Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Krzywa przegroda nosa – operacja

Przegroda nosa zbudowana jest z blaszek chrzęstnych i kostnych. Przegroda dzieli jamę nosa na dwie części. Początkowa jej część to część skórna, która przechodzi w chrzęstną, a na końcu w kostną. Całość przegrody wyścielona jest błona śluzową.

Skrzywienie przegrody nosa może występować jako wrodzone lub nabyte. Skrzywienie wrodzone to skrzywienie będące konsekwencją wad rozwojowych, np. złego ułożenia płodu, uszkodzenia w trakcie porodu. Skrzywienie nabyte powstaje najczęściej w przypadku urazu nosa czy złamania nosa. Krzywa przegroda może powodować problemy z drożnością nosa, hamując przepływ powietrza.

Jakie dolegliwości może dawać krzywa przegroda nosa?

  • częste bóle głowy, krwawienie z nosa 
  • bezdech senny, chrapanie, mowa nosowa, uczucie zatkania nosa
  • powracające infekcje błony śluzowej zatok, nosa, gardła, codzienny katar
  • zaburzenia słuchu, problemy z rozpoznawaniem zapachów

Konsekwencjami długiego upośledzenia oddychania oraz niedrożności nosa jest częste zmęczenie, gorsza praca narządów, senność i niedotlenienie całego organizmu.

Krzywa przegroda nosa – leczenie?

Krzywą przegrodę korygujemy tylko w jeden sposób, wykonując jej operację. Otolaryngolog lub chirurg plastyczny, może wykonać operację korygującą jej kształt. Septoplastyka, czyli inaczej operacja przegrody nosowej jest bardzo powszechnym zabiegiem wykonywanym w otolaryngologii. W zależności od rodzaju skrzywienia przegrody nosowej operator dobiera odpowiednią technikę: metodę otwartą lub metodę zamkniętą.

Więcej informacji o operacji plastycznej nosa znaleźć można na stronie https://derm-estetyka.pl/korekta-nosa-operacja-nosa-krzywy-nos.html/, która dokładnie opisuje dostępne metody zabiegowe.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu prostowania krzywej przegrody?

  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • infekcje o podłożu bakteryjnym, grzybiczym czy wirusowym
  • ostre zapalenie błony śluzowej nosa czy ostre zapalenie zatok

Podczas konsultacji musimy poinformować lekarza o obecnych lub przebytych chorobach, urazach, uczuleniach oraz przebytych zabiegach.

Przygotowanie do operacji krzywej przegrody

W dniu operacji musimy być na czczo, gdyż jest ona wykonywana najczęściej w znieczuleniu ogólnym, rzadko miejscowym. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od rodzaju metody. W przypadku metody zamkniętej trwa około godziny.

Chirurg naciętą błonę śluzową przegrody w przedsionku, dociera do chrząstki przegrody a następnie modeluje ją. Jeśli jest taka potrzeba usuwa lub koryguje deformacje z części kostnej przegrody, np. listwy lub kolce. 

Na koniec zabiegu stabilizuje przegrodę tamponami na 24 godziny lub specjalnymi płytkami na około tydzień. Coraz częściej tamponadę zastępuje się opatrunkami żelowymi lub specjalnymi gąbkami, które umożliwiają oddychanie przez nos.

Jeśli chodzi o metodę otwartą, nazywaną rynoseptoplastyka, łączy ona prostowanie przegrody z korektą kształtu całego nosa. Lekarz wykonuje cięcia w przewodach nosowych, ale również na słupku nosa. Czasem zabieg połączony jest z obustronnymi cięciami skrzydełek nosa, w ten sposób uzyskuje dostęp do całej chrzęstno-kostnej konstrukcji nosa.

W dalszych krokach chirurg odwarstwia od niej skórę, kształtuje i pokrywa z powrotem skórą.

Po operacji otwartej konieczne jest założenie stabilizującego opatrunku gipsowego albo termoplastycznego. Powinno się go nosić od 8 do 10 dni.

Czas trwania zabiegu wynosi około 2 godzin.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu prostowania krzywej przegrody?

Po korekcie przegrody nosowej, jeśli odbędzie się ona bez żadnych komplikacji, pacjent wieczorem lub na następnego dnia wraca do domu. Obrzęk nosa może być widoczny do 2 tygodni od zabiegu. Możemy również odczuwać ból nosa, okolicy górnej wargi, podniebienia lub głowy. Wtedy wystarczy zastosować zwykłe środki przeciwbólowe. Czas rekonwalescencji to około 2-3 tygodnie. W tym okresie należy unikać pływania, latania samolotem, gorących kąpieli, sauny, opalania się, alkoholu, pikantnych potraw, gwałtownego wydmuchiwania powietrza nosem, dźwigania ciężkich przedmiotów oraz wysiłku fizycznego.

Po operacji należy stosować wypisać środki przez lekarza, przestrzegać terminów wizyty oraz starannie oczyszczać nos z wydzieliny.

Proces gojenia przegrody wynosi 5-6 tygodni. 

Czy zabieg korekty przegrody nosowej jest bezpieczny?

Korekta przegrody nosowej jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym.

Nie ma dużego ryzyka występowania powikłań, najczęstszym z nich jest krwawienie z nosa, które może pojawić się w pierwszych kilku dniach po zabiegu. Natomiast, nie możemy wykluczyć również powikłań takich jak krwiak czy ropień przegrody, osłabienie węchu, infekcja czy zrosty w jamie nosa.

Ile kosztuje korekta krzywej przegrody?

Odpowiedź znajdziesz w cenniku https://derm-estetyka.pl/cennik.html/

UMÓW WIZYTĘ W CELU USUNIĘCIA KRZYWEJ PRZEGRODY NOSA

+ 48 500 430 484

 

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.