Co to jest hiperprolaktynemia?

Leczenie Hiperprolaktynemii w Gdańsku, Gdyni, TrójmieścieHiperprolaktynemia, jest stanem podczas którego przysadka mózgowa wydziela nadmiar hormonu zwanego prolaktyną. Główną rolą prolaktyny jest  pobudzanie gruczołów sutkowych do wydzielania mleka w okresie poporodowym. Silny stres, nieregularność snu może prowadzić do zaburzeń uwalniania prolaktyny.

Co jest powodem hiperprolaktynemii?

Jednym z powodów hiperprolaktynemii jest gruczolak przedniego płata przysadki, nazywany również guzem prolaktynowym, który produkuje hormon – prolaktynę.  Uszkodzenia przysadki, stany zapalne układu nerwowego, mogą również prowadzić do hiperprolaktynemii.

Hiperprolaktynemia może także być spowodowana nadmiernym  wydzielaniem hormonu w odpowiedzi na stres, wysiłek fizyczny, ekscytację, czy też sen.

Nadmiar wydzielania prolaktyny może łączyć się z takimi schorzeniami jak: niedoczynność tarczycy, przewlekła niewydolność nerek, wątroby oraz przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych, przeciwdepresyjnych czy neuroleptyków.

Hiperprolaktynemia objawy?

Do najczęstszych objawów należą: zaburzenia miesiączkowania, obniżenie libido, niepłodność, wyciek mleka z piersi (mlekotok), zmiany włóknisto-torbielowate w piersiach.

Hiperprolaktynemia rozpoznanie?

Poza objawami wymienionymi powyżej oznacza się poziom prolaktyny we krwi. Wykonuje się pomiar jednorazowy, kilkukrotny lub w odstępach co pół godziny. Dodatkowo, podaje się pacjentowi lek o działaniu hamującym wydzielanie prolaktyny przez dopaminę. Jeżeli podczas badania poziom prolaktyny we krwi wzrasta kilkukrotnie oznacza to, że jest to tzw. hiperprolaktynemia czynnościowa – spowodowana silnym stresem. W przypadku obecności gruczolaka poziom prolaktyny pozostaje bez zmian lub wzrasta w niewielkim stopniu.

Hiperprolaktynemia leczenie?

Leczeniem z wyboru jest leczenie farmakologiczne, mające za zadanie unormowanie poziomu hormonów. W nielicznych wypadkach stosuje się leczenie operacyjne, kiedy mamy do czynienia z gruczolakami opornymi na leczenie. Czas leczenia ustala lekarz endokrynolog, przy stałym monitorowaniu poziomu prolaktyny. Należy podkreślić, że terapia niejednokrotnie jest wieloletnia i wymaga stałej kontroli u specjalisty.

Dodaj komentarz