Gravesa-Basedova, a nawet markerów zawału mięśnia sercowego. Czynniki takie jak: choroby przewodu pokarmowego, leki z izotretynoiną, niektóre antybiotyki, kwa liponowy, leki przeciwpadaczkowe prowadzą do niedoboru biotyny.

W takim wypadku zaleca się spożywanie produktów, które ją zawierają np. orzechy, rośliny strączkowe, ryż, produkty pełnoziarniste, żółtko jajka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia łysienia, umów wizytę

Trycholog Gdynia – zarezerwuj wizytę: tel. +48 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.