Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

WODNIAK JĄDRA – LECZENIE

Co to jest wodniak?

Załupek penisaWodniak jądra – jest owalnym tworem, swego rodzaju torbielą, wypełnioną płynem – surowiczą treścią. Jądro jest powiększone, a na jego powierzchni pacjent może wyczuć owalny, miękki i przesuwalny guzek.

Pojawia się w wyniku nieprawidłowości zstępowania jąder do moszny, a ściśle mówiąc na skutek niezarośnięcia się wyrostka pochwowego, będącego fragmentem otrzewnej, który powinien się zasklepić, po zstąpieniu jądra

Jakie są objawy wodniaka?

Wodniak objawia się powiększeniem worka mosznowego i to zazwyczaj po jednej stronie, najczęściej prawej. Pacjent może zaobserwować powiększenie jądra, które jest bezbolesne, skóra wokół wodniaka nie jest w żaden sposób zmieniona. Chory nie zauważa objawów typu: zaczerwienienie, ciepłota skóry, nie ma problemów podczas oddawania moczu.

W sytuacji, kiedy dojdzie do rozwoju wodniaka jądra, jądro jest powiększone, ale skóra wokół wodniaka nie jest ani zaczerwieniona, ani nadmiernie ucieplona czy też bolesna. Jednak w sytuacji, gdy wodniak osiąga bardzo duży rozmiar, może powodować ucisk jądra i jego bolesność np. podczas biegania czy uprawiania innych sportów.

Wodniak jądra, przyczyny powstawania?

Wodniak jądra najczęściej powstaje w wyniku zapalenia jąder czy najądrzy. Kolejną przyczyną powstawania wodniaka jądra u dorosłych może być operacja przepukliny pachwinowej. Obserwuje się również powstawanie wodniaka po urazach jąder czy w konsekwencji choroby nowotworowej jądra. 

Wodniak jądra – rozpoznanie?

Podstawową cechą wodniaka jądra jest powiększenie moszny. Chory, którzy zaobserwował u siebie powiększony rozmiar moszny powinien koniecznie zgłosić się do specjalisty urologa. Lekarz przeprowadza badanie palpacyjne, które jest podstawowym badaniem diagnostycznym wodniaka jądra.

Wodniak jądra – leczenie

Wodniak jądra, który pojawia się u dorosłego mężczyzny wymaga zabiegu operacyjnego ponieważ nieleczony może prowadzić do niepłodności w konsekwencji zaniku jąder. Operacja usunięcia wodniaka polega na chirurgicznym pozbycia się osłonek pochwowych w jądrze. Zabieg usunięcia wodniaka przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna. Całkowity okres rekonwalescencji wynosi kilka tygodni. Często wodniak występuje u małych chłopców, jednak ustępuje samoistnie. Jeśli do 2 r.ż. nie zaniknie, niezbędne jest leczenie operacyjne. Operację przeprowadza się u chłopców, u których wodniak jądra jest jedną z najczęstszych wad wrodzonych.

Nie jest polecane nakłucie wodniaka w celu odprowadzenia płynu ponieważ efekt operacji jest nietrwały, następuje powrót choroby, a także łatwo przeoczyć np.nowotwór jądra.

Wodniak jądra – zalecenia po zabiegu

Pobyt w szpitalu po zabiegu usunięcia wodniak wynosi 1 dzień. Po operacji wodniaka jądra, w ciągu kilku tygodni od zabiegu, należy prowadzić oszczędzający tryb życia. Pacjent musi koniecznie unikać noszenia obcisłej bielizny, wystrzegać się wysiłku fizycznego. Po zabiegu pojawia się obrzęk oraz dolegliwości bólowe, dlatego tak ważne jest aby przestrzegać zaleceń po zabiegu.

Cena zabiegu?

Czytaj cennik – Urologia.

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.