Spis treści
ToggleCo to jest mezoterapia?
Mezoterapia jest podstawowym zabiegiem medycyny estetycznej. Jej historia sięga 1952 roku, kiedy to została zastosowana przez francuskiego lekarza Michaela Pistora w celach leczniczych.
Rozróżniamy różne formy mezoterapii.
Mezoterapia igłowa, polega na płytkim podaniu, bardzo cieniutką igłą substancji odżywczych i nawilżających w przestrzeń śródskórną
Mezoterapia bezigłowa, jest nieinwazyjną metodą podania substancji aktywnych wykorzystującą zjawisko elektroporacji, Do tego celu stosuje się urządzenia wytwarzające prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, który zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, co w rezultacie ułatwia przyswajanie preparatów aktywnych przez skórę
Mezoterapii igłowa czy bezigłowa?
Mezoterapia igłowa jest bardziej efektywną metodą dostarczania do skóry substancji odżywczych i regenerujących. Miejscowe podanie preparatów maksymalizuje skuteczność ich działania. Nakłucia igłą dodatkowo pobudzają ją do samoregeneracji i produkcji nowych włókien kolagenowych.
Mezoterapia a starzenie się skóry
W skórze każdego człowieka znajdują się komórki – fibroblasty, które odpowiadają za produkcję
substancji takich jak: kolagen, elastyna, kwas hialuronowy, odgrywających kluczową rolę w młodym wyglądzie skóry. Wraz z wiekiem słabnie efektywność fibroblastów, a w konsekwencji zmniejsza się produkcja elastyny, kolagenu. Skóra staje się wiotka, wysuszona, pojawiają się zmarszczki. Bezpośrednie podanie substancji odżywczych w przestrzenie skóry pozwala zatrzymać proces starzenia, poprawić nawilżenie skóry i zredukować zmarszczki.
Gdzie najczęściej wykonuje się mezoterapię?
Mezoterapia to świetny zabieg do ujędrnienia skóry:
- okolicy oczu
- okolicy ust
- całej twarzy
- szyi, dekoltu, dłoni
Dla kogo jest mezoterapia?
Mezoterapia jest zabiegiem dla każdej osoby, która:
- pragnie opóźnić proces starzenia
- nawilżyć i ujędrnić skórę
- zniwelować drobne zmarszczki
- poprawić kondycję skóry, rozświetlić
- chciałaby poprawić kondycję skóry
Jakie są efekty mezoterapii?
- Mezoterapia daje bardzo szybkie efekty nawilżenia, ujędrnienia i zagęszczenia skóry
- Powinna być stosowana w serii, 2-3 zabiegów, co dwa-cztery tygodnie
- Oczywiście jest to uzależnione od rodzaju preparatu użytego do zabiegu
- Niektóre preparaty mają bowiem przedłużoną efektywność nawilżenia skóry – do 6-8 miesięcy
Jakie preparaty stosujemy w naszej Klinice?
W trosce o wysoką jakość oraz bezpieczeństwo naszych pacjentów stosujemy wyłącznie preparaty renomowanych, światowych producentów, którzy za swoje produkty corocznie otrzymują nagrody, np. w kategorii Perły Dermatologii Estetycznej.
- Stymulatory tkankowe, które przede wszystkim przyczyniają się do „spiralizowania” się włókien kolagenowych, czyli ich skracania. W konsekwencji prowadzi to do zagęszczenia struktur skóry, poprawy napięcia skóry, tworzenia działań anty-grawitacyjnych.
- Polinukleotydy czyli fragmenty kwasów nukleinowych DNA i RNA, występujące we wszystkich organizmach. Są one w całości biokompatybilne z organizmem ludzkim. Polinukleotydy mają zdolność przestrzennego przyłączania dużej ilości cząsteczek wody, zwiększając nawilżenie tkankowe, wpływają także na wzrost liczby i aktywność fibroblastów, czyli najważniejszych komórek odpowiedzialnych za ciągłą odbudowę wielu składników skóry. Poza tym pełnią też ważną funkcję w zwalczaniu wolnych rodników oraz hamują fotostarzenie, skutecznie zabezpieczając skórę przed ekspozycją na słońce.
- Skinboostery, które odpowiadają za stymulację i odnowę skóry, przywrócenie optymalnego nawilżenia, elastyczności i subtelna korekta.
- Koktaile zawierające: kwas hialuronowy, witaminy, peptydy biomimetyczne, mikro, makroelementy
Jaki preparat będzie dla mnie mnie najlepszy?
Wiotczenie twarzy, dekoltu, szyi: Stymulatory tkankowe, Polinukleotydy, Skinboostery, Koktaile, Skinboostery
Wiotczenie skóry okolicy oczu: Stymulatory tkankowe, Polinukleotydy, Koktaile z kwasem hialuronowym i witaminami
Jak wygląda zabieg mezoterapii?
Na oczyszczoną skórę twarzy, szyi czy dekoltu specjalista medycyny estetycznej nakłada krem znieczulający, po około 30-40 minutach przeprowadza zabieg poprzez wprowadzenie cienką igłą w skórę odpowiedniego preparatu do mezoterapii. Cała procedura, w zależności od obszaru zabiegu trwa 1-1,5 godziny. Po zabiegu, przez około 4-6 godzin pacjenci powinni unikać dotykania skóry poddanej zabiegowi, nakładania makijażu oraz jakichkolwiek kremów. Kremy zawierają bowiem w swoim składzie tłuszcze, które są idealną pożywką dla bakterii.
Jak będę wyglądać po zabiegu mezoterapii?
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, lekko obrzęknięta. W ciągu kilku godzin jej stan się poprawia. U części pacjentów mogą pojawić się drobne siniaczki, które można zatuszować makijażem już po 24 godzinach od zabiegu. Siniaczki znikają samoistnie i nie są w żaden sposób niebezpieczne. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, sięgnij po preparaty dostępne w aptekach, np. żele i maści na stłuczenia, kremy z witaminą K, np. Auriderm.
Z czego wynika fakt, że u jednej osoby mogą
wystąpić siniaki po mezoterapii a u drugiej nie?
U niektórych osób naczynia krwionośne są zlokalizowane bardzo płytko, dlatego podczas zabiegu mezoterapii igłowej skóry występuje duże prawdopodobieństwo ich tymczasowego uszkodzenia uszkodzenia. Jeśli u osoby decydującej się na tego typu zabieg naczynia umiejscowione są głębiej, szanse na ich uszkodzenie jest mniejsze, zwłaszcza, że zabieg mezoterapii skóry przeprowadza się śródskórnie, czyli nakłucie igłą jest bardzo płytkie. Łatwość tworzenia siniaków może być także cechą osobniczą wynikającą z wrodzonej, nadmiernej kruchości naczyń lub innych chorób wpływających na stan drobnych naczyń krwionośnych.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii?
Mezoterapia jest bezpiecznym zabiegiem, jednak pewne schorzenia stanową p/wskazanie do jej wykonania: choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, skłonność do blizn przerostowych, aktywny trądzik, nieuregulowana cukrzyca, opryszczka, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Dodatkowo kobiet w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny wykonywać tego typu zabiegów.
Jak przygotować się do zabiegu mezoterapii igłowej?
Osobom mającym skłonność do siniaków, panującym zabieg, rekomendujemy przyjmować preparaty z rutyną albo diosminą na dwa tygodnie przed zabiegiem. W ten sposób zostają wzmocnione naczynia krwionośne od wewnątrz, zmniejsza się ich przepuszczalność a tym samym ryzyko pojawienia się siniaków. Nie zaleca się przyjmowania 7 dni przed zabiegiem leków typu: aspiryna, ibuprofen.