Spis treści
ToggleWorki pod oczami – różnice
Worki pod oczami mogą być spowodowane zastojem limfy w tkankach podskórnych. Wówczas mamy do czynienie z tzw. opuchlizną pod oczami. Limfa jest płynem tkankowym odpowiedzialnym głównie za funkcje transportowe, m. in. odpowiada za odbiór chorobotwórczych bakterii z krwi, a następnie przekazuje węzłom chłonnym. W skład chłonki wchodzi w 90% woda, białka związki organiczne oraz nieorganiczne. Z jakiego powodu następuje zastój limfy? Przyczyny mogą być bardzo różne. Najczęściej są to czynniki genetyczne, jeśli ktoś w rodzinie posiada worki pod oczami, często możemy je dziedziczyć.
- Worki pod oczami mogą pojawiać się jako konsekwencja niewłaściwego trybu życia, nieprzespanych nocy, nadmiernego picia alkoholu, palenia papierosów. Mogą pojawiać się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, nie uprawiają regularnie sportów. Opuchlizna pod oczami może być również konsekwencją chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, układu krążenia, chorób nerek. Jak mogę sprawdzić czy mam do czynienia z workami pod oczami spowodowanym zastojem limfy? Jeśli budzisz się rano z workami, opuchnięciami, które zmniejszają się w ciągu dnia, najprawdopodobniej masz do czynienia z zastojem limfy. Worki – spowodowane opuchlizną nie nadają się do chirurgicznej korekty.
- Worki pod oczami spowodowane spadkiem napięcia mięśnia okrężnego oraz przepukliną tłuszczową – tego typu przypadłość możemy korygować podczas zabiegu – plastyki powiek dolnych. Nadmiar tkanki tłuszczowej tworzy poduszki tłuszczowe w okolicach powiek dolnych. Jak sprawdzić, czy mam opuchnięcie pod oczami czy typowe worki pod oczami? Jeśli sytuacja jest stała, tzn. wygląd powiek, worków jest identyczny rano i wieczorem, najprawdopodobniej występuje u Ciebie przepuklina spowodowana nagromadzonym tłuszczem.
- Worki pod oczami występujące jako cienie pod oczami, sińce pod oczami – Cienie lub sińce pod oczami mogą być spowodowane niewyspaniem, niewłaściwym trybem życia, paleniem papierosów, nadmiernym piciem alkoholu. Cienie, sińce mogą być konsekwencją wielu schorzeń: niedoczynnością tarczycy, alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniem spojówek, atopowego zapalenia skóry, anemią, chorobami wątroby, nerek, śledziony. Często są spowodowane po prostu procesem starzenia, skóra staje się coraz cieńsza i zaczynają prześwitywać przez nią naczynia krwionośne.
Worki pod oczami zabiegi:
W przypadku worków spowodowanych pojawieniem się przepukliny tłuszczowej najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zabieg plastyki powiek dolnych.
Usuwanie worków pod oczami – plastyka powiek dolnych
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, trwa około 1-1,5 godziny. Pacjent w tym samym dniu wraca do domu. Chirurg znieczula okolice powiek dolnych poprzez podanie zastrzyku najczęściej z Lignocainy, następnie nacina tuż pod linią brzegową rzęs skórę, usuwa nadmiar tłuszczu, nadmiar rozciągniętej skóry i zszywa bardzo cienkimi szwami. Szwy zdejmowane są po 6-7 dniach. Po kilku miesiącach blizna przybiera kolor skóry i jest praktycznie niezauważalna dla otoczenia.
Cienie, zasinienia pod oczami zabiegi
W przypadku występowania cieni pod oczami oraz tzw. doliny łez, bardzo pomocnym staje się zabieg z kwasem hialuronowym. . Dolina łez wygląda jak zagłębienie, biegnące od kącika oka w kierunku policzka. Po wypełnieniu doliny łez dedykowanym preparatem, wypełniający ją żel oddziela skórę od zasinionego miejsca. Skóra w tej okolicy staje się rozjaśniona, a wypełnienie zagłębienia-doliny łez powoduje, że twarz przestaje wyglądać na zmęczoną i smutną.
Zabieg trwa okoł0 20 minut, bezpośrednio po nim pacjent wraca do domu. Zazwyczaj jest przeprowadzany kaniulą, więc ryzyko pojawienie się siniaczka jest niewielkie. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule poświęconym usuwaniu cieni pod oczami.
Jeśli borykasz się z workami pod oczami i chcesz rozwiązać ten problem, umów wizytę z naszym specjalistą
Gdynia Śródmieście, ul. Batorego 7/35, V piętro