Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Jak wygląda zabieg usunięcia migdałków podniebiennych?

Migdałek podniebienny pełni przede wszystkim funkcję ochronną, produkując przeciwciała, wspierające nasz organizm w walce z różnego rodzaju infekcjami i alergenami. Największą aktywność wykazuje on w wieku dziecięcym, zanikając stopniowo z biegiem lat. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy staje się on źródłem problemów zdrowotnych? Sprawdź, jak przebiega usunięcie migdałków podniebiennych i kiedy warto rozważyć taką ingerencję chirurgiczną.

Jak wygląda zabieg usunięcia migdałków podniebiennych?

Kiedy należy usunąć migdałek podniebienny?

Migdałki podniebienne to tkanki limfoidalne, stanowiące istotną część naszego układu immunologicznego. Niekiedy jednak zdarza się, że nadmierny przerost ich struktur, rodzi konieczność poddania się ingerencji chirurgicznej. Nic dziwnego, bowiem taka sytuacja leży u podstaw wielu schorzeń i nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • nawracające stany zapalne migdałków,
  • regularne zapalenia ucha i zatok,
  • obecność ropnia okołomigdałkowego, stanowiącego powikłanie anginy,
  • trudności z przełykaniem i swobodnym oddychaniem,
  • podejrzenie procesu nowotworowego, zachodzącego w strukturach migdałka podniebiennego.

Usunięcie migdałków podniebiennych znacząco poprawia jakość codziennego funkcjonowania, chroniąc jednocześnie pacjenta przed rozwojem chorób i ich groźnych w skutkach powikłań.

Jak przygotować się do zabiegu tonsillektomii?

Usunięcie migdałków podniebiennych poprzedza specjalistyczna konsultacja lekarska. W jej trakcie przeprowadzana jest ocena medyczna, połączona z wywiadem, mającym na celu wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do tego rodzaju ingerencji. Przed zabiegiem wskazane będzie również wykonanie stosownych badań laboratoryjnych – morfologii i parametrów krzepnięcia. Wycięcie migdałka podniebiennego rodzi także konieczność dostosowania się do zaleceń przedoperacyjnych. To przede wszystkim odstawienie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zawierających w swoim składzie kwas acetylosalicylowy oraz ibuprofen. Mogą one bowiem przyczynić się do obniżenia krzepliwości krwi, zwiększając tym samym ryzyko krwotoku w trakcie i po operacji.

W jaki sposób usuwa się migdałek podniebienny?

Migdałek podniebienny usuwany jest w znieczuleniu ogólnym. Taka ingerencja trwa na ogół ok. 60 minut, co uzależnione jest w znacznej mierze od jej zakresu. W trakcie zabiegu mogą być bowiem wycinane całe struktury lub tylko ich część, co w medycynie określa się mianem tonsillotomii. Na ogół usunięcie migdałków podniebiennych przeprowadza się przy użyciu elektrokoagulacji, czyli prądu elektrycznego. Zdarza się jednak, że chirurdzy sięgają również po skalpel czy laser. Ewentualne krwawienie hamowane jest natomiast przy pomocy środków hemostatycznych.

Usunięcie migdałków podniebiennych a okres rekonwalescencji – jak wygląda powrót do zdrowia po zabiegu?

Aby ograniczyć ryzyko komplikacji, jakie niesie ze sobą usunięcie migdałków podniebiennych, należy dostosować się do zaleceń okresu rekonwalescencji. Będzie to przede wszystkim wprowadzenie diety płynnej i półpłynnej oraz rezygnacja z ciepłych, pikantnych i intensywnie przyprawionych potraw przez kilka dni po ingerencji chirurgicznej. W tym czasie należy również powstrzymać się od wysiłku fizycznego, łagodząc ewentualne dolegliwości bólowe przy pomocy środków, dostępnych powszechnie w asortymencie aptek. Niezwykle istotne będą także regularne kontrole lekarskie. To właśnie w ich trakcie lekarz oceni postępy okresu rekonwalescencji oraz skontroluje proces gojenia się blizny, powstałej po usuniętym migdałku podniebiennym.

Jakie korzyści niesie ze sobą tonsillektomia?

Mówiąc o korzyściach, jakie niesie ze sobą usunięcie migdałków podniebiennych, warto wymienić przede wszystkim:

  • ustąpienie nawracających infekcji i stanów zapalnych dróg oddechowych oraz towarzyszących im dolegliwości,
  • znaczną poprawę oddychania, również w trakcie snu,
  • zlikwidowanie problemu nieprzyjemnego zapachu z ust.

Całkowity powrót do zdrowia następuje na ogół po upływie 3 tygodni. Po tym czasie pacjent może cieszyć się wyższym komfortem codziennego funkcjonowania oraz znacznym ograniczeniem liczby infekcji i chorób, u podstaw których leży na ogół powiększony migdałek podniebienny.

Gdzie przeprowadzić usunięcie migdałków podniebiennych w Trójmieście?

Zabieg usunięcia migdałków podniebiennych nie niesie ze sobą ryzyka poważnych powikłań. Niemniej jednak warto przeprowadzić go w miejscu, cieszącym się dużym zaufaniem pacjentów. Osoby, zainteresowane tonsillektomią, zapraszamy do umówienia się na specjalistyczną konsultację w klinice Derm-Estetyka, w trakcie której omówione zostaną wszystkie aspekty, związane z leczeniem przerostu migdałka podniebiennego.

Zobacz więcej informacji na temat
zabiegu usunięcia migdałków!

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.