Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Wypadanie włosów – prawdy i mity

Jeżeli wypadają mi włosy, czy to oznacza,  że mam nieodpowiedni poziom witamin w organiźmie?

I PRAWDA I MIT

Bardzo rzadko zdarza się, aby wypadanie włosów było związane z niedoborem witamin w organizmie. Nasza codzienna dieta zazwyczaj skomponowana jest w taki sposób, aby dostarczać odpowiednią ilość mikro i makroelementów. Wyjątek stanowią bardzo rygorystyczne diety odchudzające lub niedostateczna ekspozycja na witamin D3.

Pomijając okres po narodzinach dziecka przez kobiety, przyjmowanie niektórych leków, menopauzę, nieleczone choroby tarczycy, łysienie androgenowe, najczęstsza przyczyna wypadania włosów u osób w wieku 16-45 r.ż. znajduje się gdzie indziej. W bardzo znacznym procencie za wypadnie włosów odpowiada nadmierny łojotok skóry głowy oraz niewłaściwie dobrana pielęgnacja w tym przypadku.

Przetłuszczanie się włosów może być odpowiedzialna za ich wypadanie ?

I PRAWDA I MIT

Przetłuszczanie się włosów związane jest nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, które w znacznej ilości znajdują się na skórze owłosionej. Skóra łojotokowa jest najczęściej dziedziczona po naszych przodkach. Nie w każdym jednak przypadku będziemy mieć do czynienia z wypadaniem włosów u osób z tego typu skłonnością.

Włosy zaczynają wypadać w sytuacji, gdy skóra łojotokowa zaczyna z jakiegoś powodu produkować nadmierną ilość łoju. Nadmiar sebum czyli łoju jest doskonałą pożywką dla bytujących na skórze owłosionej drożdżaków, które to odpowiadają za pojawienie się łupieżu. Nieleczony łupież oraz łojotok prowadzi w konsekwencji do nadmiernego ich wypadania.

Wypadanie włosów a stres – Czy stres jest odpowiedzialny za wypadanie włosów ?

PRAWDA

Przy cebulce włosa znajduje się splot małych naczyń krwionośnych, które są odpowiedzialne za ich odżywianie i dotlenianie. W sytuacjach stresowych naczynia te obkurczają się i włos nie otrzymuje substancji odżywczych, których potrzebuje do swojego wzrostu. Mocniej natomiast zaczynają pracować gruczoły łojowe i potowe, które „zapychają” mieszki włosowe, zaczynają namnażać się drożdżaki Malassezia spp, dochodzi do zmian zapalnych skóry, wywołujących swędzenie, drapanie, a to powoduje uszkodzenia skóry i wtórne infekcje bakteryjne.
Wypadanie włosów związane ze stresem jest jak reakcja z opóźnionym zapłonem. Najczęściej obserwujemy zwiększone ich wypadnie po mniej więcej trzech miesiącach od zadziałania czynnika stresogennego. Obecny, modny styl: życie w pośpiechu, wielozadaniowość, szkolenia i zadania prowadzące do zwiększenia naszej efektywności, zmuszają nas do życia na bardzo wysokich obrotach, dostarczamy sobie stałą dawkę adrenaliny, pobudzając przewlekle nasze gruczoły łojowe na skórze głowy.

Jeśli nie zostanie w tej sytuacji dobrana odpowiednia pielęgnacja skóry owłosionej, możemy spodziewać się nadmiernej utraty włosów.

Czy częste mycie głowy odpowiada za wypadanie włosów ?

MIT

Włosy powinny być myte tak często, jak tego wymagają za pomocą specjalistycznych produktów przeznaczonych do skóry łojotokowej. Jeśli będziemy chodzić z przetłuszczonymi włosami, potęgujemy w ten sposób rozwój drożdżaków odpowiadających za powstawanie łupieżu, blokujemy ujścia mieszków włosowych powodując ich niedotlenienie a tym samym sprzyjamy nadmiernemu ich wypadaniu.

Czy to prawda, że nie widzę łupieżu ponieważ nie widzę jego śladów na ramionach?

MIT

Jeśli mamy do czynienia z łupieżem suchym, spowodowanym nietolerancją skóry na czynniki zawarte np. w szamponach, lakierach czy innych kosmetykach do pielęgnacji skóry, jego ślady będą zauważalne w postaci białych/srebrnych łusek na ubraniach, podczas czesania, czy nawet poruszania głową. Natomiast łupież mokry nie jest widoczny gołym okiem i nie pozostawia śladów podobnych do łupieżu suchego. Łupież mokry można zauważyć podczas badania trychologicznego, używając specjalnej kamery, która daje możliwość obejrzenia skóry głowy w powiększeniu 200 krotnym. Łupież mokry nie musi dawać żadnych dolegliwości typu swędzenie, pieczenie skóry owłosionej. Często pierwszym symptomem jest wypadanie włosów.

Tylko zabiegi odżywiające włosy są w stanie powstrzymać ich wypadanie?

MIT

W przypadku wypadania włosów w pierwszej kolejności należy wykonać badanie trychologiczne, oceniające stan skóry owłosionej, upewnić się czy nie występują takie dolegliwości jak: łojotok, łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy,  dodatkowo należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne, typu: morfologia, ferrytyna, żelazo, TSH, FT3, FT4, Anty-TPO, D3(250h) oraz szczegółowy wywiad pod kątem zaistniałego problemu. Kiedy zostaną wykluczone ewentualne schorzenia powodujące utratę włosów, można zastosować zabiegi odżywiające włosy, np. mezoterapię skóry owłosionej, mezoterapię osoczem, terapię peptydową, które odpowiadają za odżywienie włosów, ich wzmocnienie, a także regenerację mieszków włosowych. Popularne są wcierki z minoksydylem – Loxon, Piloxidil, jednak ich skuteczność uzależniona jest od rodzaju problemu oraz długości stosowanej terapii. Więcej na ten temat przeczytasz.

Badanie włosów u Trychologa należy przeprowadzać po umyciu głowy?

MIT

W celu przeprowadzenia efektywnego badania pacjent nie powinien myć głowy minimum 24 godziny przed zaplanowaną wizytą, nie powinien nakładać na włosy żadnych środków do stylizacji, nie powinien farbować włosów przynajmniej trzy tygodnie wcześniej. Takie przygotowanie pozwoli obiektywnie ocenić stopień aktywności gruczołów łojowych oraz keratynizacji naskórka.

Trycholog jest w stanie określić przyczynę wypadania włosów

PRAWDA

Trycholog

Trycholog, dzięki wnikliwemu wywiadowi z pacjentem dotyczącemu ogólnego stanu zdrowia, trybu życia, pielęgnacji włosów, zabiegów fryzjerskich, przebytych chorób, przyjmowanych leków oraz trichoskopii jest w stanie zdiagnozować przyczynę wypadania włosów. Jest w stanie zlecić wykonanie dodatkowych konsultacji u współpracujących z nim specjalistów z zakresu endokrynologii, dermatologii, ginekologii, psychologii czy dietetyki.

Więcej na temat badania u trychologa znajdziesz na Trycholog – Diagnostyka

 

Umów konsultację u Trychologa

 tel. +48 500 430 484

Literatura:

Choroby włosów i skóry owłosionej pod redakcją Ligii Brzezińskiej-Wcisło; Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska pod redakcją Marii Noszczyk

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.