Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Plastyka uszu – efekty

Plastyka odstających uszu


Odstające uszy to problem estetyczny, który potrafi być źródłem ogromnych kompleksów i powodem drwin ze strony rówieśników. Dzieci borykające się z tym defektem często mają bardzo niską samoocenę, przez co nie chcą brać udziału w życiu społecznym. Nic, więc dziwnego, że korekcja odstających uszu jest jednym z najpowszechniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej osób małoletnich. 

Kiedy możemy mówić o odstających uszach?

Odstające uszy to problem, który dotyka niemalże 5 % populacji naszego globu. Najczęściej defekt ten dotyczy obojga uszu, chociaż zdarza się, że odstaje jedynie jedno z nich. Wygląd i kształt ucha zaczyna kształtować się jeszcze w łonie matki i trwa do około 7 roku życia, dlatego specjaliści podkreślają, że najlepszym wiekiem na tego typu zabiegi jest przedział pomiędzy 7 a 14 rokiem życia. Uważa się również, że jak najwcześniej wykonany zabieg pozwoli uchronić dziecko przed niemiłymi docinkami ze strony rówieśników. 

Ważne jest jednak to, by decyzja o skorzystaniu z zabiegu byłą dobrze przemyślana i podjęta razem z dzieckiem. Zdarza się, bowiem, że dziecko jest całkowicie pogodzone ze swoim wyglądem a to rodzin nalega na korekcję.  Oczywiście nie istnieją również przeszkody, żeby zabiegowi otoplastyki poddać się już w życiu dorosłym.

Efekty zabiegu korekcji uszu

Nie jest tajemnicą, że każda osoba poddająca się jakiemukolwiek zabiegowi liczy na szybki i trwały efekt. W przypadku korekcji odstających uszu należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Ważne jest również to, by zdawać sobie sprawę, że zabieg ten nie sprawi, że nasze uszy będą wyglądać perfekcyjnie a jego celem jest uzyskanie symetrii obu uszu. Aby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań oczekiwania pacjenta a realne możliwości zabiegowe należy omówić z lekarzem prowadzącym jeszcze na wstępnej wizycie kwalifikacyjnej. W końcu to bardzo ważne, by pacjent był w pełni świadomy efektu, jaki osiągnie i odczuwał pełną satysfakcję ze swojego nowego wyglądu. 

Sprawdź szczegóły zabiegu korekcji uszu wykowywanego w Klinice Medycyny Estetycznej w Gydni: https://derm-estetyka.pl/korekta-uszu-gdansk.html/.

Kiedy można spodziewać się efektów zabiegu?

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu na głowę pacjenta zakłada się specjalny opatrunek z bandażem elastycznym, który ma za zadanie wspomaganie odpowiedniego modelowania się małżowiny usznej oraz podtrzymywanie i ochronę przed ewentualnymi urazami tej partii twarzy. Opatrunek zdejmowany jest na pierwszej wizycie kontrolnej, po około 7 dniach od zabiegu. Warto jednak być świadomym, że po zdjęciu opatrunku przez jakiś czas widoczna będzie opuchlizna oraz zaczerwienienie a okres od 2 do 6 kolejnych miesięcy to czas przebudowy małżowiny usznej. Dopiero po upływie tego czasu będziemy mogli zobaczyć ostateczny efekt zabiegu.

Postępowanie pozabiegowe w korekcji odstających uszu

Wspomniany okres przebudowy małżowiny usznej jest szalenie istotny dla końcowego efektu zabiegu. W tym czasie delikatna struktura małżowiny narażona jest na uszkodzenia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, gdy pacjentem jest dziecko. Specjaliści zalecają dzieciom zakładanie specjalnej opaski chroniącej uszy w trakcie trwania lekcji wychowania fizycznego oraz gdy pacjent jest osobą śpiącą w sposób dosyć niespokojny. Dobrym sposobem jest przeprowadzenie operacji na samym początku wakacji, kiedy dziecko dużo czasu spędza w domu i nie jest narażone na urazy oraz wścibskie spojrzenia rówieśników.

Zachowanie należytej ostrożności w sytuacjach dnia codziennego jest największym sprzymierzeńcem ostatecznego procesu modelowania się małżowiny usznej. Droga do osiągnięcia zadowalającego efektu w przypadku odstających uszu może być długa, dlatego tak istotna jest świadomość całości tego procesu.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Wiele osób borykających się z problemem odstających uszu zastanawia się, czy efekty zabiegu otoplastyki są trwałe. Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w anglojęzycznym artykule „A long-term morphometric analysis of auricular position post-otoplasty”, którego autorzy przedstawiają wyniki obserwacji aż 33 osób poddanych tego rodzaju zabiegowi. Pacjenci zostali zbadani podwójnie: 3 miesiące oraz rok po zabiegu. W każdym z omawianych przypadków uszy pozostały w tej samej pozycji, co 3 miesiące po zabiegu. Oznacza to, że żaden z pacjentów nie wymagał konieczności ponowienia procedury a efekty zabiegu były trwałe. 

Z kolei rodzice zastanawiający się nad tym czy zabieg otoplastyki przyniesie korzyść ich dziecku mogą opierać się na danych zawartych w kolejnym artykule „Analysis of health-related quality-of-life outcomes and their predictive factors in pediatric patients who undergo otoplasty”. Zawiera on odpowiedzi na pytanie o satysfakcję z zabiegu rodziców oraz dzieci poddanych otoplastyce. Wśród osób biorących udział w tym badaniu aż 88% przyznało, że jest bardziej zadowolonych ze swojego wyglądu niż przed operacją, zaś 93% pacjentów zdecydowałoby się przeprowadzić zabieg ponownie. Liczby te mówią same za siebie i są potwierdzeniem skuteczności otoplastyki i jej wpływu na polepszenie życia małych pacjentów.

Ile kosztuje plastyka uszu?

Cennik naszych zabiegów znajdą Państwo TUTAJ

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.