Jak objawia się nadmierna potliwość ?
Nadmierna potliwość najczęściej pojawia się w wieku dojrzewania, choć nie tylko, dotyczy głównie młodych osób do 30 r.ż. Objawia się nadmierną produkcją potu w okolicznościach stresowych, w przypadku podwyższonej temperatury otoczenia, a także bez wyraźnie zaznaczonego powodu, jak opisują to pacjenci.
Gdzie najczęściej występuje nadmierna potliwość?
Nadpotliwość najczęściej dotyka pach, dłoni oraz stóp. W okolicach tych bowiem występują gruczoły potowe. Wydzielina produkowana przez gruczoły apokrynowe, znajdujące się w okolicach pach oraz pachwin charakteryzują się nieprzyjemnym zapachem, jest mętna oraz gęsta, co związane jest z procesem bakteryjnym. Zaś wydzielina produkowana przez gruczoły ekrynowe, mające swoje miejsce na dłoniach czy stopach ma charakter wodnisty.
Co jest przyczyną nadmiernej potliwości pach, dłoni, stóp?
Za nadmierną potliwość odpowiada zwiększona aktywność gruczołów apokrynowych oraz ekrynowych. Zwiększona potliwość dotyczy głównie pewnych obszarów, ognisk jakimi są pachy, stopy czy dłonie, bardzo rzadko spotykamy się nadpotliwością całego ciała. Jeśli mamy do czynienia z uogólnioną nadpotliwością, najczęściej jest ona związana ze współistniejącymi chorobami typu zaburzenia endokrynologiczne, choroby nowotworowe, choroba Parkinsona, neuropatia cukrzycowa, gruźlica, przyjmowanie środków p/depresyjnych, infekcja.
Czy nadmierna potliwość pach, dłoni, stóp jest dziedziczna?
Nadmierna potliwość dotyka grupę 1-4% populacji ludzkiej. Badania naukowe wskazują, że u 30-60% pacjentów u których występuje powyższa dolegliwość stwierdzono występowanie nadpotliwości w rodzinie, co dowodzi dziedziczności. Często występowanie nadpotliwości związane jest z klimatem, nadmierną aktywnością fizyczną oraz dotyczy kobiet w okresie menopauzalnym. Nadpotliwość może dotyczyć jednocześnie pach oraz dłoni czy stóp.
Jak leczy się nadmierną potliwość pach, dłoni, stóp?
W pierwszej kolejności pacjenci wdrażają odpowiednią pielęgnację okolic poddanych nadpotliwości, stosują leczenie miejscowe, w postaci antyperspirantów, które zawierają chlorek aluminium. Jeśli tego typu metody są niewystarczające, poddają się zabiegom z Toksyną botulinową. Leczenie Botoxem* jest bardzo skuteczne, a efekt utrzymuje się przez wiele miesięcy. W najtrudniejszych przypadkach lekarze stosują leczenie chirurgiczne polegające na miejscowym wycięciu gruczołów potowych czy sympatektomii.
Jaką rolę odgrywa nadmierne wydzielanie potu na funkcjonowanie pacjenta?
Pacjenci z tego typu zaburzeniami skarżą się na trudności z czynnościami dnia codziennego, niską samoocenę, ciągłe odczuwanie wstydu, a tym samym rezygnują z życia towarzyskiego, wykazując izolację społeczną. Bardzo często wskazują problem w wykonywaniu pracy zawodowej, kontaktach międzyludzkich. Większość z nich czuje ogromny dyskomfort kiedy musi podać rękę i przywitać się czy wziąć do ręki kartkę papieru, dlatego ograniczają obowiązki zawodowe, chcąc ukryć swoją chorobę. Pacjenci narzekają na konieczność ciągłej wymiany ubrań z powodu widoczności plam, nieprzyjemnego zapachu, wielu z nich musi leczyć się z powodu przewlekłej grzybicy stóp.
Botox na nadpotliwość?
Toksyna Botulinowa typu A, popularnie nazywana Botoksem, używana jest w leczeniu wielu schorzeń, między innymi nadpotliwosci. Jej podanie w formie śródskórnych iniekcji hamuje uwalnianie acetylocholiny na poziomie płytki nerwowo-mięśniowej oraz w obrębie włókien synaptycznych, które unerwiają gruczoły ekrynowe odpowiedzialne za pocenie się.
Jaka jest skuteczność leczenia nadpoliwości Botoxem*?
Bardzo ważną rolę odgrywa ilość podanego preparatu w okolice poddane leczeniu, sposób oraz właściwe przygotowanie. Dlatego decydując się na zabieg leczenia nadpotliwości należy bardzo rozważnie podchodzić do podejrzanie niskich cen za leczenie. Skuteczność właściwie przeprowadzonego zabiegu jest bardzo wysoka, większość pacjentów obserwuje całkowite zahamowanie pocenia się okolic poddanych terapii. Efektywność zabiegu to 3-9 miesięcy, z czego najczęściej pacjenci obserwują 6 miesięczną efektywność terapii Toksyna Botulinową.
Piśmiennictwo:
Stefaniak T, Dobosz Ł, Kaczor M, Ćwigoń M: Nadpotliwość pierwotna – problemy diagnostyki i leczenia.
Flanagan KH, King R, Glaser DA. Botulinum toxin type a versus topical 20% aluminum chloride for the treatment of moderate to severe primary focal axillary hyperhidrosis. J Drugs Dermatol. Mar 2008;7(3):221-7
Nurein H. Hyperhidrosis: Botulinum toxin A treatment effect on quality life. Praca dyplomowa w Podyplomowej Szkole Medycyny Estetycznej PTL – 2008