Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

OCENA ZNAMION, PIEPRZYKÓW – DERMATOSKOPIA

Czym jest Dermatoskopia – Wideodermatoskopia ?

Dermatoskopia lub wideodermatoskopia jest bezinwazyjnym badaniem skóry, przeprowadzanym za pomocą specjalnego przyrządu optycznego, pozwalającym na ocenę zmian barwnikowych – pieprzyków. Dzięki dużemu powiększeniu możliwe jest określenie z dużym prawdopodobieństwem ich złośliwego lub łagodnego charakteru. Dzięki takiemu badaniu, lekarz może określić, czy zmiana – pieprzyk nadaje się do jak najszybszego usunięcia, czy do obserwacji. Dermatoskopia czy wideodermatoskopia jest badaniem całkowicie bezbolesnym, bezpiecznym a także wysoce wiarygodnym.

Co to jest dermatoskop czy wideodermatoskop ?

Dermatoskop czy wideodermatoskop jest urządzeniem posiadającym zestaw soczewek powiększających, dzięki którym możemy uzyskać 10-200 krotne powiększenie konkretnej zamiany skórnej. Wiedodermatoskop podłączony jest do ekranu monitora, dzięki czemu lekarz może bardzo dokładnie obejrzeć każdą zmianę. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w źródło światła, co umożliwia bardzo dokładne obejrzenie rozmieszczenie barwnika w podejrzanej zmianie skórnej.

Ocena zmian skórnych – pieprzyków – jak przebiega?

Lekarz dokonujący oceny przykłada końcówkę urządzenia (dermatoskopu, wideodermatoskopu) do konkretnej zmiany i ocenia uzyskany obraz według określonego wzorca. Amerykański schemat oceny obejmuje pięć podstawowych cech, cechy te zostały określone jako ABCD.

A – Asymetry.  Cecha ta służy do oceny kształtu zmiany. Im bardziej jest on niesymetryczny, nieregularny, tym większe wzbudza podejrzenie co do jego złośliwego charakteru

B – Borders. Parametr ten ocenia brzegi zmiany skórnej. Jeśli brzegi są nieregularne, poszarpane, słabo odgraniczone, tym większe prawdopodobieństwo, że możemy mieć do czynienia z złośliwą zmianą.

C – Colour. Każda zmiana skórna posiada swoje zabarwienie. Jeśli barwnik w obrębie zmiany jest rozmieszczony nierównomiernie, istnieje zwiększone ryzyko jej złośliwego charakteru.

D – Diameter. Zmiany uważane za podejrzane, to takie, których wielkość przekracza 5mm, a także charakteryzują się stałym wzrostem.

E – Elevation. Cecha ta służy do oceny powierzchni zmiany oraz jej wypukłości. Jeśli zmiana jest nieregularna, nierównomierna, tym większe ryzyko jej złośliwości.

Badanie dejmatoskopowe nie jest badaniem które w 100 procentach rozpozna charakter zmiany skórnej. Jest bardzo pomocnym badaniem, dzięki któremu możemy ocenić cechy danej zmiany – pieprzyka, wskazujące na łagodny lub złośliwy jego charakter. 

Na tej podstawie kieruje pacjenta do usunięcia chirurgicznego, a pobrany wycinek wysyła do badania histopatologicznego.

Dopiero badanie histopatologiczne daje 100% pewność z jaką zmianą mamy do czynienia.

Laserowe usuwanie zmian, wypala pieprzyk, pozostawiając bliznę, jednak nie daje możliwości oceny histopatologicznej danej zmiany.

U kogo powinno się oceniać pieprzyki – zmiany skórne za pomocą dermatoskopii?

  • Każda osoba, u której występuje tendencja do pojawiania się zmian skórnych – pieprzyków, zwłaszcza w dużej ilości
  • Badania powinny wykonywać osoby starsze, u których nagle zaczęły pojawiać się znamiona
  • Konieczne jest wykonywanie tego typu badań prze osoby posiadające już w przeszłości zmiany  nowotworowe skóry
  • U osób które zauważyły, że ich znamiona powiększają się, swędzą, łuszczą lub krwawią

Czy niebezpieczne dla zdrowia mogą być także znamiona, które mamy od urodzenia?

Nawet znamiona, które towarzysza nam od wczesnych lat dzieciństwa – mogą być niebezpieczne. Niestety, metody wykrywania czerniaka nie są idealne. Nie jesteśmy w stanie na sto procent określić , z którego znamienia czerniak się rozwinie, a z którego nie. Jedyne pewne rozpoznanie daje badanie histopatologiczne wyciętej zmiany.

Jak często należy wykonywać badania kontrolne znamion skórnych?

Tego typu badania najlepiej wykonywać raz do roku. Największą uwagę należy zwracać na czarne znamiona, nawet te wielkości główki od szpilki. Najlepiej pokazywać je lekarzowi.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.