Co to jest blizna?
Blizna powstająca w procesie gojenia to tkanka łączna, zastępująca tkankę uszkodzoną przez uraz czy stan chorobowy. Na wygląd blizny może wpłynąć szereg czynników, są to: miejsce powstania urazu oraz okolica, ropienia ran, krwiaki, rozejście się szwów operacyjnych, predyspozycje genetyczne – powstawanie bliznowców.
Początkowo blizna jest w kolorze różowym, następnie blednie przybierając „perłową” barwę. Blizna nigdy nie uzyskuje koloru normalnej skóry ponieważ pozbawiona jest pierwotnego barwnika.
Najmniej widoczne są blizny powstałe wzdłuż naturalnych bruzd i fałdów skórnych. Najbardziej szpecące są blizny powstałe na płaskich powierzchniach skóry, po oparzeniach, zmiażdżeniach, ciężkich urazach.
Usuwanie blizn – jaki sposób można dokonać korekcji blizn?
Korektę blizn można wykonać za pomocą zabiegu plastyki, ponownej reoperacji, poprawiając wygląd skóry w miejscu jej uszkodzenia. Celem zabiegu jest poprawienie wyglądu blizny, a nie jej całkowite usunięcie.
Jakie blizny nadają się do korekcji ?
Przykurcze bliznowate – powstające w wyniku oparzeń oraz urazów w wyniku których dochodzi do dużych ubytków obszarów skóry. Blizny podciągają brzegi skóry do siebie, prowadząc do przykurczu, deformacji, mogą ograniczać zakres ruchów w stawach.
Blizny przerostowe – często blizny twarde, pogrubiałe, w kolorze sinoczerwonym, utrzymujące się wiele miesięcy po zranieniu, często po pojawiają się po oparzeniu. Ich czas gojenia to 6-12 miesięcy.
Bliznowce(keloidy) – są to blizny wyniosłe ponad poziom otaczającej skóry, koloru ciemnoczerwonego. Przyczyną ich powstawania jest skłonność organizmu do nadmiernej produkcji białka-kolagenu. Najczęściej pojawiają się w okolicach płatków usznych, ramion, mostku.
Usuwanie blizn – na czym polega zabieg?
Przykurcze bliznowate – Celem korekty tego typu blizn jest przede wszystkim zniesienie napięcia skóry i przywrócenie prawidłowych ruchów np. stawów. Chirurg plastyk zmienia linię blizny, aby częściowo ją wydłużyć, znieść napięcie skórne. Ubytki powstałe po przecięciu blizny uzupełniane są przeszczepem skóry z innej okolicy ciała
Blizny przerostowe – Zabieg polega na wycięciu blizny i wykonaniu przeszczepu skóry z innej okolicy ciała w celu uzyskania równej, gładkiej powierzchni blizny.
Bliznowce (keloidy) – Zabieg polega na zastosowaniu miejscowej sterydoterapii w formie iniekcji. W przypadku leczenia chirurgicznego bliznowców, których powstawanie jest skłonnością genetyczną, chirurg plastyk jest bardzo ostrożny w podjęciu decyzji o zabiegu.