Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Cysta na oku

Czym jest cysta na oku ?

Cysta na powiece jest to zazwyczaj łagodna i mała zmiana skórna, która znajduje się na powiece górnej, dolnej lub w obrębie spojówki. Cysta bardzo często wypełniona jest płynem o różnej konsystencji, wizualnie przypomina guzek lub torbiel, która może pojawić się w innych okolicach ciała. Zazwyczaj nie jest to zmiana złośliwa i nie wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem.

Wskazaniem do usunięcia tej zmiany jest gromadzenie się w niej płynu, powiększanie się, utrudnianie codziennego funkcjonowania, nacisk na blisko położone narządy oraz tkanki. 

Jakie są przyczyny pojawienia się cysty na oku?

Cysta na oku pojawia się najczęściej w konsekwencji przebytej infekcji. Cystę powodują bakterie, które mogą dodatkowo zatykać kanaliki łzowe. Zmiana także może pojawić się w konsekwencji stosowania niewłaściwych oraz przeterminowanych kosmetyków. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na datę ważności wszystkich specyfików do pielęgnacji ciała, a zwłaszcza twarzy oraz omijać okolicę oczu przy wielu zabiegach pielęgnacyjnych.

Zabieg usunięcia cysty na powiece

Leczenie obejmuje w pierwszej kolejności zabieg chirurgiczny, który jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Lekarz nacina zmianę, a następnie usuwa z niej zalegający płyn. Zastosowanie diatermii zapewnia mniejsze uszkodzenia tkanek w porównaniu do skalpela i bardziej tradycyjnych laserów. Dzięki temu pacjenci odczuwają mniejszy ból pooperacyjny i w związku z mniejszym uszkodzeniem tkanek rany goją się szybciej, a pacjenci nie muszą korzystać ze zwolnień.

Cysta na oku i jej chirurgiczne usunięcie daje również doskonałe efekty kosmetyczne, ponieważ nie wymaga zakładania szwów, nie pozostawiając widocznych blizn.

Cysta na oku a inne zmiany:

Torbiel oka jest tylko jedną z kilku zmian skórnych w tej okolicy. Oprócz cysty na oku możemy wymienić:

  • Kępki żółte, które są najczęściej wynikiem odkładania się cholesterolu w skórze. Lipidy powodują powstanie grudek na powiekach górnych lub dolnych
  • Gradówki, pojawiają się w wyniku zablokowania ujść gruczołów i zalegającej w nich wydzieliny. Występują jako zgrubienie brzegu powieki, które najczęściej nie wywołują bólu
  • Skrzydlik jest mięsisty rozrostem spojówki naciekającej na rogówkę
  • Brodawczaki spojówki –możemy podzielić je na nieuszypułowane (pojedyncze guzy powstające w wyniku zakażenia wirusem Human papilloma, występujące w jednym oku, najczęściej na spojówce;) i uszypułowane (spowodowane przez wirus kurzajki; występują najczęściej na spojówce, mięsku łzowym, ładzie półksiężycowatym)

Każdą opisaną wyżej zmianę, bez względu na to czy szpecą, utrudniają widzenie, czy są dokuczliwe można usunąć chirurgicznie.

Zabieg usunięcia cysty na powiece – (+48) 500 430 484 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.