Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Operacja przepukliny pępkowej

Co to jest i na czym polega zabieg przepukliny pępkowej?

Operacja przepukliny pępkowej - Derm Estetyka Gdynia Przepuklina pępkowa to postać przepukliny brzusznej. Elementy jamy brzusznej wydostają się przez niedomknięty pierścień pępkowy oraz uszkodzoną powłokę jamy brzusznej, wtedy przemieszczają się poza nią. Charakteryzuje się wybrzuszeniem w miejscu pępka (częściej u niemowląt) lub w jego okolicy (częściej u dorosłych), które nazywa się workiem przepuklinowym.

Przepuklina pępkowa może występować już u niemowląt i zazwyczaj jest wadą wrodzoną. Narażone na nią są zwłaszcza wcześniaki oraz dzieci z niską wagą urodzeniową.

U osób dorosłych jest możliwość powstania przepukliny pępkowej w momencie, gdy dojdzie do osłabienia wewnętrznej warstwy mięśni brzucha. Nieleczona przepuklina pępkowa może przyczynić się do występowania zagrażających życiu powikłań, dlatego konieczna jest konsultacja w każdym przypadku oraz nierzadko kiedy operacja przepukliny pępkowej.

Co sprzyja powstawaniu przepukliny pępkowej? Jakie są przyczyny?

  • wynik niezrośnięcia się pierścienia pępkowego (anatomiczna wada wrodzona)
  • zmniejszenie wytrzymałości powłok brzusznych
  • praca fizyczna
  • większe ryzyko jest u osób chorujących u których w wyniku kaszlu, nadwagi, problemu z oddawaniem moczu oraz wypróżnianiem dochodzi do podwyższenia ciśnienia wewnątrzbrzusznego 
  • ryzyko przepukliny pępkowej wzrasta również u osób z wodobrzuszem oraz u kobiet w ciąży

Przepuklina pępkowa – kiedy operować? Jakie są objawy?

U niemowląt – można rozpoznać poprzez widoczne wybrzuszenie, które zanika w przeciągu roku od urodzenia. U dzieci i dorosłych – można zauważyć elastyczny guzek uwypuklający pępek. Część wypukłości można wcisnąć do środka podczas badania dotykiem. Z czasem rozwoju przepukliny pępkowej guz robi się twardszy i nie można już go przesunąć.

Wypukłość jest bardziej zauważalna podczas naciągania się mięśni brzucha, np. podczas kaszlu, wypróżniania albo płaczu- wtedy nadbrzusze i okolica pępka może pobolewać. Nieleczona przepuklina pępkowa może doprowadzić do uwięźnięcia przepukliny oraz niedrożności jelit. Wtedy pojawia się silny ból brzucha i wymioty. Operacja przepukliny pępkowej w takiej sytuacji jest więc rozwiązaniem koniecznym. W konsekwencji, jeżeli nie zareaguje chirurg, może dojść do martwicy jelita, a nawet do śmierci.

Sposoby leczenia przepukliny pępkowej

Jedyną skuteczną metodą usunięcia przepukliny pępkowej jest hernioplastyka, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci czyli inaczej operacja przepukliny pępkowej. Kwalifikacją do zabiegu zajmuje się specjalista chirurg. Hernioplastyka to zabieg polegający na zaopatrzeniu przepukliny w obrębie kanału pachwinowego. Zabieg polega na zamknięciu ubytku tkankowego poprzez wszczepienie protezy z materiałów sztucznych lub własnych tkanek.

Jak wygląda operacja przepukliny pępkowej?

Podczas operacji każda tkanka, która wybrzusza się do worka przepuklinowego, zostaje cofnięta do jamy brzusznej, a brzegi ubytku się zszywa. Lekarz może również zamocować za pomocą szwów i zszywek kawałek siatki bezpośrednio pod otrzewną. W ten sposób wzmacniamy osłabioną część jamy brzusznej oraz zmniejszamy ryzyko nawrotu dolegliwości. Operacja przepukliny pępkowej wrodzonej musi odbyć się, gdy dziecko skończy 3 lata, a przepuklina nie zamknęła się samoistnie.

Przepuklina pępkowa – cena

Koszt zabiegu wynosi – od 5500zł

Operacja przepukliny pępkowej Gdynia - Gdańsk
Umów wizytę - Tel. (+48) 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.