Laserowa a chirurgiczna plastyka powiek – czy są różnice pomiędzy zabiegami?
Proces starzenia skóry będzie najszybciej dostrzegalny w okolicy oczu. Skóra tej części jest dużo bardziej wiotka, pozbawiona gruczołów łojowych, dzięki czemu podatna na tworzenie się zmarszczek, worków czy cieni pod oczami. Na szczęście medycyna oraz chirurgia znalazły rozwiązanie tego bardzo częstego problemu. Jak wskazują dane Światowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej plastyka powiek jest jednym z najbardziej popularnych i najstarszych zabiegów chirurgii estetycznej. Pierwsze tego typu operacje przeprowadzono w II wieku naszej ery. Przez ten czas zabieg blefaroplastyki został zacznie ulepszony dzięki znajomości anatomii oraz nowych technik. W latach osiemdziesiątych pierwszy raz wprowadzono do zabiegów technikę laserową. Czy są istotne różnice w zastosowaniu lasera i skalpela do zabiegów plastyki powiek?
Jakie są różnice między laserową i chirurgiczną korekcją powiek?
Skalpel jest symbolem chirurgii i jest bardzo precyzyjny przy zabiegach wiotkiej skóry okolic powiek. Laser sprawdza się w przypadku zabiegów na tkankach miękkich. Laser pali tkankę, zamykając naczynia krwionośne, ale nie jest bardziej precyzyjny niż skalpel, ani nie ma wpływu na ostateczny wygląd powiek po zabiegu.
Często tkanka po użyciu skalpela jest „postrzępiona” i wymaga wyrównania nożyczkami. Tak więc laser to tylko alternatywa, a nie idealne narzędzie.
Często gabinety medycyny estetycznej dodają informację o zabiegu laserowym korekty powiek, jako bardziej korzystnym dla pacjenta. Nic bardziej mylnego. Laser jest tylko jednym z narzędzi wykorzystywanym w chirurgii.
Każdy chirurg plastyczny podczas zabiegów operacyjnych używa diatermii, narzędzia wykorzystującego przepływ prądu elektrycznego do zamykania naczyń krwionośnych. Jest to standard przy zabiegach operacyjnych. Nie wymagany jest wtedy laser, którym ma swoje ograniczenia. Elektrochirurgia to metoda zabiegowa wykorzystująca przepływ prądu elektrycznego do cięcia, niszczenia lub koagulacji tkanek.
Czy po laserowej korekcie powiek rekonwalescencja trwa krócej ?
Po zabiegu plastyki powiek, bez różnicy jakie narzędzia zostały użyte do cięcia skóry czy zamykania naczyń krwionośnych, proces rekonwalescencji przebiega podobnie. Duże znaczenie będą miały predyspozycje pacjenta, zakres zabiegu, usuwanie ewentualnych przepuklin. Więcej na temat procesu rekonwalescencji, można znaleźć w artykule https://derm-estetyka.pl/plastyka-dolnych-powiek-zalecenia.html/