Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Jak się leczy stulejkę?

Stulejka to schorzenie, które może prowadzić do zwiększenia ryzyka zakażenia prącia, częstego krwawienia oraz bólu w tracie stosunku płciowego. Z tego powodu problem ten powinien być poddawany terapii od razu po jego wykryciu. Co ważne, leczenie stulejki może obejmować zarówno metody typowo zabiegowe, jak i farmakologiczne.

Stulejka (łac. phimosis) to stan niemożności całkowitego bądź częściowego zsunięcia napletka z żołędzi penisa i jest to schorzenie, które najczęściej dotyka małe dzieci. Według danych European Association of Urology tylko u około 50% pacjentów przed ukończeniem 1 roku życia możliwe jest zsunięcie napletka. Z kolei biorąc pod uwagę chłopców w wieku 6-7 lat stulejkę stwierdza się u około 8% badanych, a w przypadku 16-18 latków jest to około 1% badanych.

Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki:

  • pierwotną, nazywaną także fizjologiczną – jest to stan wrodzony, który w przeważającej liczbie przypadków ustępuje samoistnie. Zdaniem The British Association of Urological Surgeon cierpią na nią głównie pacjenci do 5 roku życia, chociaż zdarza się, że stulejka fizjologiczna ustępuje dopiero przed 10 rokiem życia.
  • wtórną – jest to schorzenie związane z różnego rodzaju procesami chorobowymi obejmującymi prącie, takie jak bliznowacenie napletka. Stulejka wtórna może być spowodowana urazami i zakażeniami narządów płciowych, a także w wyniku liszaja twardzinowego bądź zanikowego prącia. W przypadku stulejki wtórnej nie ma mowy o samoistnym ustąpieniu, dlatego raz zdiagnozowany problem musi zostać natychmiast poddany leczeniu.

Niechirurgiczne metody leczenia stulejki

Niechirurgiczne sposoby leczenia stulejki nazywane są również metodami zachowawczymi. Stosuje się je głównie u pacjentów, którzy zmagają się ze stulejką pierwotną – do 5 r.ż. Ten sposób leczenia polega na stosowaniu specjalnych maści z glikokortykosteroidami, takimi jak hydrokortyzon, betametazon, triamcynolon oraz flutikazon. Maść powinna być nakładana w okolicach prącia i napletka dwa razy dziennie przez około 6-8 tygodni. Lek ten ma na celu doprowadzenie do poszerzenia się tzw. pierścienia napletka. Przeprowadzone badania  wykazały, że mali pacjenci, u których stosowano maść ze steroidami o stężeniu 0,05-1% przez 20-30 dni aż w 90% uzyskali sukces leczniczy. W obrębie tego badania pojawiły się również pewne wątpliwości dotyczące zewnętrznego stosowania sterydów i ich możliwości wpływania na równowagę hormonalną. Okazało się jednak, że w trakcie leczenia nie dochodzi do znacznego wzrostu stężenia glikokortykosteroidów we krwi, a farmakoterapia nie zaburza czynności narządów, takich jak podwzgórze, przysadka oraz nadnercza).

Operacyjne leczenie stulejki – rodzaje zabiegów

Zabiegowe leczenie stulejki stosowane jest głównie u pacjentów zmagających się z wtórną odmianą tego schorzenia i obejmuje ono obrzezanie oraz plastykę napletka, czy też wędzidełka prącia. Z kolei inwazyjne leczenie stulejki pierwotnej może być stosowane u pacjentów, którzy nie zauważyli poprawy w trakcie leczenia farmakologicznego oraz zmagają się z różnego rodzaju powikłaniami zwężenia napletka, takimi jak nawracające zakażenie układu moczowego.

Pierwsza z metod leczenia inwazyjnego to obrzezanie. Może być ono całkowite lub częściowe, jednak należy pamiętać, że pozostawienie części napletka może skutkować nawrotem choroby. Metoda ta polecana jest szczególnie u pacjentów zmagających się ze stulejką wtórną wynikającą z występowania u nich jednostki o nazwie balanitis xerotica obliterans (liszaj twardzinowy zajmujący obszar męskich narządów płciowych). Obrzezanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, a okres hospitalizacji wynosi od 1 do 2 dni. Procedura polega na usunięciu całego napletka, co sprawia, że po zabiegu żołądź prącia będzie wyeksponowany przez cały czas. Co ważne, u pacjentów, którzy zdecydowali się podjąć obrzezania całkowitego, nie dochodzi do nawrotów choroby.

Drugą metodą leczenia jest plastyka napletka, która polega na poszerzeniu napletka w taki sposób, by mógł on być swobodnie zsuwany z żołędzi. Zabieg ten wykonywany jest u pacjentów ze stulejką wtórną, poza chorymi, u których stwierdzono występowanie liszaja twardzinowego. Plastyka napletka polecana jest również pacjentom, którzy chcą zachować swój napletek. Sam zabieg trwa jedynie 10-15 minut i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Polega on na wykonaniu podłużnego nacięcia na spodniej stronie prącia, w jego okolicy szczytowej. Następnie fałd skórny zostaje zszyty w płaszczyźnie poprzecznej, co umożliwia poszerzenie napletka oraz zwiększa jego ruchomość. Więcej informacji o samej metodzie znajdziesz w Artykule O Leczeniu Stulejki.

Skuteczność tej metody opisano między innymi przez brytyjskich lekarzy w „Is preputioplasty effective and accetable?”. Według tej pracy rezultaty zabiegu będą różniły się w zależności od przyczyny, dla której została wykonana plastyka napletka. Pozytywne efekty osiągnięto u 7 z 9 pacjentów zmagających się z trudnościami ze ściągnięciem napletka, a w przypadku mężczyzn z nawracającym zapaleniem napletka plastyka przyniosła efekt u 7 z 10 badanych. Z kolei u pacjentów, którzy doświadczyli problemu gromadzenia się moczu w przestrzeni pod napletkiem, zabieg przyniósł efekt w 3 na 3 przypadkach. 

Jak możemy przeczytać na stronie https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/#sf-stulejka-zabieg, utrudnienia w ścignięciu napletka mogą być spowodowane nie tylko sam stulejką, ale również występowaniem zbyt krótkiego wędzidełka lub współwystępowanie oby defektów. Gdy powodem stulejki jest nieodpowiednia długość fałdu skórnego łączącego żołądź oraz napletek, warto zastanowić się nad plastyką wędzidełka, czyli frenuloplastyką. Trzeba jednak pamiętać, że o skuteczności tej metody możemy mówić jedynie, gdy pacjent nie zmaga się ze zwężeniem napletka. W takich przypadkach najczęściej stosuje się obrzezanie, które bardzo często staje się tu koniecznością. Plastyka wędzidełka prącia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i polega na wykonaniu nacięcia wędzidełka w kształcie litery Z, Y-kształtnego bądź horyzontalnego, a następnie odpowiednim rozciągnięciu tej delikatnej struktury.

Kto leczy stulejkę?

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Wydziału Wojskowo-Lekarskiego (dawna Wojskowa Akademia Medyczna), urolog. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego. Od początku swojej pracy związany z Oddziałem Urologii Szpitala  Specjalistycznego w Wejherowie, gdzie bierze czynny udział w pełnym profilu zabiegów urologicznych, wykorzystując głównie techniki małoinwazyjne. Swoją wiedzę z urologii pogłębia w licznych sympozjach naukowych i kursach. Członek Polskiego Towarzystwa UrologicznegoW leczeniu zabiegowym kładzie duży nacisk na walor estetyczny.
W ramach leczenia operacyjnego w Derm-Estetyka wykonuje takie zabiegi jak: stulejka-obrzezanie całkowite bądź częściowe, plastyka krótkiego wędzidełka, wycięcie zmian skóry prącia i okolicznych tkanek, odklejenie napletka.

 

Zadzwoń i umów się na zabieg leczenia stulejki

Gdynia Śródmieście, ul. Batorego 7/35, V piętro

☎ (+48) 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.