Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

LIPOSUKCJA ŁYDEK – ODESSANIE TŁUSZCZU

Liposukcja łydek pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Chociaż nie zastępuje ruchu fizycznego, w mgnieniu oka sprawi, że poczujesz się komfortowo we własnym ciele.  Zabieg najczęściej wykonywany jest przez kobiety, które chcą zmienić wygląd swojego ciała. Liposukcja polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu z określonego obszaru ciała, co zmniejsza jego obwód i często poprawia jego wygląd.  Szczególnie polecany osobą, które ćwiczą ale nie mogą pozbyć się tkanki tłuszczowej. Niestety nie jest to zabieg dla każdego. Tak samo ten zabieg jak i inne ma swoje przeciwskazania i nie zawsze można go wykonać.

liposukcja łydek po zabiegu

W pierwszej kolejności trzeba prowadzić zdrowy tryb życia.  Unikać przejadania się i spożywać wystarczającą ilość kalorii. 

A także ruszać się, nawet krótki codzienny spacer, może pomóc pozbyć się zbędnych kalorii.

Odsysanie tłuszczu – nowe łydki?

Przed operacją musisz wiedzieć, jak wygląda rehabilitacja po zabiegu. Łydki nie będą od razu wyglądać tak jak sobie wymarzysz. Zazwyczaj zabieg jest bezbolesny, ale kiedy lek przeciwbólowy przestanie działać, możesz chwilowo czuć się nieswojo oraz mieć problemy z chodzeniem. Z powodu możliwego obrzęku nóg.

Będziesz musiała poczekać, aż rana się zagoi, a obrzęk całkowicie zejdzie aby zobaczyć końcowy efekt. Dlatego należy dokładnie zastanowić się, czy liposukcja łydek jest tobie potrzebna.

Liposukcję łydek powinniśmy stosować tylko wtedy, gdy zawiodły inne, mniej inwazyjne metody. Zacznij więc od wizyty z dietetykiem i trenerem personalnym, aby opracować cały plan odchudzania. Pomoże nam to zdrowo żyć, jak i minimalizuje ryzyko zachorowania.

Dlaczego tłuszcz pojawia się na łydkach?

Tłuszcz na łydce zaburza proporcje ciała. Dlatego noszenie spódnicy lub szortów może sprawić, że czujesz się niekomfortowo. Może również powodować powstawanie cellulitu, który jest problemem wielu osób. Nie masz się czym martwić! Przede wszystkim u kobiet nogi są zwykle pokryte chociażby cienką warstwą tłuszczu. Odsysanie tkanki tłuszczowej nie tylko usuwa jej nadmiar, ale również modeluje nogi, aby nadać im pożądany wygląd.

Liposukcja łydek – kto może z niej skorzystać?

Jest szczególnie przydatna osobą, u których w okolicy łydek odkłada się tłuszcz, a diety i ćwiczenia fizyczne nie pomagają się go pozbyć. Aby przejść przez tę procedurę, musisz spełnić pewne wytyczne, więc nie każdy może sobie pozwolić na taki zabieg.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

 • osoba niepełnoletnia
 • nieprawidłowy stan zdrowia
 • problemy naczyniowe
 • zaawansowany wiek – skóra jest mniej elastyczna, dlatego efekt zabiegu bywa niezadowalający

Nie można zatajać przed lekarzem swoich schorzeń, ponieważ tylko wtedy może on dobrać odpowiednią terapię dla ciebie. Liposukcja łydki nie jest zabiegiem skomplikowanym, ale zawsze jest ryzyko pojawienia się komplikacji.

Korzyści liposukcji:

 • zabieg ten służy głównie do wymodelowania sylwetki,
 • pozwala zmniejszyć obwód części ciała w miejscu zabiegu,
 • zmniejszyć masę tłuszczu,
 • koryguje nierówności skóry (w małej skali) spowodowane zlokalizowanymi złogami tłuszczu.

Jak wygląda proces liposukcji:

zabieg liposukcji łydekPo podaniu znieczulenia, chirurg nasączonym wacikiem w płynie do dezynfekcji przeciera skórę w polu operacyjnym. W większości przypadków ta czynność jest powtarzana 3 razy. Następnie umieszcza sterylne prześcieradło chirurgiczne wokół miejsca operacyjnego. Wykonuje małe (około 4-5 mm) nacięcia w skórze.

Nacięcia znajdują się na krawędziach obszaru, który ma być poddany liposukcji. Lokalizacja nacięć może się różnić w zależności od kliniki, ale oczywiście zawsze powinny one znajdować się w niewidocznych miejscach oraz zapewniać dobry dostęp do odsysanej tkanki tłuszczowej. Liczba cięć dla jednego obszaru wynosi 2-3. Blizny po cięciu są zwykle niewidoczne np. w liposukcji łydek są one okolicy zgięcia kolana.

Następnie zostaje wsunięta sonda przez nacięte miejsca w skórze, aby nastrzyknąć tkankę tłuszczową. Sonda jest to cienka metalowa rurka o średnicy około 2-3 mm i długości około 20 cm. Posiada ona z boku otwory, przez które płyn dostarczany jest do tkanki tłuszczowej.

Skład płynu może się różnić w zależności od kliniki. Przeważnie zawiera 0,9% roztwór chlorku sodu (sól fizjologiczna) i adrenalinę. Może również zawierać inne substancje, takie jak lignokaina i wodorowęglan sodu.

 • Sól fizjologiczna służy do nawodnienia tkanki tłuszczowej, co pomaga w odsysaniu. 
 • Adrenalina natomiast odpowiada za obkurczenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza krwawienie.
 • Lignokaina zmniejsza ból pooperacyjny.

Gdy tkanka zostanie nastrzyknięta, trzeba odczekać pare minut, aby adrenalina zaczęła działać. W to samo miejsce zostaje wsunięta już sonda do odsysania tłuszczu. Chirurg porusza sondą w przód i tył bardzo energicznie, aby dotrzeć do każdego wyznaczonego miejsca. Pozwala to na rozbicie tkanki tłuszczowej, co przyczyni się do łatwiejszego odsysania. Sonda jest połączona gumowym wężem ze ssakiem wytwarzającym podciśnienie, które odpowiada za odessanie tkanki tłuszczowej.

Rodzaje liposukcji:

Żadna z poniższych metod nie jest określona najlepszą metodą. Najważniejsze jest aby chirurg miał doświadczenie w przeprowadzaniu takiego zabiegu.

 • Liposukcja ssąca  – sonda nie wytwarza energii, tkanka jest rozbijana poprzez ruchy wykonywane przez chirurga.
 • Wibracyjna liposukcja  – sonda wykonuje niewielkie ruchy w zakresie kilku milimetrów. 
 • Liposukcja wspomagana laserem  – energia lasera pomaga rozbijać tkankę tłuszczową.
 • Liposukcja z USG  – energia z fal ultradźwiękowych pomaga rozbijać tkankę tłuszczową

 

Wybór techniki nie ma zbyt dużego znaczenia, większe znaczenie ma doświadczenie chirurga.

kobieta po zabiegu liposukcji łydekZabieg trwa tak długo, aby uzyskać jak największe zmniejszenie grubości i napięcia tkanek w wyznaczonej okolicy. Lekarz powinien odsysać tłuszcz symetrycznie w odpowiednich okolicach ciała ( np. na obu łydkach). Jednak gdy przed zabiegiem ciało było niesymetryczne, należy to uwzględnić i odessać więcej z jednej strony.

Nacięcia: Mogą zostać zaszyte cienką nicią, sklejone specjalnymi plastrami lub pozostawione bez szycia na jedną dobę. Metoda jest indywidualna zależnie od kliniki.

Po zakończeniu liposukcji pacjent jest ubierany w odzież uciskową, która zmniejsza ryzyko krwawienia i zakrzepicy po zabiegu oraz wygładza nierówności. Czas trwania zabiegu to od pół godziny do dwóch godzin.

Efekty zabiegu liposukcji

Efekty nie są widoczne w pełni od razu po zabiegu. Pierwsze efekty możemy zauważyć po 4-6 tygodniach. Wtedy widoczne jest 1/4 efektu końcowego. Po 8-10 tygodniach widzimy już 1/2 efektu końcowego. Natomiast 95% widoczne jest po 3 miesiącach a 100% efektu końcowego zobaczymy po 6 miesiącach.

Efektami zabiegu są:

 • wymodelowanie,
 • wyszczuplenie,
 • zmniejszenie obwodu łydek.

Aby uzyskać najlepszy możliwy efekt, powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia i ustabilizować naszą masę ciała.

Liposukcja łydek – zalecenia po zabiegu:

Zalecenia różnią się w zależności od okolicy zabiegu oraz jego przebiegu.

Przykładowe zalecenia:

 • odzież uciskową otrzymaną po zabiegu należy nosić przez 3 – 4 tygodnie przez całą dobę,
 • można zdjąć odzież uciskową na czas krótkiego prysznicu,
 • po prysznicu skórę natłuścić kremem lub balsamem,
 • odzież uciskową należy regularnie prać, dlatego warto posiadać dwa komplety,
 • po 3 – 4 tygodniach odzież uciskową nosić 12 godzin na dobę (np. w nocy),
 • tabletki przeciwbólowe mogą być potrzebne przez kilka dni po zabiegu,
 • szwy usunąć 7 dni od zabiegu, zgłaszając się na kontrolę,
 • wykonywać masaż skóry specjalną rolką (zmniejszają obrzęk, ułatwiają kształtowanie sylwetki),
 • do pracy można wrócić po kilku dniach, zalecany jest ruch bez wysiłku,
 • do sportu można wrócić po 4 – 6 tygodniach,
 • przez 6 tygodni zrezygnować z sauny i solarium,
 • w sytuacjach wątpliwych skontaktować się z kliniką

Jak długo utrzymują się efekty danej okolicy ciała liposukcji?

Jeżeli prowadzimy zdrowy styl życia, czyli zachowujemy dietę oraz zapewniamy sobie wysiłek fizyczny to efekty utrzymają się do końca życia. Gdy jednak zwiększymy naszą masę ciała mogą być potrzebne kolejne zabiegi.

W miejscach poddawanych liposukcji odessana jest część komórek tłuszczowych. Dlatego w przypadku dużego zwiększenia masy ciała, w pierwszej kolejności tłuszcz może się gromadzić w okolicach niepoddanych liposukcji.

Liposukcja łydek Gdynia, Gdańsk – tel. +48 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.