Spis treści
ToggleWiele osób zmaga się z problemem chrapania, nie zdając sobie przy tym sprawy, że może ono nieść za sobą poważne konsekwencje. Chrapanie jest to znany większości z nas dźwięk, który niejednokrotnie bywa uciążliwy. Jednak warto zastanowić się, czym jest ono spowodowane. Sam dźwięk powstaje w wyniku drgania tkanek miękkich w okolicy gardła. Przerost wspomnianych tkanek ogranicza przepływ powietrza podczas snu, co może doprowadzić do tak zwanego bezdechu sennego.
Powodem jest zwiotczenie mięśni jamy ustnej, twarzy oraz gardła, które wibrując ograniczają światło gardła, a co za tym idzie – utrudniają oddychanie. Chrapanie może powodować niewyspanie, bóle głowy, przemęczenie, a także problemy z koncentracją, więc warto wziąć pod uwagę jego leczenie. Poza wymienionymi skutkami, chrapanie może wpływać na choroby serca, a także wystąpienie udaru. Przyczyn chrapania, poza wymienionym zwiotczeniem mięśni, jest jeszcze kilka. Należą do nich: polipy, alergie, przeziębienie, skrzywienie przegrody nosowej, niedrożność nosa, wady zgryzu, nadwaga.
Leczenie chrapania
Odpowiednio szybka reakcja na problem z chrapaniem, pomaga uniknąć innych, poważnych problemów, np:
- Nadciśnienia płucnego
- Nadciśnienia tętniczego
- Choroby niedokrwienia serca
- Niewydolności serca
- Zaburzenia rytmu serca
- Udarów
Jeżeli pierwszy raz słyszysz, że chrapanie i bezdech senny można leczyć, poniżej wymieniamy metody do tego stosowane:
- plastyka podniebienia miękkiego,
- mukotomia – konchoplastyka – plastyka małżowin nosowych dolnych
- plastyka przegrody nosa
- zmniejszenie – tonsilotomia – lub całkowite wycięcie migdałków podniebiennych – tonsilektomia
- usuwanie polipów nosa
- plastyka nasady języka
- plastyka nagłośni
- redukcja masy ciała
Plastyka podniebienia
Zabieg plastyki podniebienia najlepiej wykonać w krótkim znieczuleniu ogólnym dla komfortu pacjenta. Lekarz odpowiedzialny za zabieg nacina w dwóch miejscach podniebienie miękkie tuż przy języczku w sposób symetryczny, po czym skraca języczek odcinając jego dystalną część. Dzięki takiemu zabiegowi, języczek się zmniejsza, a podniebienie miękkie skraca. Zabieg ten poszerza gardło oraz usztywnia podniebienie miękkie, dzięki czemu pacjent może lepiej oddychać podczas snu, pozbywa się problemu chrapania oraz sprawia, że bezdech senny występuje dużo rzadziej.
Po zabiegu operacyjnym:
- Hospitalizacja kilka godzin lub jeden dzień
- Dzień po zabiegu obowiązuje zakaz spożywania pokarmów, a przez kolejne 5 – 7 dni powinno stosować się dietę papkowatą
- Okres maksymalnego gojenia wynosi około 2 miesiące
- 7 – 14 dni po zabiegu może występować uczucie dyskomfortu w gardle, połykaniu może towarzyszyć ból, a stopień chrapania może się nasilić. Jest to jednak związane z gojeniem i odczynowym obrzękiem tkanek podniebienia, który może wystąpić po zabiegu
- W celu zniwelowania bądź zmniejszenia dolegliwości bólowych, pacjent może stosować powszechnie dostępne leki przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, itp.) lub gdy konieczne poprzez zażywanie leków na receptę, przepisanych przez lekarza
Plastyka małżowin nosowych dolnych:
Wspominane wcześniej chrapanie można leczyć także przez plastykę małżowin nosowych dolnych. Są to uwypuklone części bocznej ściany jamy nosowej, zbudowane ze szkieletu kostnego i otoczone błoną śluzową. Małżowiny nosowe dolne są mocno unaczynione, aby mieć możliwość oczyszczania, nawilżania i ogrzewania wdychanego powietrza. Infekcje, bądź alergie wywołane przez zanieczyszczenia i pyłki prowadzą do powstawania stanów zapalnych, a w konsekwencji – do przerostu małżowin nosowych. Popularny zabieg związany z ich zmniejszeniem nazywamy konchoplastyką. Poza wyżej wymienionym chrapaniem, zabieg ten polecany jest także w przypadku częstych infekcji górnych dróg oddechowych i bezdechów nocnych, które są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ niosą za sobą poważne konsekwencje, np. niedotlenienie organizmu, osłabiony węch, czy też uzależnienie od kropli do nosa.