Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Stymulatory tkankowe

Stymulator tkankowy – co to jest ?

Biostymulatory, czyli inaczej stymulatory tkankowe mają za zadanie aktywować intensywne procesy regeneracyjne skóry. Preparaty te zawierają wysokie stężenia polinukleotydów, dlatego wykorzystuje się je w medycynie estetycznej. Stymulatory tkankowe składają się głównie z:

 • niewielkich stężeń kwasu hialuronowego,
 • aminokwasów,
 • kwasu l-polimlekowego,
 • hydroksyapatytu wapnia.

 

Po 25. roku życia włókna kolagenowe stają się coraz słabsze, co rozpoczyna nieunikniony proces ich stopniowego zanikania. Biostymulatory dzięki precyzyjnej aplikacji w problematyczne obszary twarzy pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Warto zaznaczyć, że kolagen jest powszechnie uważany za „elastyczne rusztowanie” skóry.  Pierwszymi objawami jego niedoboru są:

 • przebarwienia,
 • zanik owalu twarzy,
 • zmarszczki w okolicy ust i oczu,
 • utrata jędrności i cieńsza skóra,
 • zmatowienie włosów.

Stymulatory tkankowe, stymulator tkankowyZ tego powodu, w celu poprawienia kondycji skóry, medycyna estetyczna proponuje zabiegi odmładzające z użyciem specjalistycznych preparatów wspomagających regenerację skóry poprzez stymulację tkankową (związki zawarte w stymulatorach aktywują biogenezę skóry). Na rynku znajdziemy różnorodne produkty o odmiennym działaniu. Produkty wprowadzone pod skórę za pomocą nakłuć wywołują kontrolowany stan zapalny, dzięki czemu fibroblasty zostają pobudzone do produkcji elastyny i kolagenu. Pamiętajmy, że tego typu zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską, aby wykluczyć występowanie przeciwwskazań u Pacjenta i omówić możliwe do uzyskania efekty, a także przedstawić zalecenia.

Efekty zabiegu są naturalne, dlatego też powinniśmy mieć świadomość, że nie zmieni on spektakularnie rysów twarzy, a ujędrni i sprawi, że skóra będzie grubsza, a zmarszczki mniej widoczne. Biostymulator może okazać się również pomocny w nawilżeniu macierzy pozakomórkowej. Ze względu na swoje intensywne działanie, stymulatory są chętnie stosowane w medycynie przeciwstarzeniowej, jednak nie są tak powszechne jak przykładowo usieciowany kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy służy do modelowania twarzy i wypełniania zmarszczek, co jednocześnie podnosi poziom nawilżenia skóry, zarówno w jej powierzchniowych, jak i głębszych warstwach.

Kiedy są widoczne i jak długo utrzymują się efekty zabiegu stymulatorem tkankowym?

Początkowe rezultaty kuracji zauważymy w ciągu dwóch tygodni od wykonania pierwszego zabiegu. Choć pojedynczy zabieg może przynieść widoczne poprawy w wyglądzie, zazwyczaj konieczna jest seria zabiegów z użyciem stymulatorów tkankowych (zwykle około 4 zabiegów, przeprowadzanych w określonym odstępie czasowym). Po zakończeniu wszystkich sesji, efekty biostymulatorów mogą utrzymywać się nawet 18 miesięcy.  W celu podtrzymania rezultatów kuracji, powinno się wykonywać jeden zabieg na kwartał. Próba uczuleniowa jest tu zbędna ze względu na biokombatybilność substancji używanych w preparatach.

Zalecenia po zabiegu:

Aby uniknąć powikłań i uzyskać jak najlepsze efekty, istotne jest przestrzeganie przez Pacjenta następujących zaleceń pozabiegowych:

 • unikanie basenu, solarium i sauny przez 7 dni,
 • unikanie słońca przez 7 dni,
 • stosowanie kremów z wysokim SPF,
 • przez 24h po zabiegu nie powinno się wykonywać makijażu,
 • w czasie całej kuracji należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu (około 2-2,5 litra wody dziennie),
 • przez 2 tygodnie nie powinno się wykonywać zabiegów takich jak: mikrodermabrazja, laseroterapia, czy też peelingów medycznych.

Kto może przystąpić do zabiegu i jakie są wskazania do jego wykonania? 

Zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn po 30. roku życia, ale też w ramach profilaktyki anti-aging. Dzięki temu dłużej można cieszyć się jędrną i elastyczną skórą i opóźnić proces starzenia. Warto rozważyć poddanie się kuracji, jeśli zauważamy u siebie następujące oznaki starzenia:

 • zmarszczki marionetkowe,
 • suchą i szarą skórę,
 • zwiotczenie tkanek,
 • cienie pod oczami,
 • bruzdy nosowo – wargowe,
 • utratę owalu twarzy,
 • kurze łapki,
 • objawy fotostarzenia,
 • chomicze policzki.

Stymulatory tkankowe a mezoterapia igłowa

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z różnic między klasyczną mezoterapią igłową a ostrzykiwaniem skóry biostymulatorami. Stymulatory charakteryzuje silniejsze działanie w stosunku do koktajli odżywczych i leczniczych wykorzystywanych do mezoterapii igłowej. Biostymulatory wzmacniają procesy regeneracyjne skóry na poziomie komórkowym. Należy pamiętać, że wybór kuracji leży po stronie lekarza, któremu Pacjent przedstawia swoje oczekiwania. Ważne jest indywidualne podejście do każdej osoby, ponieważ nie u wszystkich stymulatory będą najlepszym rozwiązaniem.

Skutki uboczne i możliwe powikłania po zabiegach z użyciem stymulatorów tkankowych

Skutki uboczne po tego typu zabiegach mogą (ale nie muszą) występować. Są to niewielkie siniaczki i ślady w miejscach iniekcji lub obrzęk. Wszystkie te objawy powinny samoistnie ustąpić w ciągu kilku dni i nie są powodem do niepokoju.

Przeciwwskazania do stymulatorów tkankowych:

Podobnie, jak w przypadku innych zabiegów, tutaj też możemy wymienić kilka przeciwwskazań, np.:

 • uczulenie na składniki preparatu,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • ciąża i laktacja,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • aktywna opryszczka,
 • stany zapalne organizmu.

Stymulator tkankowy Profhilo

Produkt otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy zabieg wzmacniający skórę. Preparat ten zawiera tzw. „molekułę młodości”, która oznacza hybrydowe połączenie cząsteczek kwasu hialuronowego. Wykazuje silne działanie biostymulujące na skórę i tkankę podskórną, przyspieszając procesy regeneracyjne i naprawcze. Profhilo należy do liderów wśród preparatów stosowanych do zabiegów odmładzających z uwagi na dawkę kwasu hialuronowego, jaką zawiera, ponieważ są to aż 64 mg. Zabieg z użyciem Profhilo pozwala zahamować procesy starzenia oraz przywrócić skórze młodzieńczy blask. Preparat ten działa liftingująco, przywracając naturalny owal twarzy, przeciwdziała wiotkości skóry, niweluje „chomiki” oraz poprawia gęstość i napięcie skóry. Zabiegi z użyciem tego stymulatora są bezpieczne i wiążą się z minimalnym ryzykiem powikłań, z uwagi na to, że preparat nie zawiera zbędnych substancji chemicznych, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych.

Stymulatory tkankowe Nucleofil

Nucleofil bazuje na naturalnych polinukleotydach, wyróżniających się właściwościami nawilżającymi oraz biostymulacyjnymi. Chroni on również skórę przed działaniem wolnych rodników, pobudza procesy odbudowy w skórze, a co za tym idzie – przywraca blask i młody wygląd. Działanie tego preparatu określa się jako „lifting na poziomie komórkowym” z uwagi na syntezę elastyny i kolagenu, za sprawą której skóra zyskuje dawne ujędrnienie i napięcie. Zabieg z zastosowaniem Nucleofil można stosować zarówno w profilaktyce anti-aging, jak i przy widocznych oznakach starzenia.

Kiedy stosuje się produkt Nucleofil?

 • skóra szara, wiotka, pozbawiona blasku,
 • skóra odwodniona i sucha,
 • profilaktyczne działanie anti-aging,
 • narażenie na działanie wolnych rodników,
 • objawy fotostarzenia skóry.

Stymulator tkankowy – Kwas polimlekowy

Kwas polimlekowy jest wyjątkowym preparatem, którego działanie opiera się na intensywnej stymulacji komórek do produkcji naturalnego kolagenu. Zmniejsza widoczność bruzd i zmarszczek, a także poprawia owal twarzy i ogólną kondycję skóry. Zabiegi z wykorzystaniem tego preparatu przynoszą stopniowe i delikatne efekty, co zapewnia naturalny i trwały rezultat.

Rezultaty zabiegu kwasem L-polimlekowym?

Bezpośrednio po procedurze z zastosowaniem kwasu polimlekowego zauważalne są pierwsze efekty wypełnienia, które znikają po absorpcji wody zawartej w produkcie. Mimo to, kwas polimlekowy pozostaje w tkance, długotrwale stymulując ją do produkcji kolagenu. Wynikiem takiego działania jest odbudowa struktur skóry  i wzmocnienie jej od środka w przeciągu kolejnych miesięcy, a obszar poddany zabiegowi stopniowo odzyskuje swoją dawną objętość. Dodatkowo, skóra staje się gęstsza i elastyczna. Efekty procedury pojawiają się stopniowo i utrzymują się przez około 2-3 lata. Pojedyncze zabiegi z wykorzystaniem tego preparatu trwają do około 30 minut. W tym czasie lekarz podskórnie wprowadza preparat w wybrane obszary twarzy, posługując się odpowiednią techniką.  Zakończenie zabiegu obejmuje masaż leczonej partii, aby równomiernie rozprowadzić kwas polimlekowy. Podanie kwasu nie jest bolesne, jednak Pacjenci o niskim progu bólu mogą liczyć na znieczulenie miejscowego w formie kremu. Liczba iniekcji podczas zabiegu i cały plan leczenia dostosowane są indywidualnie do stanu skóry konkretnego Pacjenta. Zwykle dla osiągnięcia optymalnego efektu należy wykonać serię kilku zabiegów.

Stymulator Linerase – kolagen

To innowacyjny, biologicznie aktywny produkt do mezoterapii, który odnowi i odbuduje skórę, przywracając jej sprężystość i promienny wygląd. Produkt ten został stworzony w celu pobudzenia fibroblastów do produkcji endogennego kolagenu, jako nowego materiału wypełniającego tkankę. LINERASE pobudza syntezę nowych fibroblastów, co przyczynia się do poprawy kondycji skóry oraz wydłuża jej młodzieńczy wygląd.

Pierwsze efekty, takie jak ujędrnienie skóry, złagodzenie podrażnień i rozświetlenie, mogą być zauważalne już po 7 dniach i będą stopniowo wzrastać w trakcie terapii. Pełne rezultaty leczenia, obejmujące ujędrnienie, zwiększenie gęstości, pogrubienie skóry oraz wypełnienie drobnych zmarszczek, osiągnie się w ciągu 4 tygodni od zakończenia terapii (po przeprowadzeniu 3 – 4 zabiegów). Efekty te utrzymują się przez około 12 – 18  miesięcy. W celu podtrzymania i przedłużenia rezultatów, zaleca się terapię podtrzymującą, która obejmuje 1 zabieg co kwartał.

Stymulator tkankowy cena

Cena zabiegu ze stymulatorem tkankowym uzależniona jest od produktu oraz zastosowanej ilości. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym CENNIKU.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.