Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Krzywa przegroda nosowa – operacja

Krzywa przegroda nosowa operacja cena
Przegroda nosa zbudowana jest z blaszek chrzęstnych i kostnych. Przegroda dzieli jamę nosa na dwie części. Początkowa jej część to część skórna, która przechodzi w chrzęstną, a na końcu w kostną. Całość przegrody wyścielona jest błona śluzową.

Skrzywienie przegrody nosa może występować jako wrodzone lub nabyte. Krzywa przegroda nosa wrodzona to skrzywienie będące konsekwencją wad rozwojowych, np. złego ułożenia płodu, uszkodzenia w trakcie porodu. Skrzywienie nabyte powstaje najczęściej w przypadku urazu nosa czy złamania nosa. Krzywa przegroda może powodować problemy z drożnością nosa, hamując przepływ powietrza.

Krzywa przegroda nosowa — jakie są jej objawy?

  • częste bóle głowy, krwawienie z nosa 
  • bezdech senny, chrapanie, mowa nosowa, uczucie zatkania nosa
  • powracające infekcje błony śluzowej zatok, nosa, gardła, codzienny katar
  • zaburzenia słuchu, problemy z rozpoznawaniem zapachów

Konsekwencjami długiego upośledzenia oddychania oraz niedrożności nosa jest częste zmęczenie, gorsza praca narządów, senność i niedotlenienie całego organizmu.

Krzywa przegroda nosowa — jak przebiega leczenie?

Krzywą przegrodę nosową korygujemy tylko w jeden sposób — wykonując jej operację. Otolaryngolog może wykonać operację korygującą jej kształt. Septoplastyka, czyli inaczej operacja przegrody nosowej jest bardzo powszechnym zabiegiem wykonywanym w otolaryngologii. W zależności od rodzaju skrzywienia przegrody nosowej operator dobiera odpowiednią technikę: metodę otwartą lub metodę zamkniętą.

Więcej informacji o operacji plastycznej nosa znaleźć można na stronie https://derm-estetyka.pl/korekta-nosa-operacja-nosa-krzywy-nos.html/, która dokładnie opisuje dostępne metody zabiegowe.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu krzywej przegrody nosowej?

Zabieg krzywej przegrody nosowej

  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • infekcje o podłożu bakteryjnym, grzybiczym czy wirusowym
  • ostre zapalenie błony śluzowej nosa czy ostre zapalenie zatok

Podczas konsultacji musimy poinformować lekarza o obecnych lub przebytych chorobach, urazach, uczuleniach oraz przebytych zabiegach.

Zabieg przegrody nosowej — Przygotowanie do operacji

W dniu operacji przegrody nosowje musimy być na czczo, gdyż jest ona wykonywana najczęściej w znieczuleniu ogólnym, rzadko miejscowym. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od rodzaju metody. W przypadku metody zamkniętej trwa około godziny. Chirurg naciętą błonę śluzową przegrody w przedsionku, dociera do chrząstki przegrody, a następnie modeluje ją. Jeśli jest taka potrzeba, usuwa lub koryguje deformacje z części kostnej przegrody, np. listwy lub kolce. 

Na koniec zabiegu stabilizuje przegrodę tamponami na 24 godziny, lub specjalnymi płytkami na około tydzień. Coraz częściej tamponadę zastępuje się opatrunkami żelowymi lub specjalnymi gąbkami, które umożliwiają oddychanie przez nos.

Jeśli chodzi o metodę otwartą, nazywaną rynoseptoplastyka, łączy ona prostowanie przegrody z korektą kształtu całego nosa. Lekarz wykonuje cięcia w przewodach nosowych, ale również na słupku nosa. Czasem zabieg połączony jest z obustronnymi cięciami skrzydełek nosa, w ten sposób uzyskuje dostęp do całej chrzęstno-kostnej konstrukcji nosa. W dalszych krokach chirurg odwarstwia od niej skórę, kształtuje i pokrywa z powrotem skórą. Po operacji otwartej nosa konieczne jest założenie stabilizującego opatrunku gipsowego albo termoplastycznego. Powinno się go nosić od 8 do 10 dni. Czas trwania zabiegu wynosi około 2 godzin.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu prostowania krzywej przegrody?

Po zabiegu przegrody nosowej, jeśli odbędzie się ona bez żadnych komplikacji, pacjent wieczorem lub na następnego dnia wraca do domu. Obrzęk nosa może być widoczny do 2 tygodni od zabiegu. Możemy również odczuwać ból nosa, okolicy górnej wargi, podniebienia lub głowy. Wtedy wystarczy zastosować zwykłe środki przeciwbólowe. Czas rekonwalescencji to około 2-3 tygodnie. W tym okresie należy unikać pływania, latania samolotem, gorących kąpieli, sauny, opalania się, alkoholu, pikantnych potraw, gwałtownego wydmuchiwania powietrza nosem, dźwigania ciężkich przedmiotów oraz wysiłku fizycznego.

Po operacji należy stosować wypisane środki przez lekarza, przestrzegać terminów wizyty oraz starannie oczyszczać nos z wydzieliny. Proces gojenia przegrody wynosi 5-6 tygodni. 

Czy zabieg korekty przegrody nosowej jest bezpieczny?

Korekta przegrody nosowej jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym. Nie ma dużego ryzyka występowania powikłań, najczęstszym z nich jest krwawienie z nosa, które może pojawić się w pierwszych kilku dniach po zabiegu. Natomiast, nie możemy wykluczyć również powikłań takich jak krwiak czy ropień przegrody, osłabienie węchu, infekcja czy zrosty w jamie nosa.

Krzywa przegroda nosa — cena operacji przegrody nosowej

Cena operacji przegrody nosa rozpoczyna się od 6000 zł, lecz należy mieć na uwadze, że ostateczny koszt zabiegu zależy od kilku kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest zakres operacji — bardziej skomplikowane i rozległe przypadki skrzywienia przegrody wymagają dodatkowych procedur, co może znacząco wpłynąć na ostateczną cenę.

Rodzaj znieczulenia ma również istotny wpływ na koszty; operacje przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym wymagają obecności anestezjologa oraz dodatkowego zespołu pielęgniarskiego do opieki pooperacyjnej, co jest dodatkowo kalkulowane w cenie zabiegu. Ponadto, zabiegi w znieczuleniu ogólnym wiążą się z koniecznością wykonania większej liczby badań przedoperacyjnych. Hospitalizacja jest już wliczona w cenę operacji, co zapewnia pacjentom nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo pooperacyjne.

Kto przeprowadza operację krzywej przegrody nosowej?

doktor Łobodzińska

 

Doktor Małgorzata Jurkiewicz – Łobodzińska jako doświadczony chirurg otolaryngolog, specjalizuje się również w nowoczesnych metodach leczenia chorób ucha, nosa i gardła, wykorzystując najnowsze technologie medyczne. Jest również aktywnym uczestnikiem w wielu konferencjach medycznych, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi specjalistami w dziedzinie otolaryngologii. Pacjenci cenią ją za indywidualne podejście do każdego przypadku, a jej umiejętności diagnostyczne i operacyjne są wysoko oceniane w środowisku medycznym.

Szczegółowe informacje o naszym specjaliście znajdziesz:

 

 Krzywa przegroda nosowa operacja – umów się na wizytę

+ 48 500 430 484

 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.