Na czym polega mikropigmentacja medyczna brodawki sutka oraz blizn po operacji plastycznej?
W dzisiejszych czach istnieje możliwość poprawy wyglądu biustu, korygowania jego wielkości, jędrności, a także przywrócenia jego normalnego wyglądu po zabiegach mastektomii.
Po zabiegach powiększania, zmniejszania biustu, podnoszenia czy też usuwania całej lub fragmentu piersi, pozostają na skórze blizny. Często wraz z utratą piersi, usuwana jest również brodawka sutka wraz z jego otoczką. Widoczne blizny nie wpływają dobrze na samopoczucie i kondycje fizyczną kobiety. Zabieg pigmentacji medycznej polega na pokryciu blizny kolorem najbardziej zbliżonym do koloru skóry lub do koloru otoczki brodawki sutka. Pigmentacja medyczna pozwala również odtworzyć brak brodawki sutkowej, dzięki metodom 3D.
W większości przypadków pacjentki po mastektomii i rekonstrukcji piersi mają zmniejszony poziom odczuwania bodźców, a co za tym idzie również bólu. Zabieg pigmentacji związany jest z niewielkim bólem podczas wprowadzania barwnika, w tej sytuacji większość z Pań nie potrzebuje żadnego znieczulenia. Osoby wrażliwe na ból mogą zostać wcześniej znieczulone maścią, typu Emla. Dodatkowo podczas zabiegu linergistka znieczula miejsca poddawane pigmentacji Lignocainą. Więcej o zabiegu usuwania piersi znajdziesz w artykule TATUAŻ – REKONSTRUKCJA OTOCZKI.
Ile razy należy powtórzyć zabieg pigmentacji blizny czy brodawki sutkowej?
Najczęściej zabieg pigmentacji medycznej wykonywany jest podczas dwóch wizyt. W przypadku blizn czasami trzech. Efekt uzależniony jest od rodzaju skóry pacjentki. Pierwsza wizyta trwa około dwóch godzin – w przypadku pigmentacji jednej brodawki i otoczki sutkowej. Drugie spotkanie, około 5-6 tygodni od pierwszego zabiegu, polega na uzupełnieniu barwnika, który w naturalny sposób wyłuszcza się po około 28 dniach.
W przypadku retuszu blizny wokół otoczki brodawki, blizna zostaje pokryta ciemniejszym pigmentem i w ten sposób pozostaje niewidoczna. Na życzenie pacjentki można pokryć całą otoczkę brodawki pigmentem, podkreślając w ten sposób jej wygląd i kształt.
Kiedy można poddać się zabiegowi odtworzenia sutka, rekonstrukcji brodawki czy pokrycia blizn po operacji plastycznej?
Pacjentki, które są po mastektomii oraz w trakcie chemioterapii powinny odczekać do momentu zakończenia leczenia. Najkorzystniej byłoby, aby uzgodniły zabieg ze swoim lekarzem prowadzącym.
Kolejnym czynnikiem warunkującym wykonanie zabiegu jest czas od wykonania operacji plastycznej. Ma to bowiem ogromny wpływ na proces gojenia się blizny. Aby pokryć bliznę pigmentem musi upłynąć minimum 6 miesięcy od zabiegu operacyjnego, a najkorzystniej 12 miesięcy.
Jak wygląda pierś po wykonaniu zabiegu pigmentacji brodawki otoczki piersi?
Dzięki dostępnym pigmentom, dedykowanym rekonstrukcji otoczki brodawki piersi, mamy możliwość praktycznie autentycznego odtworzenia brakującej otoczki lub ukrycia blizny po zabiegach powiększania, zmniejszania piersi. Doświadczona linergistka potrafi w taki sposób dobrać kolor użytego pigmentu, aby pasował do karnacji pacjentki, odcienia jej skóry oraz otoczki brodawki drugiej piersi, jeśli została zachowana. Nowoczesne metody pigmentacji pozwalają na zrekonstruowania brakującej brodawki sutka, jeśli nie została odtworzona metodami chirurgicznymi. Dedykowana jest temu metoda 3D.
Jak długo utrzymuje się efekt odtworzonej otoczki brodawki?
Efekt po zabiegu utrzymuje się od jednego do trzech lat. Wszystko uwarunkowane jest naturalnymi właściwościami skóry. Po tym czasie należy go odświeżyć. W pierwszych dniach po zabiegu rezultat zabarwienia będzie wydawał się znacznie ciemniejszy. Efekt końcowy możemy ocenić po 4-6 tygodniach. Po tym czasie możemy wykonać kolejny zabieg. Pigmentacja medyczna brodawki sutkowej na piersi powinna być powtarzana co jakiś czas. Bowiem barwnik wprowadzany płytko złuszcza się powoli wraz z odnową naskórka.
Czy zabiegi odtworzenia otoczki brodawki sutka tą metodą są zabiegami bezpiecznymi?
Bardzo ważną rolę odgrywa rodzaj użytego pigmentu do zabiegu, czy pigmenty zawierają tlenek żelaza. Ma to bowiem wpływ na trwałość koloru oraz jego wybarwianie. Niepożądane kolory to łososiowy, czerwony czy różowy.
W Derm-Estetyka używamy Hanami Pigments, które są najwyższej jakości barwnikami do makijażu permanentnego oraz pigmentacji medycznej, w których zastosowano innowacyjną i opatentowaną TECHNOLOGIĘ NOVOXX®. Dzięki zastosowanej technologii, pigmenty są trwałe, stabilne oraz mocno napigmentowane, co wyróżnia je spośród wielu pigmentów dostępnych na rynku. Produkcja Hanami Pigments odbywa się w niemieckim laboratorium, w którym przestrzegane są najwyższe normy sterylności, tak samo jak w fabrykach farmaceutycznych. Dzięki temu pigmenty Hanami spełniają wszystkie wymagane normy prawne zgodne z Rezolucją Rady Europy (dyrektywa ResAP 2008).
Profesjonalny gabinet świadczący usługi pigmentacji medycznej powinien używać jednorazowych igieł do zabiegów, a pozostałe elementy urządzenia do pigmentacji powinny zostać zdezynfekowane lub wysterylizowane po każdym zabiegu.
Przeciwskazaniami do zabiegu są: ciąża, hemofilia, leki rozrzedzające krew, leki sterydowe, leki przeciwzakrzepowe i inne immunosupresyjne; alergie (zwłaszcza na barwniki, farby do włosów, znieczulenia); zaawansowana cukrzyca; trądzik ropowiczy; nowotwory skóry; skłonność do powstawania blizn przerostowych; świeże blizny- najlepiej poddać się pigmentacji rok od zabiegu chirurgicznego; łuszczyca; stosowanie preparatu silnie złuszczającego, typu Roacutane lub innych pochodnych retinolu.
Jak pielęgnować otoczkę brodawki po zabiegu pigmentacji ?
Przede wszystkim należy zadbać o wysoką higienę osobistą i traktować miejsce poddane zabiegowi jak ranę. Miejsce poddane pigmentacji należy traktować z należytą ostrożnością, unikać otarć, najlepiej przykryć miejsce folią do momentu wygojenia, natomiast w domu najlepiej chodzić bez bielizny, w przewiewnej koszulce. Dwa razy dziennie należy stosować preparat pozabiegowy, np.: Linomag maść, Bepanten maść
Celem zagwarantowania skutecznego przebiegu leczenia należy przez pierwsze dni po zabiegu unikać:
– nadmiernego napromieniowania słonecznego – 6 tygodni
– pobytu w saunie, solarium, pływania w basenie – 6 tygodni
– samowolnego usuwania skóry pigmentacyjnej – do miesiąca czasu
– moczenia, mycia mydłem, środkami złuszczającymi okolicy poddawanej pigmentacji – około 2 tygodnie
Ile kosztuje zabieg pigmentacji otoczki brodawki? Z czego wynika koszt zabiegu?
Cena pigmentacji, czytaj w CENNIKU.
Cena zabiegu uwarunkowana jest kosztami wysokiej jakości zastosowanych pigmentów, specjalistycznymi szkoleniami, które przechodzi linergistka, czasem pracy włożonym w wykonanie zabiegu, odpowiedzialnością związaną z bezpieczeństwem i efektem przeprowadzonego zabiegu.