Spis treści
ToggleKobiece piersi
Niewątpliwie biust to ogromny atrybut kobiety. Niestety nie każda może poszczycić się pięknym, okazałym, jędrnym biustem. Część kobiet posiada nieduże piersi przez cale swoje życie. Pewna grupa kobiet straciła ich wielkość i jędrność po urodzeniu dziecka.
Operacja plastyczna biustu
Najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgii plastycznej jest właśnie operacja powiększenia piersi, wykonywana przez chirurga ogólnego. Na zabieg decydują się kobiety w każdym wieku, jednak najczęściej zawierają się one w przedziale 20-40 lat. Główne czynniki, dla których pacjentki decydują się na operację powiększania piersi to:
- Małe piersi
- Niedorozwój piersi
- Nieakceptowany kształt biustu
- Utrata jędrności piersi po okresie ciąży i karmienia
Od czego zależy wrodzona wielkość biustu?
Głównym czynnikiem warunkującym wielkość biustu jest genetyka. To właśnie geny odpowiadają za nasz wygląd, kolor oczu, typ sylwetki czy właśnie kształt i wielkość piersi. Na wielkość piersi duży wpływ mają hormony, które są w stanie zmienić ich kształt oraz wielkość nie tylko w okresie dojrzewania, ale również i później, w czasie cykli miesiączkowych czy przez wszystkie lata płodności.
W okresie dojrzewania jajniki rozpoczynają produkcję estrogenów, które sprawiają, że w tkance łącznej piersi zaczyna odkładać się tłuszcz. W efekcie piersi zaczynają się powiększać. Kolejnym, mającym wpływ na rozwój piersi, etapem w życiu jest ciąża. W trakcie tego stanu hormony wydzielane przez przysadkę, jajniki oraz łożysko, przygotowują tkankę gruczołową piersi do produkcji mleka. Ostatnim etapem, który wpływa na budowę piersi, jest okres menopauzy. W trakcie menopauzy dochodzi do obniżenia poziomu hormonów płciowych, przez co następuje stopniowe zanikanie tkanki gruczołowej w piersiach. U kobiet, które wykazują skłonności do tycia, tkanka gruczołowa zastępowana jest przez tkankę tłuszczową, więc spadek rozmiaru biustu jest mało odczuwalny. Niestety taki biust traci już swoją jędrność i w grę wchodzi siła grawitacji, która sprawia, że piersi po menopauzie zaczynają mocno opadać.
Czy piersi są równe?
Nie ma dwóch idealnie równych piersi. Asymetria to naturalna sprawa, u niektórych kobiet jest ona ledwo zauważalna, u innych może być większa. Lewa pierś zawsze będzie różnić się wielkością od prawej, co jest naturalne. Różnice te zwykle są niewielkie, dlatego też większość kobiet nawet ich nie zauważa.
Bywają jednak i takie przypadki, że różnica jest znacząca, wówczas dla właścicielki biustu może to być problemem. Jeśli jednak dysproporcja jest zauważalna i kobieta źle się z tym czuje, może poddać się zabiegowi plastycznemu.
Które implanty biustu są najlepsze?
Implanty biustu powinny być dobrane do budowy anatomicznej pacjentki, szerokości klatki piersiowej, a także rozstawu piersi. To pacjentka ostatecznie decyduje jaki implant wybierze, jednak za bezpieczeństwo zabiegu odpowiada lekarz. Nie każde implanty biustu i nie każdy kształt piersi sprawdzą się u każdej osoby.
Z czego zbudowane są implanty?
Implanty piersi składają się z silikonowej torebki, która jest wypełniona żelem (implanty silikonowe) lub roztworem soli fizjologicznej (implanty solne). W Polsce dostępne są implanty firmy Mentor, Polytech, Arion.
Firma Mentor wypełnia swoje implanty zagęszczonym żelem silikonowym MemoryGel. Jest on bezpieczny i nawet po uszkodzeniu powłoki implantu pozostaje zwarty i nie rozlewa się do tkanek.
Firma Polytech opracowała własny innowacyjny żel silikonowy, który posiada podobne właściwości jak firmy Mentor i zawsze powraca do swojego początkowego kształtu. Zapewnia naturalną spoistość tkanek miękkich i naśladuje naturalne ruchy gruczołu piersiowego.
Implanty solne, swoją nazwę zawdzięczają substancji wypełniającej, jaką jest sól fizjologiczna. Firma Mentor oferuje unikalne implanty linii Spectrum Adjustable, w których objętość płynu dopasowuje się do aktualnego stanu otaczających tkanek. Są to obecnie jedyne implanty solne, które pozwalają lekarzowi regulować objętość implantu w ciągu pierwszych sześciu pierwszych miesięcy po wszczepieniu protezy. Implanty solne produkowane są również przez firmę Allergan, Nagor. Jednak obie firmy zawierają protezy o stałej objętości, której nie można regulować po zabieg.
Rodzaje implantów piersi – wg kształtu
Implanty anatomiczne , które mają kształt łezki i najbardziej wyglądem przypominają gruczoł piersiowy. Nadają piersiom naturalny wygląd i dają możliwość zachowania lekkiej linii opadania. Anatomiczne implanty są przeznaczone dla kobiet, które chcą powiększyć piersi w dyskretny sposób. Zaleca się je także pacjentkom, których piersi straciły swą pełność i jędrność na skutek ciąży lub innych okoliczności.
Implanty okrągłe przypominają większą lub mniejszą półkulę, zapewniając efekt podniesionego i pełnego biustu. Implanty okrągłe to półkule występujące o różnej wysokości projekcji profilu, która może być: standardowa, średnia, wysoka lub ultrawysoka. Implanty o wysokiej i ultrawysokiej projekcji są przeznaczone dla kobiet, które mają wąską klatkę piersiową oraz tych oczekujących większego profilu piersi. Profil to parametr mówiący o tym, jak daleko (o ile centymetrów) pierś ma być wysunięta do przodu i jak bardzo wypełniony będzie dekolt. Jest to więc parametr bardziej szczegółowy w stosunku do samej wielkości implantu czy jego objętości. Projekcja implantu pozwala przewidzieć przestrzenne ukształtowanie “nowej’ piersi.
Podział implantów według powierzchni
Implanty gładkie – mające gładką powierzchnię. Implanty gładkie można stosunkowo łatwo wprowadzić do wnętrza piersi. Potrzebne do tego celu jest niewielkie nacięcie, dzięki czemu pozostające po operacji powiększenia piersi blizny są zdecydowanie mniej widoczne. Implanty gładkie są również miękkie w dotyku, dzięki czemu przypominać mogą one strukturą naturalną tkankę gruczołowych piersi. Gładkie implanty mają również swoje wady. Gładka powierzchnia najczęściej nie jest jednorodna, ponieważ takie właśnie warunki w najlepszy sposób pozwalają komórkom pacjenta obrastać wprowadzaną do wnętrza ciała strukturę i utrzymywać ją we właściwym miejscu. W sytuacji, kiedy do organizmu człowieka wprowadzana jest struktura o gładkiej powierzchni, procesy integracji tkankowej z takim przedmiotem zachodzą w znacznie mniejszym stopniu.
Implanty teksturowane – mające chropowatą powierzchnię, która zapobiega rotacji implantu anatomicznego. Ten rodzaj implantów zapewnia zmniejszenie ilości powikłań w postaci występowania przykurczu torebkowego. Implanty piersi teksturowane zostały bowiem wyprodukowane w taki sposób, aby połączyć wskaźniki występowania przykurczu torebkowego podobnie niskie jak w przypadku implantów pokrytych powłoką mikropoliuretanową, a jednocześnie zachować łatwość implantacji, charakterystycznej dla implantów gładkich. Dzięki temu wskaźnik występowania przykurczów torebkowych w przypadku implantów szorstkich, czyli z powłoką teksturową, wynosi 8-15%, co stanowi aż o 15% mniej niż w przypadku implantów gładkich.
Implanty tzw. B-lite – ultralekkie, wypełnienie silikonowe połączone z mikrosferami wypełnionymi powietrzem. To wiąże się z wagą implantu która jest o 30% niższa od standardowego wypełnienia, wobec czego redukuje oddziaływanie grawitacji na piersi
Jak dobrać odpowiedni implant piersi?
Podczas konsultacji z chirurgiem plastycznym należy określić swoje oczekiwania, preferowany rozmiar, kształt. Należy pamiętać, że sam kształt oraz wielkość zastosowanego implantu nie zagwarantuje zadowalającego efektu. Kluczowe znaczenie ma również doświadczenie i wiedza chirurga plastyka. Anatomiczne implanty nie są symetryczne i ze względu na swój kształt stwarzają ryzyko rotacji, jednak jest ono niewielkie. Kiedy dojdzie do tego powikłania, piersi zmieniają swój wygląd i tracą proporcje, co wymaga przeprowadzenia kolejnego zabiegu.
W przypadku operacji asymetrycznego biustu wykorzystuje się zarówno okrągłe, jak i anatomiczne implanty, choć częściej wybierane są anatomiczne z uwagi na większą różnorodność rozmiarów.
Są sytuacje, kiedy zastosowanie implantu okrągłego może zapewnić podobne efekty co implant anatomiczny. Jest to możliwe, gdy pacjentka ma wyjściowo kształtne piersi, a wybrane do zabiegu implanty nie są zbyt duże. Szczupłym kobietom, mającym małe piersi zalecany jest wybór implantu anatomicznego.
Czy implanty trzeba wymieniać? Co ile czasu trzeba wymieniać implanty piersi?
Obecne implanty piersiowe są produkowane z najwyższej jakości materiałów i bardzo często mają gwarancję do końca życia . Oznacza to, że nie ma potrzeby ich wymiany, chyba, że pacjentka zdecyduje się wykonać kolejną operację powiększenia biustu. Dożywotnią gwarancją na implanty piersiowe, dają firma Mentor oraz Allergan. Protezy piersiowe tych producentów posiadają certyfikat FDA. Uzyskanie Certyfikatu FDA wiąże się z wieloletnimi badaniami i testami dowodzącymi efektywności i bezpieczeństwa produktu. Certyfikat FDA jest uznawany międzynarodowo jako dowód wysokiej jakości, bezpieczeństwa i standardów pod każdym względem.
Jak przebiega wizyta doboru implantów piersiowych u chirurga plastycznego?
- Określenie potrzeb przez pacjentkę
- Dokonanie pomiarów przez chirurga plastycznego: szerokość klatki piersiowej, rozstaw piersi, wysokość brodawek piersiowych od obojczyka
- Przedstawienie przez lekarza implantów piersi pasujących do budowy anatomicznej pacjentki
- Wstępny wybór protezy piersiowej przez pacjentkę, biorąc pod uwagę: kształt implantów, wielkość, projekcję implantów
- Dokonanie przymiarów: pacjentka zakłada sportowy biustonosz, do którego wkłada specjalne protezy piersiowe i ocenia wygląd swojego nowego „biustu”
Cena implantów biustu?
Średnia cena implantów biustu to około 5-6 tysięcy złotych. Do tej kwoty należy dodać koszt operacji. Czytaj – CENNIK.