Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Rodzaje żylaków i ich leczenie

Żylaki pojawiają się w wyniku niewydolności żylnej, prowadzącej do poszerzenia i wydłużenia żyły, co w efekcie powoduje jej kręty przebieg. Skłonność do ich powstawania jest uwarunkowana genetycznie. Żylaki mogą pojawić się również ze względu na niezdrowy tryb życia, gorące kąpiele, a także częste chodzenie w szpilkach.

Jakie wyróżniamy rodzaje żylaków?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje wiele rodzajów żylaków, przez co może nie rozpocząć leczenia odpowiednio wcześnie. Jakie są najpopularniejsze rodzaje żylaków?

Pajączki - żylaki nógPajączki (inaczej nazywane teleangiektazjami) oraz żyły siatkowate

Są one rozszerzone do milimetra i leżą tuż pod powierzchnią skóry. Można je łatwo rozpoznać, ponieważ są dobrze widoczne. Przybierają niebieskawy lub czerwonawy kolor. Naczynia te potocznie i popularnie nazywane pajączkami, a poprawnie oraz naukowo – teleangiektazjami.

Żyły siatkowate tworzą sieć z wieloma rozgałęzieniami. Ich średnica wynosi maksymalnie 3 mm. Ukazują się w niebieskawym lub zielonkawym kolorze i widać je przez warstwę skóry.

Teleangiektazje i żyły siatkowate są głównie problemem natury estetycznej. I właśnie to jest przyczyną szukania pomocy lekarskiej w zakresie nieprawidłowości układu żylnego przez kobiety.

Żylaki perforatorów (inaczej: żył przeszywających)

Żyły te łączą powierzchniowy układ żył z głębokim i odpowiadają za przepływ krwi w głąb organizmu, do jego głębszych części. Obie kończyny dolne posiadają ponad 150 takich to połączeń, ale większość z nich nie jest czynna. Większe znaczenie ma dosłownie tylko kilka z tych połączeń. W momencie, gdy ich funkcja zostaje zakłócona, kierunek krwi odwraca się. W rezultacie część krwi nie zostaje przetransportowana do żył głębokich, ale zostaje w żyłach powierzchniowych. Powoduje to rozszerzenie naczyń wraz z częstymi wybrzuszeniami na skórze.

Żylaki bocznych pni

Żyły dopływów oraz boczne pnie to szersze naczynia. Doprowadzają one krew do żyły odstrzałkowej oraz odpiszczelowej. Zazwyczaj ten typ żylaków pojawia się w dolnym fragmencie nogi i powstają wtedy mocno widoczne i poskręcane żylaki.

Żylaki pni głównych

Żylaki te rozwijają się w chwili, gdy zastawki w żyłach odstrzałkowej i odpiszczelowej nie wykazują prawidłowego działania oraz nie dają rady transportować krwi w górę. Ich widoczność zależy od tego jak gruba jest warstwa podskórna i jak mocno rozwinięta została tkanka tłuszczowa. Żylaki te mogą zostać rozpoznane, gdy rozgałęzienia bocznych żył są „pierwotnie” widoczne. Zazwyczaj występują one wraz z żylakami pni bocznych.

Kiedy odwiedzić odpowiedniego lekarza?

Leczenie żylaków w Gabinecie Derm-Estetyka w GdyniGdy martwisz się o stan swoich żył i masz wątpliwości co do ich stanu, jeśli zauważyłeś poszerzoną żyłę w nodze – powinieneś zgłosić się do lekarza. Tak samo, kiedy stan Twych żył pogorszył się, widzisz nowe zmiany na nogach lub odczuwasz objawy typowe dla żylaków – nie bój się, skonsultuj się z lekarzem, Internet w tej sprawie niewiele pomoże.

Stany zapalne skóry, jej stwardnienie  przebarwienia mogą być objawami zaawansowanej choroby żył. W takiej chwili nie wolno zwlekać z odwiedzeniem odpowiedniego lekarza, który Cię zbada i postawi rozpoznanie. To istotne, by stan swoich żył mieć pod kontrolą i absolutnie nie można lekceważyć żadnych objawów.

USG – Doppler to podstawowe badanie wykonywane w takim przypadku. Dzięki niemu można szybko i bezboleśnie ocenić stan Twoich żył i zdecydować, która z metod leczenia będzie jak najlepsza.

Więcej informacji na podstronie: Skleroterapia – leczenie żylaków nóg

Jakie są powikłania nieleczonych żylaków?

W pierwszej chwili może wadzić nieestetyczny wygląd żylaków. W początkowym stadium choroby żylnej może ona nie dawać o sobie znać i zazwyczaj żaden objaw nie występuje.

W późniejszym czasie mogą ukazać się obrzęki nóg, a najczęściej występują one na stopie i wokół kostki. W wielu przypadkach towarzyszy temu swędzenie, uczucie ciężkości i ból. Objawy są w większym stopniu nasilenia, gdy stoimy, jest wysoka temperatura w ciągu dnia. Natomiast zmniejszają się w pozycji leżącej i w trakcie chodzenia.

W gorszej, bardziej zaawansowanej chorobie żylnej mogą pojawić się przewlekłe zmiany na skórze, którym towarzyszy uczucie swędzenia. Oprócz tego ukazują się brązowe przebarwienia skóry albo niezwykle charakterystyczne plamki.

Gdy posiadamy przewlekłą chorobę żylną, jesteśmy narażeni na wiele poważnych powikłań m.in: powstawanie stanów zapalnych oraz owrzodzeń przybierających postać ciężko gojących się ran. Łatwo może to spowodować powstanie zakrzepicy w głębokich żyłach kończyn dolnych, a najgorszym powikłaniem tego jest zator płuc, a jest to bezpośrednie zagrożenie życia.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.