Spis treści
ToggleBlepharoplastyka, czyli korekta powiek dolnych jest zabiegiem pozwalającym zniwelować nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej zlokalizowanej pod oczami ( tzw worki pod oczami). Zabieg z reguły wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, jednak istnieje możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego. Rekonwalescencja po zabiegu trwa około 10-14 dni i jest uzależniona od indywidualnych uwarunkowań, którymi charakteryzuje się każdy pacjent. Chirurgiczna korekta powiek dolnych pozwala w sposób małoinwazyjny uporać się z postarzającymi nas workami pod oczami. Blizny, które zostają po zabiegu są przy tym praktycznie niewidoczne, ponieważ zostają ukryte pod rzęsami lub w naturalnej zmarszczce.
Przyczyną, dla której pacjenci decydują się skorzystać z zabiegu chirurgicznej korekcji powieki dolnej są worki pod oczami, czyli luźna skóra wypełniona pochodzącą z oczodołów tkanką tłuszczową. Co ciekawe, mogą się one pojawić zarówno wraz z wiekiem jak i w skutek predyspozycji genetycznych już u bardzo młodych pacjentów. Warto przy tym pamiętać, że zabieg korekty powiek dolnych pomoże nam odświeżyć spojrzenie i pozbyć się tego nieestetycznego efektu, jednak nie zredukuje innego częstego problemu, czyli kurzyć łapek powstających w kącikach oczu.
Jak przebiega zabieg korekty powiek dolnych?
Korekta powiek dolnych jest zabiegiem, który z reguły wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, jednak w szczególnym przypadkach dopuszczone jest zastosowanie krótkiego znieczulenia dożylnego. Procedura polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia tuż pod rzęsami, a następnie usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry pod okiem. W niektórych przypadkach lekarz koryguje również położenie mięśnia okrężnego oka.
Rany powstałe w trakcie zabiegu zszywane są przy użyciu niezwykle cienkich nici, które usuwa się po około 5-7 dniach. Blizna pozostająca po operacji jest niewielka i zlokalizowana pod rzęsami dolnymi i we fragmencie naturalnej zmarszczki, dzięki czemu jest ona praktycznie niewidoczna. Z uwagi na stosowane znieczulenie miejscowe nie ma potrzeby dłużej hospitalizacji, co sprawia, że pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. W przypadku osób, które z różnych względów zdecydują się na znieczulenie ogólne niezbędna będzie jednodniowa hospitalizacja.
Rekonwalescencja po zabiegu korekty powiek dolnych
W okresie od 7 do 14 dni na twarzy widoczne mogą być obrzęki oraz zasinienia, które będą stopniowo zanikać. Dodatkowo w pierwszych dniach po zabiegu pacjent może odczuwać napięcie powiek, co może powodować konieczność stosowania kropli do oczu o działaniu nawilżającym i łagodzącym dyskomfort. Osoby o słabym progu bólowym mogą przyjmować doustne środki przeciwbólowe zmniejszające bolesność. Powrót do codziennej aktywności pacjenta powinna nastąpić po upływie około 2 tygodni od zabiegu, wraz z ustąpieniem obrzęku i zasinienia. Pierwszy i niezwykle delikatny makijaż można wykonać po upływie 10 dniu od korekty i ważne jest tutaj nie korzystanie z nowych produktów, a raczej postawienie na sprawdzone kosmetyki, które nie spowodują reakcji alergicznej. Więcej o zaleceniach po zabiegu znajdziesz w artykule https://derm-estetyka.pl/plastyka-dolnych-powiek-zalecenia.html/
Przygotowanie do zabiegu korekty powiek dolnych
Korekta powiek dolnych to małoinwazyjny zabieg, jednak wymagający odpowiedniego przygotowania. Pierwszym krokiem jest wykonanie kilku podstawowych badań krwi, które pozwolą ocenić stan zdrowia pacjenta oraz możliwość wystąpienia u niego schorzeń wykluczających przeprowadzenie procedury zabiegowej. Do badań tych zaliczamy morfologię krwi, oznaczenie wskaźników jej krzepnięcia: INR, APTT, czy parametrów żółtaczkowych: Antygen-HBS, Anty-HCV.
Korekta powiek dolnych nie powinna być przeprowadzana u osób, które zmagają się z wydłużonym czasem krzepnięcia krwi oraz pozostających w złym stanie ogólnym. Przeciwwskazaniem do zabiegu będzie również aktywna infekcja w obszarze zabiegowym czy ciąża.
Chirurgiczna korekcja powiek dolnych to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie. Według publikacji „Lower blepharoplasty: would the surgery provide satisfaction to the patient?” aż 96% z 50 osób poddanych zabiegowi zauważyło ogromną poprawę wyglądu okolic oczu, a co za tym idzie całej twarzy. Co więcej, u żadnej osób, która poddała się operacji w ramach tego badania nie wykazano wystąpienia powikłań w postaci krwiaków oczodołu, zapalenia powiek czy wywinięcia ich brzegów.
Kto przeprowadza zabieg korekty powiek dolnych?
Za zabiegi korekty powiek dolnych odpowiedzialny jest doświadczony zespół okuloplastyków. Zapoznaj się z opisem NASZEGO ZESPOŁU.