Jak rozpoznać schorzenie stulejki?
Stulejka to jedna z najpowszechniejszych chorób urologicznych dotykającą zarówno dzieci, jak i nastolatków oraz dorosłych mężczyzn. Jest to całkowicie normalny problem, którego nie należy się wstydzić i z którym jak najszybciej należy udać się do lekarza. Nieleczona stulejka może bowiem być przyczyną innych poważnych schorzeń oraz być źródłem problemów w życiu intymnym. W przypadku schorzeń związanych z penisem mężczyźni często szukają informacji w Internecie i zadają sobie pytanie: “Czy mam stulejkę?”. Jak wygląda stulejka oraz jak przebiega jej leczenie dowiesz się czytając ten artykuł.
Co to jest stulejka?
Stulejka to choroba związana z męskim układem płciowym, dlatego do jej dokładniejszego zrozumienia warto na początku przypomnieć sobie z czego składa się prącie. Jest to nasada, stanowiąca część tylną członka, trzon będący jego częścią środkową oraz żołądź , czyli część przednia prącia. Żołądź, stanowiąca jedną z ruchomych części członka jest pokryta napletkiem chroniącym ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, bakteriami oraz wysychaniem. Podczas wzwodu napletek zbudowany z blaszki wewnętrznej i zewnętrznej, odsłania żołądź zsuwając się z niej. Jest to możliwe dzięki pracy wędzidełka łączącego żołądź i blaszkę wewnętrzną napletka.
Rodzaje stulejki
Stulejka jest to stan patologiczny uniemożliwiający odprowadzenie napletka do wgłębienia pomiędzy żołędzią a trzonem prącia, czyli rowka zażołędnego. Stulejka może być całkowita, kiedy to zwężenie napletka całkowicie uniemożliwia zsunięcie go, lub częściowa gdy proces ten jest utrudniony a napletek zsuwa się jedynie w określonej części. Przyczyną stulejki może być również blizna uniemożliwiająca poruszanie się napletka. Wszelkie problemy ze zsunięciem napletka mogą być sygnałem do odpowiedzi twierdzącej na pytanie “czy mam stulejkę?”.
Warto jednak dodać, że fizjologicznie wąski napletek jest całkowicie naturalny i występuje i większości noworodków płci męskiej. Stan ten wynika z naturalnego zlepu mieszczącego się między żołędzią a napletkiem. Stan ten najczęściej mija samoistnie wraz ze wzrostem członka. Okresowe wzwody oraz mastka (wydzielina kumulująca się pod napletkiem) stopniowo oddzielają te dwie części prącia powodując zanikanie stulejki u większości chłopców osiągających 3 rok życia. Według badań około 99% 16-latków jest w stanie bezboleśnie odprowadzić napletek, który powinien być odprowadzalny najpóźniej do ukończenia 17 roku życia.
Jak rozpoznać czy mam stulejkę?
Stulejka jest stanem dającym te same objawy bez względu na wiek pacjenta. Jedyną różnicą jest świadomość istnienia problemu, która zwiększa się wraz z wiekiem, kiedy to łatwiej jest odczytać sygnały wysyłane nam przez nasz organizm.
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy stulejka całkowita to stan niemożności odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego. Stulejka niepełna, to z kolei jedynie częściowe odwiedzenie napletka w sytuacji gdy penis nie znajduje się w stanie wzwodu lub też bolesne zaciskanie się napletka tuż przy żołędzi. Oba te stany powodują szereg objawów, wśród których można wymienić:
- ból o różnym nasileniu podczas stosunku oraz higieny intymnej członka,
- trudności z oddawaniem moczu,
- mikrourazy powstałe podczas prób zsunięcia napletka,
- zaleganie łoju, nasienia oraz moczu powodujące stany zapalne oraz nieprzyjemny zapach.
Przyczyny stulejki – dlaczego mam stulejkę?
Stulejka jest schorzeniem, które może mieć podłoże wrodzone lub nabyte. Powodem wrodzonej (fizjologicznej) stulejki są zazwyczaj drugorzędne mutacje genowe, na które nie mamy żadnego wpływu. Z kolei stulejka nabyta nazywana również patologiczną, może przydarzyć się mężczyźnie w każdym wieku i może mieć związek z następującymi sytuacjami:
- częste stany zapalne napletka,
- brak odpowiedniej higieny intymnej,
- nieleczona cukrzyca oraz liszaj twardzinowy,
- przewlekłe cewnikowanie prącia,
- urazy członka.
Leczenie stulejki
Więcej na temat metod leczenia stulejki uzyskasz w artykule LECZENIE STULEJKI U DOROSŁYCH, OPERACJA STULEJKI
Kto leczy stulejkę?
W naszej Klinice leczeniem stulejki zajmuje się doświadczony urolog, który przeprowadził setki zabiegów plastyki napletka oraz obrzezania. Więcej na temat zdobytego doświadczenia naszego specjalisty przeczytasz na stronie Urologia Estetyczna – Nasz Zespół
Zadzwoń i umów konsultację w sprawie leczenia stulejki
Gdynia Śródmieście , ul. Batorego 7/35, V piętro