Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

CHOROBA DUPUYTRENA – PRZYKURCZ DUPUYTRENA

Co to jest choroba Dupuytrena?

Choroba jest powszechnie występującą jednostką chorobową, z którą stykają się chirurdzy ręki. Polega ona na przebudowie i nadmiernym grubieniu powięzi, czyli tkanki podskórnej dłoni, co w rezultacie powoduje przykurcz palców w stawach ręki. Najczęściej przykurcz dotyczy palca IV i V.

Przykurcz Duputrena przyczyny?

Najczęściej spotykamy ją wśród ludności Północnej Europy, często ma podłoże genetyczne oraz dużo częściej dotyczy mężczyzn powyżej 40 roku życia niż kobiet. Choroba ta jest związana z miniurazami i pojawia się po przebytym ciętym lub zamkniętym urazie ręki.

Przykurcz Dupuytrena leczenie?

Możemy wyróżnić cztery stopnie zaawansowania choroby, od guzkowatych zgrubień na dłoni do całkowitego przykurczu wraz z deformacją stawów międzypaliczkowych  Stopień choroby możemy określić poprzez przeprowadzenie testu , podczas którego pacjent powinien oprzeć dłoń o powierzchnię stołu. Jeżeli niemożliwe jest pełne oparcie dłoni pacjent kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego.

Na czym polega zabieg operacyjny?

Zabieg polega na rozcięciu skóry dłoni i palców w celu usunięcia zgrubiałej, ściągniętej tkanki powodującej zgięcie palców w kierunku wewnętrznej strony dłoni – fasciotomia. Zabieg trwa najczęściej 1,5-2 godziny, może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Jeżeli przykurcz obejmuje nie tylko tkankę znajdującą się pod skórą, ale też skórę stosuje się zabieg nazywany dermofasciotomą. Zabieg zalecany jest także, gdy choroba jest mocno nasilona lub doszło do nawrotu przykurczu po leczeniu. Dermofasciotomia – to usunięcie nie tylko przykurczonych pasm tkanki, ale także  fragmentu skóry nad nimi. Po usunięciu pasm tkanki i skóry wykonuje się przeszczep skóry, a następnie zamyka się ranę. Przeszczepiana skóra zazwyczaj jest pobierana z ramienia lub pachwiny.
Operacja trwa około dwóch godzin i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

Jak przebiega proces rehabilitacji po zabiegu?

Po zabiegu w znieczuleniu miejscowym czucie w operowanej ręce wraca po około kilku godzinach. Może pojawić się ból, który mija po zastosowaniu leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen czy paracetamol. Dłoń zostaje zabandażowana oraz uniesiona na temblaku.
Przez kilka pierwszych dni po operacji pacjent nie powinien ruszać dłonią i palcami, aby rana mogła się zagoić. Lekarz może zalecić używanie szyny. Najprawdopodobniej trzeba będzie używać jej przez pewien czas w ciągu dnia i przez całą noc w ciągu co najmniej trzech miesięcy.

Jakich mogę spodziewać się objawów niepożądanych po operacji?

Objawy niepożądane, jeśli się pojawią najczęściej są tymczasowymi konsekwencjami przebytej operacji. Do typowych   skutków ubocznych należy ból, sztywność w palcach i obrzęk. Nasilenie takich objawów zmniejsza się w ciągu kilku tygodni od operacji. Przez pewien czas czucie w operowanych palcach może być ograniczone. Czas odzyskania pełnego czucia jest różny u każdego pacjenta.

Przykurcz Dupuytrena – przykurcz dłoni cena zabiegu ?

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.