Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

ŁYSIENIE ANDROGENOWE-U MĘŻCZYZN I KOBIET

Na czym polega łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn?

Łysienie typu męskiegoŁysienie androgenowe, nazywane pospolicie łysieniem typu męskiego, chociaż dotyczy również kobiet, to postępująca utrata włosów związana ze skracaniem okresu wzrostu włosów. Co w konsekwencji powoduje miniaturyzację mieszków włosowych oraz ich obumieranie.

Ten rodzaj łysienia obejmuje około 80% mężczyzn i około 60% kobiet. Uwarunkowania genetyczne odgrywają tu decydującą rolę. Czy znajdujesz się w tej grupie?

Jak przebiega androgenowe łysienie „typu męskiego”?

U mężczyzn występują dwa typy łysienia androgenowego: kątowy oraz szczytowy. Natomiast  łysienie u kobiet można podzielić na łysienie rozlane (częstsza forma) oraz łysienie typu męskiego (rzadziej spotykane).

U kobiet proces łysienia androgenowego może przebiegać niezauważalnie, ale może również doprowadzić do znacznego przerzedzenia włosów w okolicy ciemieniowo-szczytowej i stanowić bardzo poważny problem.

Doświadczony trycholog nie będzie miał problemu z rozpoznaniem łysienia androgenowego u mężczyzn ze względu na charakterystyczny obraz kliniczny. Dodatni wywiad rodzinny oraz zwiększona ilość włosów telogenowych w typowych okolicach potwierdza diagnozę.

Czy jest możliwe leczenie łysienia „typu męskiego”?

Zapobieganie utracie włosów oraz pobudzenie istniejących mieszków włosowych jest możliwe dzięki nowoczesnym kuracjom, jednak wymaga konsekwencji i systematyczności jej stosowania do końca życia.

Za łysienie odpowiedzialna jest substancja: enzym 5-alfa-reduktaza, występująca w mieszkach włosowych, która pod wpływem dihydrotestosteronu (DHT) – metabolitu tkankowego powstającego z testosteronu skraca czas życia mieszka włosowego.

Dobranie odpowiedniej terapii pozwala na zahamowanie enzymu 5-alfa-reduktazy oraz pobudzenie komórek macierzystych mieszków włosowych do regeneracji i odbudowy mieszka i cebulki włosa.

Jakie zabiegi są rekomendowane przy łysieniu androgenowym?  

Łysienie androgenowe

Jednym z najskuteczniejszych zabiegów jest:

 • Mezoterapia igłowa 
 • Osocze bogatopłytkowe
 • Terapia peptydowa

 

Wspomagająco działają wcierki z Minoksidylu 5%, przyjmowanie doustne finasterydu, preparaty z dodatkiem palmy sabałowej.

Co to jest osocze bogatopłytkowe PRP?

Osocze jest płynnym składnikiem krwi, w którym zawieszone są elementy morfotyczne – płytki krwi, proteiny, komórki macierzyste. Uzyskuje się je poprzez odwirowanie pobranej krwi od pacjenta. Ilość pobranej krwi to około 20ml, taka objętość nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Odwirowanie krwi pozwala na uzyskanie osocza o bardzo dużej koncentracji płytek krwi, a co za tym idzie czynników wzrostowych, pobudzających regenerację tkanek i odrost włosów. Osocze jest wstrzykiwane za pomocą bardzo cienkiej igły i strzykawki w miejsca poddawane terapii. Osocze podajemy metodą mezoterapii igłowej.

Dla kogo są zabiegi peptydowe?

Zabiegi przeznaczone są dla osób, które borykają się z problemem wypadania włosów, wypadania na tle androgenowym oraz cienkimi włosami. Preparaty posiadają unikalną formułę peptydów biomimetycznych oraz kwasu hialuronowego, które pobudzają krążenie, poprawiają ukrwienie skóry, odżywiają mieszki włosowe, a w konsekwencji stymulują pogrubienie włosów oraz wzrost nowych.

Dzięki unikalnej technologii przedłużonego uwalniania i wnikania substancji aktywnych działają jeszcze przez  tygodnie po zabiegu utrzymując się w skórze, Zabieg rekomendowany jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Jakie są wskazania do zabiegu peptydowego?

 1. Łysienie androgenowe – nazywane pospolicie łysieniem typu męskiego, dotykające również kobiet
 2. Łysienie telogenowe – spowodowane np. działaniem czynnika uszkadzającego: stres, przyjmowanie leków, zabiegi operacyjne, infekcje, zakończenie ciąży
 3. Dla osób które chcą poprawić kondycję włosów
 4. Jako zabieg profilaktyczny, wzmacniający włosy

Jakie rezultaty można osiągnąć ?

Uwolnione z płytek krwi czynniki wzrostu stymulują komórki macierzyste mieszków włosowych do przejścia od stanu uśpienia do stanu aktywnego, co w rezultacie przekłada się na:

 • Pobudzenie mieszków włosowych do szybszego odrastania
 • Zahamowanie procesu wypadania włosów
 • Poprawę jakości i gęstości włosów

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

 • Przebyte choroby nowotworowe
 • Choroby krwi
 • Aktywna infekcja wirusem opryszczki
 • Kobiety w ciąży i karmiące piersią
 • Obecność na skórze ognisk zapalnych
 • Choroby autoimmunologiczne

Ile trwa zabieg mezoterapii igłowej? Ile zabiegów należy wykonać?

Czas trwania zabiegu zabiegu to około 30 min. Jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Polega na wykonaniu serii wkłuć w skórę głowy. Zabiegi wymagają 4 sesji dla osiągnięcia najlepszego efektu co 2 tygodnie. Dla podtrzymania efektu zaleca się zabiegi przypominające po 6 miesiącach.

Terapia osoczem powinna składać się z 4-6 zabiegów co 4 tygodnie. Można też stosować zabiegi powstrzymujące raz na 2-3 miesiące.

Jak przygotować się do zabiegu mezoterapii igłowej?

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania, dzień przed zabiegiem i po zabiegu nie wskazane jest picie alkoholu, 7  dni przed zabiegiem nie należy przyjmować Aspiryny ani Ibuprofenu. W dniu zabiegu umyj bardzo dokładnie skórę głowy.

Czy po zabiegu osoczem PRP mogą występować objawy niepożądane?

Bezpośrednio po zabiegu możesz czuć niewielkie zgrubienia w miejscu podania preparatu czy swędzenie skóry owłosionej. Objawy znikają w ciągu kilku, kilkunastu godzin.

Jakiego efektu możemy się spodziewać –  po jakim czasie od zabiegu?

Już pierwszy zabieg zatrzymuje wypadanie włosów. Natomiast kolejne zabiegi pobudzają krążenie i rewitalizują mieszki włosowe przyspieszając odrost włosów. Terapię stymulują porost nowych włosów oraz ich zagęszczenie. Więcej na temat dedykowanych zabiegów twojemu problemowi uzyskasz podczas konsultacji u Trychologa: https://derm-estetyka.pl/wypadanie-wlosow-leczenie-gdansk-gdynia-sopot.html/

Jakie są przeciwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej?

Przeciwskazaniami do zabiegu są: choroby skóry, choroby autoimmunologiczne, niewyrównana cukrzyca, przyjmowanie leków immunosupresyjnych, powtarzające się anginy i zapalenie wsierdzia. Zabiegu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży oraz matki karmiące.

Łysienie androgenowe – zarezerwuj wizytę, dowiedz się więcej:

tel. (+48) 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.