Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

GRADÓWKA, KĘPKI ŻÓŁTE, SKRZYDLIK

GRADÓWKA 

Co to jest gradówka?

Gradówka jest to guzek występujący na brzegu lub jej okolicy powieki górnej lub dolnej. Początkowo może pojawić się w formie niewielkiego zgrubienia powieki, przypominając jęczmień, któremu towarzyszy zaczerwienienie powieki oraz obrzęk. Może występować jako biały, bezbolesny guzek. Objawy zaczerwienia i obrzęku mijają po kilku dniach, natomiast guzek pozostaje, staje się z czasem twardy i łatwy do przesuwania w obrębie skóry powieki.

 

Gradówka – przyczyny powstawania

Powodem powstawania gradówki jest zatkanie ujść gruczołów nazywanych gruczołami Meiboma. Częstą przyczyną są infekcje gruczołów wywołanych przez bakterie z grupy gronkowców. Osoby z predyspozycją do łojotoku oraz trądziku różowatego mogą mieć tendencje do powstawania gradówek.

 

Gradówka – kiedy niezbędna jest wizyta u okulisty?

Jeśli gradówka nie ulega samowyleczeniu przez okres 2 tygodni, towarzyszy jej ból oka, czy też wystąpiły problemy z widzeniem należy zwrócić się z problemem do okulisty. 

 

Gradówka – leczenie 

W początkowej fazie specjalista może zastosować maść z antybiotykiem do codziennego użytku oraz krople do oczu, aby zapobiec ewentualnej infekcji oka. Być może gradówkę będzie trzeba usunąć chirurgicznie. Jest to szybki zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

 

KĘPKI ŻÓŁTE – ŻÓŁTE PLAMY NA POWIEKACH, ŻÓŁTAKI

Co to są kępki żółte?

Kępki żółte są to zmiany skórne o różnorodnych kształtach, mogą być wypukłe lub płaskie, występują najcześciej w kątach wewnętrznych powiek górnych, choć mogą dotyczyć również powiek dolnych. Najczęściej występują u kobiet w okresie pomiędzy 15 a 73 rokiem życia. W połowie przypadków kępki żółte występują u osób z podwyższonym cholesterolem, frakcją LDL.

Kępki żółte – przyczyny powstawania?

Kępki żółte powstają w związku z pochłanianiem przez makrofagi nadmiernej ilości lipidów i tworzeniem się komórek piankowatych, w których znajdują się złogi cholesterolu. Makrofagi są komórkami żernymi występującymi w organizmie człowieka, odpowiadają za pochłanianie i niszczenie drobnoustrojów, obumierających i nieprawidłowych komórek.

Kępki żółte – usuwanie 

Najczęstszy sposób postępowania polega na wycięciu chirurgicznym. Jest to szczególnie przydatne w przypadku małych zmian o charakterze liniowym. Niewielkie blizny można wówczas całkowicie ukryć w fałdach skórnych powiek, zwłaszcza górnych. Przy użyciu metody laserowej usuwania kępek żółtych, istnieje ryzyko pozostawienia odbarwień skóry. Niestety istnieje ryzyko nawrotów kępek, zwłaszcza u osób z podwyższonym poziomem cholesterolu. Z powodu częstszego występowania kępek żółtych u chorych z zaburzeniami gospodarki lipidowej zaleca się badanie stężenia LDL, HDL i trójglicerydów. U pacjentów, u których występują zaburzenia lipidów zaleca się stosowanie diety niskotłuszczowej oraz różnego rodzaju leków, w zależności od typu tych zaburzeń. Należy jednak pamiętać, że zmiana nawyków żywieniowych i diety, choć niezwykle istotna u pacjentów z zaburzeniami lipidowymi, tylko w niewielkim stopniu powoduje cofanie się kępek żółtych w skórze.

JĘCZMIEŃ

Co to jest jęczmień?

Jęczmień jest to bolesna i ostra infekcja gruczołów znajdujących się na brzegach powiek, która spowodowana jest prze bakterie z grupy paciorkowców i gronkowców.

Wyróżniamy dwa typy jęczmienia: jęczmień wewnętrzny, obejmujący gruczoły Meiboma, zauważamy go poprzez podniesienie powieki, na której znajduje się żółta grudka oraz jęczmień zewnętrzny, spowodowany przez zastój wydzieliny w gruczołąch Molla lub Zeisa.

Jęczmień – objawy

Typowe objawy jęczmienia to ropny, bolesny obrzęk na powiecie, zaczerwienienie, ból brzegu powieki, łzawienie. Po kilku dniach od pojawienia się jęczmienia pęka on samoistnie i częściowo się oczyszcza.

Jęczmień – leczenie

Jęczmień powinien ustąpić pod wpływem suchego ciepła, które pomaga go rozmiękczyć. Jeśli nie dojdzie do otwarcia i usunięcia wydzieliny, niezbędna jest drobna interwencja okulisty. Przy nawracających jęczmieniach lekarz okulista może zastosować kurację antybiotykową.

SKRZYDLIK

Co to jest skrzydlik?

Skrzydlik jest zmianą naczyniowo-włóknistą spojówki gałki ocznej. Najczęściej występuje od strony nosa, przybierając formę trójkąta zwróconego wierzchołkiem do środkowej części rogówki. Skrzydlik występuje u osób, które podlegają nadmiernej ekspozycji na światło ultrafioletowe, zanieczyszczenia, szkodliwe substancje.

Skrzydlik – objawy

Skrzydlik może dawać objawy dyskomfortu rogówki, zaburzenia widzenia, a nawet uszkodzenie rogówki.

Skrzydlik – leczenie

W przypadku leczenia skrzydlika stosuje się zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym. Niestety ma on tendencje do nawrotów.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.