Spis treści
ToggleRak piersi i mastektomia
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem, na który chorują kobiety w Polsce. Podstawowym sposobem leczenia jest wciąż zabieg operacyjny. Zabieg nazywany jest mastektomią, polega na usunięciu jednej lub obu piersi, zwykle również brodawki i otoczki.
Coraz większą wagę przywiązuje się jednak do jakości życia pacjentek poddanych terapii raka piersi. Z roku na rok rośnie liczba kobiet zainteresowanych leczeniem oszczędzającym pierś, a także rekonstrukcją gruczołu piersiowego. Chirurgia ma też coraz więcej możliwości wykonania zabiegów rekonstrukcyjnych. Istnieje szeroka gama zabiegów z wykorzystaniem implantów, a także z użyciem tkanek własnych pacjentki.
Mastektomia czy leczenie oszczędzające pierś
Pacjentki postawione przed wyborem sposobu leczenia – mastektomia czy leczenie oszczędzające gruczoł piersiowy (breast conserving treatment –BCT) , kierują się dwiema podstawowymi przesłankami. Mastektomia jest wybierana przez pacjentki, które obawiają się wznowy miejscowej. Główną przyczyną wyboru leczenia oszczędzającego jest troska o końcowy efekt kosmetyczny.
Rekonstrukcja gruczołu piersiowego
Najczęstszymi metodami rekonstrukcji są rekonstrukcje oparte na implantach oraz rekonstrukcja z zastosowaniem tkanek własnych. Typ rekonstrukcji uzależniony jest od wielu czynników: wielkość, kształt piersi, lokalizacja, wielkość nowotworu.
Brodawka – Otoczka sutka
Odtworzenie zespołu brodawka-otoczka sutkowa jest ostatnim etapem długiej drogi odtworzenia piersi po jej amputacji z powodu raka. Metody rekonstrukcji są stale udoskonalane, ich głównym celem jest uzyskanie trwałego wzgórka i otoczki kolorystycznie odpowiadającej drugiej piersi zdrowej. Jest to swoiste dopełnienie, które zamyka proces rekonstrukcji zarówno dla pacjentki, jak i dla chirurga. Dzięki temu zabiegowi zrekonstruowana pierś zaczyna w pełni przypominać swoim wyglądem tę utraconą, co ma konsekwencje dla psychiki i cielesności pacjentki.
Brodawkę można odtworzyć na kilka sposobów od metody pigmentacji medycznej 3D poprzez miejscową plastykę płatową po przeszczepy tkanek.
Odtworzenie otoczki sutkowej i jej koloru
Bardzo prostym sposobem jest wykonanie pigmentacji medycznej, pospolicie nazywanej tatuażem . Metoda odtworzenia otoczki brodawki tym sposobem jest bezpieczną metodą, daje możliwość dopasowania kształtu i koloru odtwarzanej otoczki. Więcej na temat zabiegu odtworzenia otoczki brodawki znajdziesz w artykule na temat PIGMENTACJA OTOCZKI BRODAWKI.
Tatuaż wokół sutka otoczki brodawki a pigmentacja medyczna
Zabieg rekonstrukcji – odtworzenia otoczki brodawki jest mylnie nazywany tatuażem. Zabieg polega na śródskórnym podaniu specjalistyczną igłą z prędkością około 100-120 uderzeń na sekundę pigmentu o odpowiednio dobranej kolorystyce. Zabieg najczęściej nie wymaga znieczulenia miejscowego. Pacjentki po rekonstrukcji piersi mają zmniejszone odczucie pigmentowanych okolic. Dzięki metodzie pigmentacji można również odtworzyć brodawkę sutka, stosując metodę 3D.
Tatuaż jest zabiegiem podczas którego pigment wprowadzany jest w głębsze warstwy skóry niż podczas pigmentacji. Zabieg tatuażu jest zabiegiem trwałym, zastosowane pigmenty znacznie różnią się od barwników używanych przy mikropigmentacji.
Wadą zabiegu pigmentacji jest częściowe zanikanie koloru i konieczność powtarzania, co kilka lat.
Tatuaż wokół sutka otoczki brodawki sutka cena
Czytaj w CENNIKU.