• Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

  Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

 • Botox Gdańsk, Gdynia

  Botox Gdańsk, Gdynia

 • Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

  Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

 • Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

  Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

 • Botox Gdańsk, Gdynia

  Botox Gdańsk, Gdynia

 • Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

  Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

PALEC PRZESKAKUJĄCY – PALEC STRZELAJĄCY

Co to jest palec przeskakujący?

Palec przeskakujący jest jednym z najczęstszych powodów dolegliwości bólowych ręki oraz zaburzeń jej czynności. Pierwotny palec przeskakujący - idiopatyczny występuje 2-6 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, z największym nasileniem u osób w wieku 40-60 lat i częściej u pacjentów z cukrzycą, często dotyczy osób, które przeciążają mięśnie i  ścięgna dłoni. Palec przeskakujący wtórny związany jest z czynnikami sprzyjającymi, jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, dna moczanowa, amyloidoza i mukopolisacharydozy. W trakcie choroby dochodzi do zapalenia i pogrubienia ścięgna.

Pacjenci często zauważają w palcu bezbolesne przeskakiwanie , które z czasem daje objawy bólowe. Zmiany dotyczą najczęściej palca serdecznego, następnie kciuka, palca środkowego, wskazującego i na końcu małego. Palec może zostać zablokowany w zgięciu i wówczas możliwy jest jedynie wyprost bierny lub w pół-wyproście z niemożnością wykonania pełnego zgięcia. W przypadkach przewlekłych zablokowanie palców przeskakujących może doprowadzić do przykurczów stawowych.

Palec przeskakujący badanie?

W badaniu przedmiotowym łatwo można stwierdzić zablokowanie palca w czasie czynnego wyprostu z pozycji zgięcia. Do wyprostowania zablokowanego palca może być potrzebna pomoc osoby badającej. Dodatkowo lekarz palpacyjnie bada pochewkę ścięgna w poszukiwaniu niewielkiego guzka lub rozlanego zapalenia pochewki.

Palec przeskakujący leczenie?

Wiele przypadków pierwotnych palców przeskakujących można leczyć sposobem zachowawczym. Zalecana jest zmiana aktywności ruchowej, zastosowanie szyny unieruchamiającej, okłady z lodu, leki przeciwzapalne, miejscowe podawanie zastrzyków.

Palec przeskakujący leczenie operacyjne?

Leczenie chirurgiczne może być wskazane w przypadku guzkowatych palców przeskakujących, gdy nie ma pozytywnej reakcji na serię dwóch iniekcji kortykosteroidów lub w leczeniu palców przeskakujących, które w momencie badania wstępnego są zablokowane, zmiany dotyczą kilku palców, powstają na podłożu rozlanego zaciskającego zapalenia pochewki ścięgnistej trwającej dłużej niż 6 miesięcy.

Palec przeskakujący operacja?

Zabieg najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na chirurgicznym przecięciu lub wycięciu przerośniętych tkanek, które uciskają ścięgna poprzez wykonanie niewielkiego ciecia na dłoni. Rana jest zaszywana i zabezpieczana opatrunkiem z waty i bandaża elastycznego.

Jak przebiega rehabilitacja po operacji?

Po zabiegu rękę należy przez kilka-kilkanaście dni nosić na temblaku, co zmniejszy obrzęk i ból dłoni. Przez kilka dni bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać ból oraz drętwienie palców.

W drugim dniu po operacji pacjent powinien zacząć poruszać palcami, aby nie doszło do sztywności i powstawania obrzęków. Pacjent  przez 10-14 dni, do momentu zdjęcia szwów nie powinien opuszczać dłoni, aby operowane ścięgno oraz rana operacyjna prawidłowo się wygoiły. Bezpośrednio po operacji nie wolno wykonywać prac, które angażują zoperowane ścięgno. Po zakończeniu leczenia wraca pełna sprawność.

Palec trzaskający cena operacji?

0
0
0
s2sdefault