Spis treści
ToggleŁojotok skóry głowy?
Skórę łojotokową posiadają osoby z nadczynnością gruczołów łojowych, bardzo często jest ona nazywana skórą tłustą. Gruczoły łojowe znajdują się przy mieszkach włosowych, a więc występują wszędzie tam, gdzie znajdują się włosy. Miejsca najbardziej bogate w gruczoły łojowe to skóra głowy, twarz, okolica mostkowa oraz między i nadłopatkowa.
Łojotokowe zapalenie skóry – na czym polega?
Łojotokowe zapalenie skóry charakteryzuje się nasilającym złuszczaniem naskórka. Bardzo charakterystyczną cechą schorzenia jest pojawienie się w jej początkowym stadium czerwonych swędzących i łuszczących się plam, które z czasem mogą przeradzać się w pokryte zwartą łuską ogniska chorobowe. ŁZS pojawia się w obszarach ciała, gdzie występuje znaczne nagromadzenie gruczołów łojowych.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy przyczyna?
Na skórze łojotokowej najczęściej pod wpływem stresu zaczynają nadmiernie rozwijać się drożdżaki, które powodują zaczerwienienie i złuszczanie się naskórka. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi rozwój drożdżaków jest obniżona odporność, częściej chorują na nią alergicy oraz noworodki, u których pojawia się tzw. ciemienucha.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy a łojotok – zapobieganie?
W zależności od stopnia zaawansowania stosuje się specjalistyczne maści, antybiotyki. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich szamponów. Ważne jest aby właściwie pielęgnować skórę łojotokową i nie dopuścić do stanu zapalnego. Badanie skóry głowy kamerą trychologiczną jest w stanie stwierdzić czy pacjent ma skórę łojotokową. Na tej podstawie można dobrać właściwe produkty dla skóry łojotokowej, zapobiegając stanom zapalnym, łupieżowi, swędzeniu skóry głowy. Skorzystanie z tego typu usługi jest możliwe po zapisaniu się na wizytę u trychologa, który jest specjalistą związanym z problemami skóry głowy.
Polecamy kuracje trychologiczne, apteczne do stosowania w domu dla skór łojotokowych, zawierające: olejki eteryczne z goździka, sosny, szałwii lekarskiej które normalizują wydzielanie sebum a jednocześnie utrzymujące ochronną funkcję hydrofilowej warstwy pokrywającej naskórek.