Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Tonsillektomia – czym jest i jak wygląda rekonwalescencja po usunięciu migdałków?

Pod nazwą tonsillektomia kryje się jeden z najczęściej wykonywanych w otolaryngologii zabiegów chirurgicznych, którego celem jest usunięcie migdałków podniebiennych. Dzięki takiej ingerencji możliwa staje się znacząca poprawa jakości codziennego funkcjonowania oraz ochrona pacjenta przed groźnymi w skutkach chorobami. Jakie są wskazania do zabiegu i jak przebiega okres rekonwalescencji? Odpowiadamy na pytania, zadawane najczęściej przez pacjentów w trakcie specjalistycznych konsultacji.

Czym jest tonsillektomia?

 

Czym są i jakie funkcje pełnią migdałki?

Migdałki to skupiska tkanki limfatycznej, czyli chłonnej, położonej w obrębie gardła. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed bakteriami i wirusami, ale również i grzybami oraz alergenami. Największą aktywność wykazują one w wieku dziecięcym, bo to właśnie wówczas ma miejsce proces kształtowania się mechanizmów immunologicznych. Z biegiem czasu zaczynają one jednak zanikać.

Jako pierwszy inwolucji ulega migdałek gardłowy, co ma miejsce na ogół około 5 roku życia. U nastolatków dezaktywują się migdałki podniebienne, zaś jako ostatni – już w okresie dorosłości – swoją funkcję przestaje spełniać migdałek językowy. Niestety, czasem okazuje się, że migdałki, zamiast chronić nasz organizm, stają się źródłem dodatkowych problemów. W takiej sytuacji konieczna staje się często tonsillektomia, czyli usunięcie migdałków podniebiennych.

Wskazania do tonsillektomii – kiedy należy usunąć migdałki?

Kiedy warto rozważyć usunięcie migdałków?

W okresie dziecięcym migdałki powiększają się, by móc lepiej spełniać woje funkcje. Paradoksalnie to właśnie ich nadmierne powiększenie staje się jednak najczęściej podstawą kwalifikacji do wykonania zabiegu tonsillektomii. Nic dziwnego, bowiem przerośnięte migdałki powodują cały szereg nieprzyjemnych dolegliwości, rzutując jednocześnie na jakość codziennego funkcjonowania. Wśród najważniejszych wskazań do zabiegu ich usunięcia, wymienia się przede wszystkim:

  • częste i przewlekłe zapalenia migdałków, czyli tzw. anginy,
  • nadmierny przerost, utrudniający oddychanie, lub przełykanie,
  • chrapanie i bezdech senny,
  • częste stany zapalne zatok, uszu i gardła,
  • obecność ropnia okołomigdałkowego, będącego powikłaniem anginy.

Wśród innych wskazań do zabiegu, jakim jest tonsillektomia, wymienia się także nieprzyjemny zapach z ust, będący wynikiem powstawania czopów migdałkowych.

Tonsillektomia w praktyce – jak przebiega zabieg usunięcia migdałków?

Jak nietrudno zauważyć, przerośnięte migdałki, zamiast chronić nasz organizm przed różnego rodzaju chorobami, same stają się ich przyczyną. Tonsillektomia eliminuje natomiast przykre dolegliwości, zmniejszając jednocześnie ryzyko groźnych w skutkach chorób. Wykonywana jest ona w przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przyniosło zamierzonych efektów. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. W jego takcie migdałki zostają usunięte w całości (tonsillektomia) lub jedynie częściowo (tonsillotomia). Taka ingerencja może przebiegać zarówno w tradycyjny sposób – przy użyciu skalpela – jak i przy pomocy prądu elektrycznego, czyli elektrokoagulacji czy w końcu również i lasera. Całość trwa na ogół ok. jednej godziny a pacjenci, zwłaszcza pediatryczni, pozostają pod opieką lekarską w celu monitorowania ich stanu i szybkiej reakcji na ewentualne powikłania.

Co trzeba robić po zabiegu tonsillektomii?

Zalecenia po zbiegu tonsillektomii – o czym musi pamiętać pacjent?

Tonsillektomia to podstawowy zabieg laryngologii dziecięcej, który wykonywany jest codziennie w szpitalach i klinikach na terenie całego kraju. Uznawany jest on za bezpieczny, na co wpływa przede wszystkim rozwój współczesnej medycyny i szeroki dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Aby zminimalizować ryzyko ewentualnych komplikacji, należy jednak w pełni dostosować się do zaleceń okresu rekonwalescencji. To przede wszystkim:

  • stosowanie środków przeciwbólowych w celu uśmierzenia dolegliwości,
  • wprowadzenie diety płynnej i półpłynnej w pierwszych dniach po ingerencji chirurgicznej,
  • powstrzymanie się od spożywania pikantnych, kwaśnych lub gorących potraw przez kilka dni po zabiegu,
  • ograniczenie wysiłku fizycznego.

W tym kontekście warto wspomnieć również o regularnych kontrolach, dzięki którym możliwa będzie obserwacja rany pooperacyjnej i wnikliwa ocena stanu zdrowia pacjenta.

Tonsillektomia w Gdyni – gdzie bezpiecznie usunąć migdałki?

Jak już wspomnieliśmy, tonsillektomia uznawana jest za bezpieczny zabieg. Aby jednak uchronić się przed powikłaniami, warto powierzyć swoje zdrowie w ręce profesjonalistów. To właśnie my, zespół kliniki Derm-Estetyka, gwarantujemy bezpieczny zabieg w godny dla pacjenta warunkach. Wszystkich tych, którzy borykają się z problemem przerośniętych migdałków, zapraszamy do kontaktu w celu umówienia się na specjalistyczną konsultację.

Zobacz więcej informacji na
temat zabiegu tonsillektomii!

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.