Co to jest łupież? 
Łupież jest to schorzenie najczęściej o przewlekłym charakterze, obejmujące około 10% populacji ludzkiej, dotykające zarówno kobiety jaki i mężczyzn. Na szczęście nowoczesna trychologia oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają skutecznie walczyć z łupieżem.
Łupież zwykły – suchy występuje w postaci srebrno-białych łusek, płatków, opadających na ramiona nawet podczas poruszania głową.
Łupież tłusty przypomina zbite, tłuste, żółtawe łuski, towarzyszy mu zaczerwienienie i swędzenie skóry owłosionej.
Co jest przyczyną łupieżu?
W przypadku łupieżu zwykłego – suchego przyczyną często są źle dobrane kosmetyki do włosów: szampony, pianki, żele, farby, które odpowiadają za pojawienie się odczynu zapalnego, a następnie złuszczania skóry. Przyczyną może być również drożdżak Pityrosporum ovale, bytujący na skórze głowy.
Łupież tłusty jest konsekwencją nadmiernego namnażania się drożdżaka Pityrosporum ovale w sytuacji gdy mamy tendencje do przetłuszczającej się skóry głowy. Drożdżak żywi się bowiem łojem produkowanym przez gruczoły skóry owłosionej. Za rozwój łupieżu tłustego odpowiadają czynniki genetyczne – łojotokowe zapalenie skóry, hormonalne – androgeny, testosteron, stres, napięcie emocjonalne, przemęczenie.
Jak skutecznie pozbyć się łupieżu głowy?
Najczęstsze zastosowanie mają szampony zawierające: ketokonazol, pirytonian cynku, siarczan selenu, piroktolaninę, kwas salicylowy, które ograniczają rozwój drożdżaków Pityrosporum ovale.
Swędzi mnie głowa, czy mam łupież?
Swędzenie głowy, przetłuszczające się włosy mogą świadczyć o łupieżu. Nawet jeśli nie widać na ramionach białych płatków, możemy mieć do czynienia z łupieżem, tzw. łupieżem mokrym. Szybkie badanie i wywiad u trychologa pomogą rozwiązać ten problem.