Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Metody leczenie napletka, czyli o plastyce napletka

Stulejka to jedna z najpowszechniejszych chorób w obrębie męskiego układu rozrodczego. Z jej wystąpieniem zawiązane są również inne problemy, takie jak zwiększone ryzyko zakażenia prącia oraz dolegliwości takie jak krwawienie czy ból w trakcie stosunków płciowych. Z uwagi na powszechność tej choroby oraz jej poważne konsekwencje jej wystąpienie powinno być konsultowane z lekarzem i jak najszybciej poddane odpowiedniej terapii. Leczenie stulejki może przebiegać z wykorzystaniem metod zabiegowych bądź niechirurgicznych.

Rodzaje stulejki

Metody leczenia stulejki - Derm EstetykaDość powszechnym defektem anatomicznym, występującym u mężczyzn jest stulejka, która może mieć dwojakie pochodzenie: pierwotne lub wtórne. Stulejka pierwotna, nazywana także fizjologiczną jest stanem wrodzonym, który z reguły ustępuje samoistnie przed ukończeniem piątego roku życia. Zdarzają się również przypadki, w których stulejka pierwotna zanika dopiero po ukończeniu przez chłopca 10 roku życia.

Stulejka wtórna, jest z kolei powiązana z procesami chorobowymi toczącymi się w obrębie członka i obejmującymi głównie bliznowacenie napletka i jego struktur. Do powstawania stulejki wtórnej może dojść w wyniku urazów, zakażeń czy też choroby zwanej liszajem twardzinowym i zanikowym prącia. W tym przypadku problem nie zniknie samoistnie i musi być leczony.

Niechirurgiczne metody leczenia stulejki

Stulejka pierwotna występuje u dzieci, dlatego w ich przypadku zaleca się głównie stosowanie maści z glikokortykosteroidami. Najczęściej stosuje się preparaty hydrokortyzonu, betamazonu, triamcynolonu oraz flutikazonu. Mają one za zadanie doprowadzenia do zwiększenia rozmiarów tzw. pierścienia napletka. Maść taką należy nakładać na żołądź i napletek dwa razy na dobę przez około 6-8 tygodni. Ten rodzaj terapii jest całkowicie bezpieczny dla małego pacjenta i nie wiąże się z nadmiernym wchłonięciem sterydów do organizmu.

Operacyjne metody leczenia stulejki

stulejka zabieg Gdynia - Derm EstetykaWśród zabiegowych metod leczenia stulejki wyróżniamy głównie obrzezanie oraz plastykę napletka lub wędzidełka prącia. Obrzezanie, czyli usunięcie całości lub części napletka to sposób leczenia preferowany u pacjentów z wtórną stulejką wywołana głównie liszajem twardzinowym. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W przypadku obrzezania całkowitego usunięty zostaje cały napletek, tak by żołądź prącia była wyeksponowana przez cały czas. Jest to najbardziej inwazyjna metoda, jednak niosąca ze sobą pewność braku nawrotu choroby. Co ważne, zabieg nie wymaga dłuższej hospitalizacji, która wynosi zazwyczaj do 2 dni.

Inną z metod chirurgicznych jest plastyka napletka, która polega na poszerzeniu go tak, by mógł być swobodnie zsuwany z żołędzi. Zabieg, podobnie jak obrzezanie stosowany jest przy stulejce wtórnej, jednak tylko takiej, która nie wiąże się z liszajem twardzinowym. Cała procedura trwa około 15 minut i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Plastyka napletka polega na wykonaniu podłużnego nacięcia na grzbietowej części prącia a następnie zszyciu go w płaszczyźnie poprzecznej co znacznie poszerza napletek. Jest to stosunkowo skuteczna metoda, jednak może wiązać się z ryzykiem nawrotu problemu. Szacuje się, że powrót stulejki po plastyce napletka występuje u 3 z 10 leczonych.

Z kolei plastyka wędzidełka prącia to metoda wybiera w przypadku pacjentów u których stulejka wtórna wynika z nieodpowiedniej długości fałdu skórnego łączącego napletek z żołędzią. Jest ona jednak skuteczna jedynie, gdy u pacjenta nie występuje również zwężenie napletka. Procedura ta wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i polega na wykonaniu nacięcia w obrębie wędzidełka a następnie na delikatnym rozciągnięciu tej struktury.

Zobacz pełną ofertę:Urologia estetyczna

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.