Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

ROZSZERZONE PORY, TŁUSTA SKÓRA, ZABIEGI

Rozszerzone pory – u kogo występują najczęściej ?

Rozszerzone pory to objaw nadmiernej aktywności gruczołów łojowych . Mogą występować na całym obszarze skóry twarzy lub w tak zwanej strefie T, obejmującej czoło, nos, brodę. Zaburzenia pracy gruczołów łojowych dotyczą głównie skóry mieszanej oraz tłustej. Wówczas poza strefą T występują rejony nie-łojotokowe, początkowo o typie cery normalnej, z czasem mogące nabrać cech cery suchej.

Cera tłusta i mieszana – charakterystyka

Skóra tego typu charakteryzuje się szarawym kolorem związanym z pogrubionym naskórkiem, któremu towarzyszą często przebarwienia, często typu po-trądzikowego. Wydzielane w nadmiarze na powierzchni skóry serum jest odpowiedzialne za efekt błyszczenia i świecenia. Typowym objawem mogą być również zaskórniki, otwarte, widoczne w postaci czarnych punktów, w  miejscu ujścia mieszka włosowego na powierzchni skóry oraz zamknięte w postaci grudek.

Wpływ hormonów na funkcjonowanie gruczołów łojowych

Najważniejszą rolę w regulowaniu pracy gruczołów łojowych odgrywają hormony płciowe – androgeny a także estrogeny jak i hormony nadnerczy kortykosteroidy. Niestety w większości przypadków nie mamy wpływu na gospodarkę hormonalną, otrzymujemy ją w genach, po naszych przodkach.

Intensywność wydzielania serum nie zależy od ogólnoustrojowego stężenia testosteronu we krwi, ale stężenia w skórze i możliwości przekształcenia się w DHT – metabolit testosteronu 5-alfa-dihydrotestosteron. Obok androgenów wpływ na pracę gruczołów łojowych mają: hormon wzrostu, insulina, kortyzol- nazywany hormonem stresu. Dlatego wszelkiego rodzaju stresy wiążą się często z pogorszeniem stanu skóry tłustej. Prolaktyna wykazuje działanie zbliżone do androgenów, wpływając stymulująco na gruczoły łojowe, dodatkowo hormony tarczycy jak i adrenalina mogą stymulować wydzielanie serum.

Rozszerzone pory – jak pozbyć się problemu ?

Stosunkowo prostym zabiegiem jest mezoterapia mikroigłowa – zastosowanie urządzenia typu Pen. Pen dzięki wymiennym, sterylnym kartridżom zakończonym kilkoma lub kilkunastoma igłami  z dużą prędkością nakłuwa skórę, miejsca z rozszerzonymi porami, stymulując ją do odbudowy i regeneracji. W konsekwencji skóra staje się ujednolicona, wygładzona a rozszerzone pory spłycone. Zabieg może być przeprowadzany w serii, co miesiąc. Do zabiegu dołączana jest często ampułka z preparatami seboregulującymi, witaminami oraz kwasem hialuronowym, który działa nawilżająco. Zamiast ampułki można zastosować osocze bogatopłytkowe. Przed zabiegiem skóra jest znieczulana preparatem typu Emla w celu poprawy komfortu pacjenta.

Dzień, dwa po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, napięta, jednak położenie makijażu potrafi ukryć przejściowe niedogodności.

Rozszerzone pory a peelingi chemiczne

Kwasy: glikolowy, salicylowy, retinolowy czy azelainowy stosowane są w postaci roztworów o różnym stężeniu i wartościach ph. Regularnie stosowane wykazują działanie keratolityczne czyli złuszczające, eliminujące zrogowaciały naskórek. Preparaty te powinny być stosowane w codziennej pielęgnacji, jednak ich stężenie nie będzie na tyle wysokie, aby powodować złuszczanie naskórka.

Peelingi chemiczne wykonywane w profesjonalnych gabinetach mają dużo wyższe stężenie i działają niezwykle skutecznie jeśli chodzi o proces złuszczania, wyrównywania porowatej struktury skóry tłustej czy mieszanej.

Kwas glikolowy czy salicylowy ?

Szczególnie cenny w pielęgnacji skóry tłustej jest kwas salicylowy, który dzięki swoim właściwościom bardzo dobrze wnika w naskórek i wykazuje znacznie mniejszy potencjał drażniący w stosunku do kwasu glikolowego. Wykazuje ponadto działanie bakteriostatyczne  i przeciwzapalne.

Czy można trwale pozbyć się rozszerzonych porów ?

Niestety nie jest to do końca możliwe, bardzo często skóry mieszane wykazują tendencje do nierównomiernej struktury i pojawiania się rozszerzonych porów. Odpowiada za to gospodarka hormonalna. Skóra tłusta, mieszana po złuszczeniu niestety najczęściej w ciągu miesiąca, dwóch odbuduje swoją warstwę naskórka. Jednak regularne wykonywanie zabiegów redukujących rozszerzone pory oraz stosowanie odpowiedniej pielęgnacji dedykowanej problematycznej skórze pozwoli utrzymać ją w dobrej kondycji.

Ile kosztują zabiegi pomagające usunąć rozszerzone pory?

Czytaj CENNIK.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.