Spis treści
ToggleRozszerzone pory – u kogo występują najczęściej ?
Jeśli występuje u ciebie nadmierna aktywność gruczołów łojowych, możesz borykać się z problemem rozszerzonych porów. Tego typu defekty mogą występować na całym obszarze skóry twarzy lub w tak zwanej strefie T. Strefa T obejmuje zazwyczaj czoło, nos, brodę. Zaburzenia pracy gruczołów łojowych dotyczą głównie skóry mieszanej oraz tłustej. Wówczas poza strefą T występują rejony nie-łojotokowe, początkowo o typie cery normalnej, z czasem mogące nabrać cech cery suchej.
Cera tłusta i mieszana – charakterystyka
Skóra tego typu charakteryzuje się szarawym kolorem związanym z pogrubionym naskórkiem, któremu towarzyszą często przebarwienia, często typu po-trądzikowego. Wydzielane w nadmiarze na powierzchni skóry serum jest odpowiedzialne za efekt błyszczenia i świecenia. Typowym objawem mogą być również zaskórniki, otwarte, widoczne w postaci czarnych punktów, w miejscu ujścia mieszka włosowego na powierzchni skóry oraz zamknięte w postaci grudek.
Wpływ hormonów na funkcjonowanie gruczołów łojowych
Najważniejszą rolę w regulowaniu pracy gruczołów łojowych odgrywają hormony płciowe – androgeny a także estrogeny jak i hormony nadnerczy kortykosteroidy. Niestety w większości przypadków nie mamy wpływu na gospodarkę hormonalną, otrzymujemy ją w genach, po naszych przodkach.
Intensywność wydzielania sebum nie zależy od ogólnoustrojowego stężenia testosteronu we krwi, ale stężenia w skórze i możliwości przekształcenia się w DHT – metabolit testosteronu 5-alfa-dihydrotestosteron. Obok androgenów wpływ na pracę gruczołów łojowych mają: hormon wzrostu, insulina, kortyzol- nazywany hormonem stresu. Dlatego wszelkiego rodzaju stresy wiążą się często z pogorszeniem stanu skóry tłustej. Prolaktyna wykazuje działanie zbliżone do androgenów, wpływając stymulująco na gruczoły łojowe, dodatkowo hormony tarczycy jak i adrenalina mogą stymulować wydzielanie serum.
Jak pozbyć się rozszerzonych porów ?
Rekomendowanym przez nas zabiegiem jest mezoterapia frakcyjna, przy zastosowaniu urządzenia typu Pen. Urządzenie to dzięki wymiennym, sterylnym kartridżom zakończonym kilkunastoma igłami z dużą prędkością nakłuwa skórę. Co w konsekwencji powoduje jej stymulację, odbudowę i regenerację. W kolejnym etapie skóra staje się ujednolicona, wygładzona a rozszerzone pory spłycone. Zabieg może być przeprowadzany w serii, co miesiąc. Do zabiegu dołączana jest często ampułka z preparatami seboregulującymi, witaminami oraz kwasem hialuronowym, który działa nawilżająco. Zamiast ampułki można zastosować osocze bogatopłytkowe. Przed zabiegiem skóra jest znieczulana preparatem typu Emla w celu poprawy komfortu pacjenta.
Dzień, dwa po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, napięta, jednak położenie makijażu potrafi ukryć przejściowe niedogodności.
Dodatkowym rozwiązaniem jest zastosowanie Radiofrekwencji mikroigłowej, które jest połączeniem mezoterapii mikroigłowej i fali radiowej. Więcej na temat zabiegu znajdziesz w artykule: https://derm-estetyka.pl/radiofrekwencja-mikroiglowa.html/
Zabiegi z kwasami a rozszerzone pory
Przy problemach z rozszerzonymi porami oraz mieszaną skórą bardzo dobrym rozwiązaniem są peelingi chemiczne. Możesz używać kwasy, które będą miały w swoim składzie kwas: glikolowy, salicylowy, retinolowy czy azelainowy. Aby osiągnąć pożądany efekt kwasy powinny być stosowane w seriach. Bowiem ich regularna aplikacja wykazuje działanie keratolityczne czyli złuszczające, eliminując zrogowaciały naskórek.
Peelingi chemiczne wykonywane w profesjonalnych gabinetach mają dużo wyższe stężenie i działają niezwykle skutecznie jeśli chodzi o proces złuszczania, wyrównywania porowatej struktury skóry tłustej czy mieszanej.
Kwas glikolowy czy salicylowy ?
Szczególnie cenny w pielęgnacji skóry tłustej jest kwas salicylowy, który dzięki swoim właściwościom bardzo dobrze wnika w naskórek i wykazuje znacznie mniejszy potencjał drażniący w stosunku do kwasu glikolowego. Wykazuje ponadto działanie bakteriostatyczne i przeciwzapalne. Polecamy medyczny peeling Enerpeel JR, który jest mieszanką
Czy można trwale pozbyć się rozszerzonych porów ?
Niestety nie jest to do końca możliwe, bardzo często skóry mieszane wykazują tendencje do nierównomiernej struktury i pojawiania się rozszerzonych porów. Odpowiada za to gospodarka hormonalna. Skóra tłusta, mieszana po złuszczeniu niestety najczęściej w ciągu miesiąca, dwóch odbuduje swoją warstwę naskórka. Jednak regularne wykonywanie zabiegów redukujących rozszerzone pory oraz stosowanie odpowiedniej pielęgnacji dedykowanej problematycznej skórze pozwoli utrzymać ją w dobrej kondycji.
Jakie są ceny zabiegów?
Czytaj w naszym cenniku