Metody korekcji odstających uszu
Odstające, zbyt duże uszy to jeden z najczęstszych problemów estetycznych, który występuje u około 5% całej populacji ludzkiej. Ten defekt estetyczny nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych, jednak może być przyczyną poważnych kompleksów, zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Problem ten widoczny jest szczególnie u wrażliwych dzieci i nastolatków, które z powodu braku akceptacji rówieśników i nieprzychylnych komentarzy na temat ich wyglądu potrafią całkowicie zamknąć się w sobie i wycofać z życia społecznego. Na szczęście istnieją różne sposoby na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie tego problemu.
Przyczyny odstawania uszu
Ucho to narząd odpowiedzialny za odbieranie bodźców słuchowych. Jego zewnętrzna część nazywana małżowiną uszną zbudowana jest z chrząstek, które odpowiadają za kształt a także stopień przylegania ucha do skóry czaszki. Rozwój małżowiny usznej rozpoczyna się już na początku życia płodowego, około 4 miesiąca ciąży. Jej wygląd jest zaś ściśle powiązany z naszymi predyspozycjami genetycznymi.
Odstawanie uszu zazwyczaj powiązane jest z nieprawidłowym ukształtowaniem się grobelki, czyli wypukłej części chrząstki, za którą ucho zagina się i kieruje tu tyłowi głowy. Należy przy tym pamiętać, że kształtowanie się małżowiny usznej trwa pierwsze kilka lat naszego życia a ostateczny wygląd uszu osiągamy około 7 roku życia i dopiero wtedy możemy mówić o ich odstawaniu. U młodszych dzieci może to być jedynie defekt przejściowy.
Metody korekcji odstających uszu
Problem odstających uszu może skutecznie wprowadzić w kompleksy zarówno starszych jak i młodszych pacjentów. Szczególnie wrażliwe na komentarze innych osób są dzieci, dlatego wielu rodziców stara się rozwiązywać problem odstających uszu u swoich pociech samodzielnie, już od najmłodszych lat. Na wielu parentingowych forach można spotkać tematy dotyczące domowych sposobów korekcji odstających uszu, wśród których wymienia się noszenie opasek lub przyklejanie uszu do głowy przy pomocy plastra. Niestety te metody nie przyniosą oczekiwanych efektów a mogą być jedynie przyczyną narastającej frustracji dziecka.
Zatem jakie metody będą skuteczne?
Jedynym w pełni skutecznym sposobem na leczenie odstających uszu jest zabieg chirurgiczny, czyli otoplastyka. Najlepszy okresem na jej wykonanie jest wiek od 7 do 19 lat, jednak korekcję uszu można przeprowadzać również u dorosłych. Zabieg tego typu należy do najczęściej wykonywanych na świecie a według danych International Society of Aesthetic Plastic Surgery w roku 2018 wykonano aż 262 078 zabiegów otoplastyki. Na stronie: https://derm-estetyka.pl/korekta-uszu-gdansk.html/ sprawdzisz cenę zabiegu wykonywanego w Klinice Medycyny Estetycznej w Gdyni.
Jak wygląda zabieg korekcji odstających uszu?
Zabieg ten, jak każda inna procedura chirurgiczna, poprzedzony jest wnikliwym wywiadem lekarskim oraz badaniem fizykalnym, które pozwolą lekarzowi na dobranie najlepszych metod działania w danym przypadku. Jeśli pacjentem jest dziecko bardzo ważne jest również przeprowadzenie rozmowy, w trakcie, której chirurg ma za zadanie upewnienie się, czy dziecko jest świadome konsekwencji zabiegu oraz czy jest to jego samodzielna decyzja.
Zabieg korekcji odstających uszu u dorosłych i nastolatków wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, zaś u dzieci często lekarz decyduje się na znieczulenie ogólne, które zmniejsza stres u małego pacjenta. Sama procedura trwa z reguły od 1 do 1,5 godziny i polega na odsłonięciu małżowiny usznej a następnie jej odpowiednim wymodelowaniu. Zabieg tego typu nie jest mocno inwazyjny, dlatego pacjent może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia.
Więcej o zabiegu korekty uszu przeczytasz na podstronie: derm-estetyka.pl/korekta-uszu-odstajace-uszy.html.