Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

WCIĄGNIĘTE SUTKI – PLASTYKA SUTKÓW

Wciągnięte brodawki sutkowe – Jakie są przyczyny?

plastyka sutków Budowa sutka i związany z nią wygląd zmieniają się w toku rozwoju człowieka. Wraz ze wzrostem cały gruczoł piersiowy stopniowo podnosi się, a brodawka sutkowa jest wypychana i finalnie wyraźnie wystaje ponad otoczkę sutka. Spłaszczenie otoczki z jednoczesnym uwypukleniem brodawki ma miejsce w okresie młodzieńczym (16.-20. rok życia) i to wówczas ustala się indywidualny wygląd tej partii piersi. Kształt i rozmiar sutka są różne u poszczególnych kobiet, jednak prawidłowo rozwinięty biust charakteryzuje się zawsze wspomnianą wypukłością brodawki.

Płaskie brodawki u dorosłych to jednak zjawisko dość często spotykane. Istnieją szacunki, które mówią, że nawet co dziesiąta kobieta zmaga się z tym problemem. Przyczyną wciągnięcia sutka pod poziom skóry jest zazwyczaj jej nieprawidłowa budowa. Chodzi o obecność zbyt krótkich przewodów mlecznych. Wada rozwojowa piersi jest jedną z najczęstszych przyczyn skrycia się sutka w głąb otoczki. Przypadłość ta może mieć również charakter nabyty i może być wówczas następstwem zmian hormonalnych, stanów zapalnych w piersiach, chorób gruczołów piersiowych lub karmienia.

Cofnięcie sutka może również wystąpić u niewielkiej grupy kobiet po operacji piersi. Nabyte w toku życia cofnięcie brodawki sutkowej w głąb otoczki może być także jednym z następstw zmian nowotworowych w obrębie piersi. Każda dojrzała kobieta, u której nagle pojawi się ten defekt, musi ten fakt pilnie zgłosić lekarzowi. Konieczne są wówczas badania diagnostyczne (mammografia i USG piersi) oraz konsultacja onkologiczna.

Kiedy można wykonać zabieg korekty wciągniętej brodawki?

Plastyka brodawek, której celem jest ich wysunięcie ponad poziom otoczki, ma swoje uzasadnienie medyczne w przypadku kobiet chcących uniknąć trudności podczas karmienia piersią i związanego z tym stresu. Jeśli istnieje możliwość wyprofilowania brodawki bez naruszenia ciągłości kanałów mlecznych, zabieg pozwoli odpowiednio przygotować ją do czynności związanych z karmieniem. Korekcja brodawek jest także skuteczną metodą poprawienia jej wyglądu i pozbycia się dyskomfortu, który ten defekt w wielu wypadkach wywołuje. Z powodów estetycznych zabieg wykonać mogą nie tylko kobiety niezadowolone z wyglądu swoich piersi, ale również mężczyźni.

Wciągnięte brodawki sutka – sposoby leczenia

Wada polegająca na wciągnięciu sutka jest problemem estetycznym, ale także funkcjonalnym. Schowana w otoczce brodawka może utrudnić karmienie piersią, ponieważ dziecku trudniej jest wówczas prawidłowo ją uchwycić i skutecznie ssać. Z tego powodu oraz w celu poprawy wyglądu sutka u kobiet, dla których ten defekt wiąże się z dyskomfortem psychicznym, stosuje się różne metody leczenia istniejącego deficytu. Wciągnięty sutek może być objęta różnymi formami terapii zachowawczej, takimi jak: masaż, stosowanie nakładek formujących brodawki, piercing. Są to metody zalecane kobietom, które zamierzają karmić piersią oraz pacjentkom, które nie mają wklęsłych brodawek „na stałe”, tzn. da się je samodzielnie wysunąć, dotykając je lub stymulując masażem.

Wyżej wymienione metody według specjalistów nie zawsze są skuteczne oraz nie gwarantują trwałych efektów, dlatego niektórym pacjentkom zaleca się interwencję chirurgiczną. Kobiety, u których wyciągnięcie sutka nie jest w ogóle możliwe (mówi się wówczas o 3. stopniu wciągnięcia brodawek) mogą zdecydować się na operacyjną korekcję wady. Metody zachowawcze mogą bowiem być bezradne w tym stopniu deformacji, który zwykle łączy się ze skróceniem i zwłóknieniem przewodów mlecznych.

Czym jest korekcja wciągniętej brodawki?

Korekcja wciągniętej brodawki jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na oswobodzeniu i uwypukleniu sutka. Wypukłość brodawki uzyskuje się różnymi technikami operacyjnymi, które prowadzą do wydłużenia przewodów mlecznych lub ich przecięcia. W odróżnieniu od metod zachowawczych interwencja chirurgiczna daje trwałe efekty. Technikę wykonania zabiegu dobiera się indywidualnie w przypadku każdej pacjentki.

Jedną z technik korekcji wciągniętych sutków jest przecięcie wiązadeł mocujących brodawkę do gruczołu piersiowego i jej wydłużenie przy pomocy odpowiednich niewchłanialnych szwów. Założony szew wypycha brodawkę powyżej poziomu otoczki i powstrzymuje ją przed ponownym zapadnięciem.

Niekiedy jednak zabieg wymaga przecięcia również kanalików mlecznych i podbudowania sutka płatami skórnymi z bocznych części otoczki.

Jak wygląda zabieg korekty brodawek?

Korekcja brodawek przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest drobną interwencją chirurgiczną, po której nie jest potrzebna długa rekonwalescencja. Pacjentka po operacji może zwykle opuścić klinikę w tym samym dniu. Jak wyjaśniają to specjaliści, zakres interwencji chirurgicznej uzależniony jest przede wszystkim od stopnia wciągnięcia sutka, zaawansowania zwłóknienia tkanek pod brodawkami oraz od tego czy operowana zainteresowana jest w przyszłości karmieniem piersią. W związku z tym chirurg może zdecydować o zastosowaniu jednej z poniższych technik:

Metoda wydłużenia skróconych struktur więzadłowych

Polega ona na wyciągnięciu brodawki poprzez małe nacięcie w obrębie otoczki i założenie specjalnego okrężnego szwu, który następnie będzie podtrzymywał sutek i zapobiegał jej zapadaniu. Podczas zabiegu tą techniką chirurg niekiedy usuwa również przed założeniem szwu zwłókniałe tkanki i mechanicznie rozciąga przewody mleczne. Po zabiegu pozostaje niemal niewidoczna kilkumilimetrowa blizna.

Metoda przecięcia przewodów mlecznych

To technika stosowana w przypadku, gdy przez rozciąganie przewodów mlecznych nie daje się uzyskać właściwego stopnia uwypuklenia sutka. Chirurg przecina wówczas przewody mleczne i dodatkowo podpiera brodawkę o naszyte na siebie dwa trójkątne płaty skóry z bocznej części otoczki sutka. Blizna po interwencji jest minimalnie większa. Przebiega ona w poprzek otoczki, wzdłuż jej średnicy.Na końcowym etapie zakładany jest specjalny opatrunek w kształcie obwarzanka.

Rekonwalescencja po zabiegu plastyki brodawki

Zwykle w dniu interwencji pacjentka może wyjść do domu i powrócić do normalnej aktywności po 2-3 dniach. Intensywniejszy wysiłek fizyczny można rozpocząć najwcześniej po 3 tygodniach. W przypadku korekcji wciągniętej brodawki bardzo istotna jest jej ochrona przed jakimkolwiek uciskiem orazregularna zmiana opatrunków. Rany powinny zagoić się w ciągu 14 dni. Po tygodniu powinna odbyć się wizyta kontrolna u lekarza.

Ile kosztuje korekta brodawek sutka?

Cennik naszych zabiegów znajduje się TUTAJ

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.