Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Dlaczego mam stulejkę?

Czym jest stulejka?

Jest to defekt anatomiczny umiejscowiony w obrębie męskiego napletka. Nieleczona stulejka może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz ogromnego dyskomfortu w życiu codziennym. Szczególnie szybko należy reagować na rozpoznanie stulejki w wieku dorosłym, która najczęściej wymaga leczenia operacyjnego. 

Stulejka (łac. phimosis) jest najczęściej spotykaną patologią budowy oraz funkcjonowania męskiego napletka. Z danych zawartych w wielu artykułach możemy wywnioskować, że około 8-12% światowej populacji męskiej niepoddanej obrzezaniu zmaga się ze stulejką lub problemem zbyt krótkiego wędzidełka.

Stulejka fizjologiczna, czyli wrodzona to problem, który występuje u niemowląt i utrzymuje się nawet u 90% chłopców przed 3 rokiem życia. Po upływie tego czasu zazwyczaj cofa się samoistnie. Jeśli tak się nie stanie, może się ona przekształcić w stulejkę wieku dorosłego. Aby poznać przyczyny powstawania tego schorzenia u dorosłych mężczyzn, należy najpierw zapoznać się z prawidłową budową męskich narządów płciowych i ich fizjologią. 

Patomechanizm powstawania stulejki u dorosłych

Jednym z elementów składowych męskiego członka jest zbudowany z ciał jamistych trzon prącia. Część ta w czasie erekcji twardnieje, wypełniając się krwią. Inną częścią penisa jest jego główka, tzw. żołądź. Z kolei na jego zewnętrznej części znajdziemy fałd skórny nazywany napletkiem. Funkcjonujący prawidłowo napletek powinien bezboleśnie zsuwać się z żołędzi do rowka zażołędnego, zarówno w stanie spoczynku, jak i wzwodu. Gdy jest to niemożliwe, możemy mówić o występowaniu stulejki.

Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki: całkowitą oraz częściową. W pierwszym przypadku możemy mówić o zwężeniu napletka, który uniemożliwia jego ściągniecie w każdych warunkach. Z kolei stulejka częściowa wiąże się z utrudnionym, jednak możliwym ściągnięciem napletka. Należy przy tym wspomnieć, że do problemu stulejki zaliczamy również sytuację, gdy możliwe jest ściągniecie napletka przy równoczesnym odczuwaniu silnego bólu i ucisku w momencie erekcji.

Jeszcze do niedawna uważano, że stulejka wynika z wad wrodzonych. Obecnie wiadomo, że zdecydowana większość przypadków tego schorzenia to stulejka nabyta, pojawiająca się w wieku dorosłym lub starczym. Sprawdź, czy nie popełniasz poniższych błędów pielęgnacyjnych lub miewasz poniższe schorzenia:

  • nieprawidłową higienę intymną, czyli nieodciąganie napletka w trakcie oddawania moczu oraz niedokładne mycie prącia, które skutkuje odkładaniem się substancji zwanej mastką
  • częste stany zapalne cewki moczowej, napletka oraz żołędzi
  • powikłania cukrzycowe

 

Warto również nadmienić, że o ile stulejka nie jest zagrożeniem dla zdrowia pacjenta, to zaniechanie jej leczenia może prowadzić do poważnych i uciążliwych komplikacji. Może to być bolesność w trakcie współżycia, problemy z prawidłową higieną intymną, utrudnione oddawanie moczu, a nawet poważne kompleksy i zaburzenia psychiczne.

Jak leczyć stulejkę oraz jakie są zalecenia pozabiegowe przeczytasz w Artykule Jak Leczyć Stulejkę.

              Zadzwoń i umów się na wizytę w celu leczenie stulejki

Gdynia Śródmieście, ul. Batorego 7/35, V piętro

☎ (+48) 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.