Dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Zabieg zalecany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, którym zarysowują się bruzdy nosowo-wargowe. Zazwyczaj pierwszy raz zwracamy na nie uwagę po 30 roku życia, ale nie zawsze już wtedy wymagają one korekty. Każdy z nas w różnym wieku zauważy, że są one zbyt widoczne i zaczynają decydować o smutnym i starzejącym się wyrazie naszej twarzy. Ten moment jest najlepszy na podjęcie decyzji o ich korygowaniu.
Na czym polega zabieg? Czy jest bezpieczny?
Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry preparatu kwasu hialuronowego w miejscu, gdzie tworzy się bruzda nosowo-wargowa. Wstrzyknięcie może być wykonane za pomocą igły, wtedy potrzeba kilku nakłuć skóry wzdłuż przebiegu bruzdy. Można też zastosować technikę kaniuli, czyli podania preparatu z jednego wkłucia za pomocą specjalnej elastycznej kaniuli. Podajemy zazwyczaj od 0,5 ml do 1,5 ml preparatu na każdą bruzdę nosowo-wargową, w zależności od jej wielkości i głębokości. Po zakończeniu iniekcji preparat zawsze musi być przez lekarza odpowiednio ułożony i rozmasowany w skórze.
Skóra w miejscu poddanym terapii może być zaczerwieniona, lekko opuchnięta i bolesna przy ucisku. Wszystkie te dolegliwości stopniowo ustępują w ciągu kilku dni. Przeciwskazaniami do zabiegu są: nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, szczególnie kwas hialuronowy, choroba autoimmunologiczna w wywiadzie, skłonność do tworzenia przerośniętych blizn, obecność na skórze ognisk zakażonych bakteriami, aktywna infekcja wirusem opryszczki, kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które stanowią główną populację komórek budujących naszą skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na stymulacji produkcji włókien kolagenowych przez fibroblasty oraz na ochronie wszystkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. W procesie starzenia tracimy jednak młodzieńczy rezerwuar kwasu hialuronowego. Przez to słabiej funkcjonują same fibroblasty, wytwarzając coraz mniej włókien kolagenowych. Nasilający się proces utraty kwasu hialuronowego w skórze doprowadza do jej zwiotczenia i poddawania się sile grawitacji. Podając w iniekcji naturalny kwas hialuronowy możemy zatrzymać i odwrócić ten proces, przywracając skórze młodzieńcze właściwości.
Jak długo utrzymuje się efekt po zabiegu?
Zabieg zazwyczaj utrzymuje się od 9 do 12 miesięcy. Decyduje o tym wiek pacjenta, rodzaj zastosowanego preparatu (trwalsze są preparaty o większym stopniu usieciowania) oraz tryb życia i ogólna kondycja pacjenta. Palenie papierosów bardzo przyspiesza utratę uzyskanego efektu.
Jakiego mogę spodziewać się efektu? W jakim czasie?
Bezpośrednio po zabiegu zagłębienie, jakie tworzy bruzda nosowo-wargowa, spłyca się. Mniej widoczny jest cień, jaki tworzy fałd nosowo-wargowy. Wygładzenie twarzy w tym obszarze od razu optycznie odmładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Ponieważ kwas hialuronowy w naturalny sposób stopniowo zwiększa swoją objętość, absorbując wodę, zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu efekt jest jeszcze wyraźniejszy. Przez pewien czas skóra stopniowo zagęszcza się, gdyż poza efektem zwiększenia objętości, kwas hialuronowy stymuluje produkcję kolagenu. Finalnie uzyskujemy więc spłycenie bruzd oraz zagęszczenie i ujędrnienie skóry w obszarze poddanym terapii.
Kiedy należy powtórzyć zabieg?
Zabieg należy powtarzać w zależności od czasu utrzymywania się satysfakcjonującego efektu, co 9 – 12 miesięcy. Zazwyczaj kolejne zabiegi wymagają już mniejszych objętości preparatu, gdyż na znacznie dłużej pozostaje efekt restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu ilości kolagenu w skórze poddanej terapii.
Jaki jest koszt zabiegu?
Czytaj CENNIK