Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Łupież

Co to jest łupież?  

Łupież jest to schorzenie najczęściej o przewlekłym charakterze, obejmujące około 10% populacji ludzkiej, dotykające zarówno kobiety jaki i mężczyzn. Na szczęście nowoczesna trychologia oferuje wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają skutecznie walczyć z łupieżem. Łupież najczęściej objawia się swędzeniem skóry głowy oraz przetłuszczającymi się włosami.

Łupież to powszechna i przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem naskórka na skórze głowy. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania łupieżu. Oto niektóre z najważniejszych przyczyn:

  1. Przeszkody w naturalnym cyklu odnowy skóry: Skóra głowy jest stale odnawiana, a starzejące się komórki naskórka zastępowane są nowymi. W przypadku łupieżu ten proces odnowy zachodzi zbyt szybko, co prowadzi do nadmiernego złuszczania skóry.
  2. Nadmierna produkcja łoju: Nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe skóry głowy może przyczynić się do powstawania łupieżu. Nadmiar łoju może prowadzić do zwiększonego wzrostu drożdży Malassezia, które występują naturalnie na skórze, a ich nadmiar może prowadzić do stanu zapalnego i złuszczania się skóry.
  3. Infekcje grzybicze: Grzyby z rodzaju Malassezia są obecne na skórze większości ludzi, ale u niektórych osób mogą one spowodować nadmierne złuszczanie skóry i podrażnienie, co prowadzi do łupieżu. Te infekcje grzybicze mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak osłabienie układu odpornościowego, stres, hormonalne zmiany czy nieodpowiednia higiena.
  4. Sucha skóra: Skóra głowy, podobnie jak inna skóra na ciele, może być podatna na wysuszenie. Sucha skóra może prowadzić do podrażnienia i złuszczania się, co może przyczyniać się do powstawania łupieżu.
  5. Czynniki zewnętrzne: Czynniki zewnętrzne, takie jak agresywne szampony, częste używanie gorącego suszarki do włosów, stylizacja za pomocą prostownicy czy lokówki, mogą podrażniać skórę głowy i przyczyniać się do powstawania łupieżu.

Rodzaje łupieżu?

W przypadku łupieżu zwykłego – suchego przyczyną często są źle dobrane kosmetyki do włosów: szampony, pianki, żele, farby, które odpowiadają za pojawienie się odczynu zapalnego, a następnie złuszczania skóry. Przyczyną może być również drożdżak Pityrosporum ovale, bytujący na skórze głowy. Łupież zwykły – suchy występuje w postaci srebrno-białych łusek, płatków, opadających na ramiona nawet podczas poruszania głową.

Łupież tłusty jest konsekwencją nadmiernego namnażania się drożdżaka Pityrosporum ovale w sytuacji gdy mamy tendencje do przetłuszczającej się skóry głowy. Drożdżak żywi się bowiem łojem produkowanym przez gruczoły skóry owłosionej. Za rozwój łupieżu tłustego odpowiadają czynniki genetyczne – łojotokowe zapalenie skóry, hormonalne – androgeny, testosteron, stres, napięcie emocjonalne, przemęczenie. Łupież tłusty przypomina zbite, tłuste, żółtawe łuski, towarzyszy mu zaczerwienienie i swędzenie skóry owłosionej.

Jak skutecznie pozbyć się łupieżu głowy?

Najczęstsze zastosowanie mają szampony zawierające: ketokonazol, pirytonian cynku, siarczan selenu, piroktolaninę, kwas salicylowy, które ograniczają rozwój drożdżaków Pityrosporum ovale.

Swędzi mnie głowa, czy mam łupież?

Swędzenie skóry głowy, przetłuszczające się włosy mogą świadczyć o łupieżu. Nawet jeśli nie widać na ramionach białych płatków, możemy mieć do czynienia z łupieżem, tzw. łupieżem mokrym. Szybkie badanie i wywiad u trychologa pomogą rozwiązać ten problem.

Zadzwoń i umów się na wizytę u Trychologa !

☎ (+48) 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.