• Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

  Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

 • Botox Gdańsk, Gdynia

  Botox Gdańsk, Gdynia

 • Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

  Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna, Chirurgia plastyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

 • Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia
 • Botox Gdańsk, Gdynia
 • Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

CO TO JEST STULEJKA? OBJAWY

Co to jest stulejka ?

Stulejka, której łacińska nazwa to phymosis jest to wrodzone lub nabyte zwężenie napletka penisa, uniemożliwiające jego zsuniecie poza żołądź. Stulejka całkowita to stan, w którym zwężenie napletka uniemożliwia całkowicie jego zsuniecie, zaś stulejka częściowa pozwala w utrudniony sposób zsunąć napletek lub tylko jego część. Stulejka może dotyczyć małych chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Stulejka fizjologiczna zaś, to sytuacja występująca u małych chłopców, która jest procesem przejściowym i zanika samoistnie około 3 roku życia. Stulejka fizjologiczna może przejść w postać przetrwałą nazywaną stulejką patologiczną, która może prowadzić do problemów z zachowaniem odpowiedniej higieny, zalegania , tzw. mastki czyli wydzieliny gromadzącej się w okolicy szyjki żołędzi. Wydzielina ta jest mieszaniną flory bakteryjnej pacjenta oraz komórek nabłonka. Zalegająca wydzielina w sytuacji występowanie stulejki będzie powodowała namnażanie się bakterii oraz pojawienie się stanów zapalnych. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem. Stulejka przetrwała może w starszym wieku u chłopca prowadzić do problemów emocjonalnych oraz rozpoczęciem życiem seksualnym.

Stulejka – przyczyny - dlaczego mam stulejkę?

Stulejka może występować jako wada rozwojowa, istniejąca od urodzenia, na którą nie mamy wpływu. Tą sytuację obserwujemy najczęściej u małych chłopców. Stulejka, która występuje od urodzenia, może przejść w formę stulejki przetrwałej, której mogą towarzyszyć częste nawracające, bagatelizowane stany zapalne oraz urazy mechaniczne, prowadzące do pęknięć , następnie zwłóknień, a w konsekwencji za występowanie blizn. U dorosłych mężczyzn częstą przyczyną nabytego zwężenia napletka jest cukrzyca, liszaj twardzinowy czy też niewłaściwa higiena osobista.

Stulejka – zwężenie napletka - objawy

Znaczne zwężenie napletka penisa powoduje ból podczas próby jego zsunięcia przy stosunku płciowym czy próbie umycia penisa. Zwężeniu napletka towarzyszy zaleganie łoju, moczu, nasienia oraz złuszczonych komórek nabłonka, które wywołują stany zapalne, nieprzyjemny zapach oraz obrzęk. Jeśli pacjent próbuje w sposób siłowy zsunąć napletek, dochodzi do pojawienia się pęknieć, które w konsekwencji jeszcze bardziej utrudniają ruchomość napletka. Zwężenie otworu napletka może prowadzić do trudności w oddawaniu moczu, a nawet całkowitego zatrzymania moczu.

Utrudnione odprowadzenie napletka poza żołądz jest zjawiskiem normalnym u małych chłopców. Dopiero pod koniec 2 roku życia napletek zostaje oddzielony od żołędzi i można go przesuwać. Mamy tu do czynienia z fizjologiczną stulejką, która ustępuje samoistnie podczas procesu wzrostu żołędzi. Jeśli podczas odciągania napletka w kierunku rowka zażołędnego pojawia biały pierścień na napletku, możemy mieć do czynienia ze stulejką.

Konsekwencje nieleczonej stulejki

Pacjenci często zadają pytanie, co może się zdarzyć jeśli nie będę leczył stulejki? Skutki nieleczonej stulejki to częste stany zapalne, które mogą odpowiadać za nawracające zakażenia dróg moczowych, a w konsekwencji nawet uszkodzenie nerek. Stany zapalne mogą również prowadzić do niepłodności u mężczyzn. Stosunki płciowe u pacjentów ze zwężonym napletkiem są niebezpieczne dla kobiet ponieważ mogą występować u nich nawracające stany zapalne dróg moczowych oraz narządów płciowych. Podejrzewa się, iż mogą mieć wpływ na nowotwory szyjki macicy u kobiet.

Leczenie stulejki - sposoby

U pacjentów pediatrycznych, tzn. do 3 roku życia, stulejka zazwyczaj zanika samoistnie. Jeśli problem nie rozwiąże się wraz z rozwojem chłopca lekarze decydują się na zastosowanie maści zawierające preparaty sterydowe, głownie glikortykosterydy, np. hydrokortyzon. Maści stosowane są przez okres kilku tygodni, a ich skuteczność jest wysoce skuteczna, sięgająca 90%. Terapia jest bezpieczna, bez zagrożenia wpływu glikokortykostroidów na czynność narządów nadnerczy, przysadki czy podwzgórza.

Operacyjne leczenie stulejki obejmuje:

 • plastykę napletka czy wędzidełka - więcej na temat leczenia znajdziesz......Tutaj
 • obrzezanie częściowe lub całkowite - więcej na temat leczenia znajdziesz.......Tutaj

 Zapraszamy pacjentów z okolic Gdańska, Gdyni oraz Sopotu!

0
0
0
s2sdefault