Spis treści
ToggleWypadanie włosów jest naturalnym etapem cyklu wzrostu włosów. Jeśli jednak zauważasz, że wypada ci dużo więcej włosów niż dotychczas, może być to spowodowane różnymi czynnikami. Sprawdź czy nie dotyka cię jeden z poniższych.
Genetyka: Wypadające włosy mogą być dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Jeśli masz historię łysienia w rodzinie, istnieje większe ryzyko, że również doświadczysz problemów z wypadaniem włosów. Łysienie androgenowe, to najczęstsza przyczyna wypadania czy przerzedzenia włosów.
Zaburzenia hormonalne: Zmiany w poziomach hormonów, takie jak androgeny (np. dihydrotestosteron), mogą prowadzić do wypadania włosów. U kobiet częstą przyczyną jest zespół policystycznych jajników (PCOS), a także wejście w okres menopauzy.
Niewłaściwa dieta: Brak odpowiednich składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, białko i zdrowe tłuszcze, może osłabić włosy i przyczynić się do ich wypadania.
Stres: Silny stres może wpływać na zdrowie włosów. Nadmierne wypadnie włosów W okresach intensywnego stresu organizm może przerzucić zasoby na obszary życiowe krytyczne, co może prowadzić do wypadania włosów.
Złe nawyki pielęgnacyjne: Nadmierna stylizacja włosów, częste używanie gorących narzędzi do stylizacji, agresywne środki chemiczne (np. wybielacze, farby) i zbyt ciasne fryzury mogą uszkadzać włosy i przyczyniać się do ich wypadania.
Choroby skóry i układu immunologicznego: Choroby takie jak łuszczyca, toczeń czy zakażenia skóry głowy mogą prowadzić do wypadania włosów.
Jaka jest przyczyna wypadania włosów?
Żeby dowiedzieć dlaczego wypadają nam włosy, należy zrozumieć cykl wzrostu włosa. Cykl życia włosa składa się z trzech głównych faz. Każda z tych faz ma swoje charakterystyczne cechy i funkcje w procesie wzrostu włosa. Istotne jest zrozumienie tych faz, ponieważ wypadanie włosów i ogólny stan włosów mogą być wpływane przez różne czynniki w poszczególnych fazach cyklu wzrostu włosa. Jeśli masz obawy dotyczące wypadania włosów, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, aby ocenić sytuację i dostosować odpowiednie metody zaradcze.
Faza anagenowa jest fazą wzrostu włosa. W tej fazie mieszek włosowy jest aktywny i produkuje nowy włos. Włos rośnie z korzenia i może utrzymywać się w tej fazie przez okres kilku lat, w zależności od indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Około 85-90% włosów na głowie znajduje się w fazie anagen.
Faza katagenu jest fazą przejściową. Jest to krótka faza, która trwa zazwyczaj od kilku dni do dwóch tygodni. W tej fazie mieszek włosowy zatrzymuje produkcję włosa. Włos przestaje rosnąć i jest odcinany od dostarczania składników odżywczych. Około 1-3% włosów znajduje się w fazie katagenu.
Faza telogenowa to faza spoczynku. Włos w tej fazie jest wypadający, ale mieszek włosowy przygotowuje się do wytworzenia nowego włosa. Nowy włos zaczyna rosnąć, a stary włos zostaje wypchnięty przez nowy rosnący włos. Ta faza trwa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy. Około 10-15% włosów znajduje się w fazie telogenu. Czasami w fazie telogenu wypada nam dużo więcej włosów niż zazwyczaj. Pacjenci podczas konsultacji trychologicznych mówią, że obserwują takie zjawisko jak: wypadanie włosów garściami. O takim zjawisku mówimy – telogenowe wypadanie włosów. Zjawisko to może być spowodowane różnymi czynnikami. W pewnych okresach życia, np. w wyniku zmian hormonalnych, chorób, stresu lub niedoborów żywieniowych, większa liczba włosów może przechodzić w fazę telogenu i w końcu wypadać. To zjawisko może być chwilowe i samoistnie się regulować, gdy przyczyna zostanie usunięta. Warto zwrócić się wtedy do trychologa celem zweryfikowania, gdzie znajduje się ta przyczyna.
Czynniki, które mogą prowadzić do zwiększonego wypadania włosów w okresie telogenu:
Zaburzenia hormonalne, takie jak wypadanie włosów w ciąży, poród, okres menopauzy, zaburzenia tarczycy lub zmiany hormonalne po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej, mogą wpłynąć na fazę telogenu i spowodować zwiększone wypadanie włosów.
Intensywny stres emocjonalny może zakłócić cykl wzrostu włosa i skierować większą liczbę włosów w fazę telogenu.
Braki składników odżywczych, takich jak witaminy (szczególnie witaminy D, B12), minerały (np. żelazo, cynk) i białko, mogą wpłynąć na zdrowie włosów i przyczynić się do wypadania telogenowego.
Ciężkie choroby, operacje czy infekcje mogą wpłynąć na cykl wzrostu włosa i spowodować zwiększone wypadanie włosów. Wypadanie włosów po Covidzie jest typowym przykładem wypadania włosów w fazie telogenu.
W niektórych przypadkach, wiosną i jesienią, może występować większa liczba włosów przechodzących w fazę telogenu i wypadających.
Po zakończeniu fazy telogenu, włos wraca do fazy anagen i cykl wzrostu włosa rozpoczyna się od nowa. W normalnych warunkach około 90% włosów znajduje się w fazie wzrostu (anagen), podczas gdy pozostałe 10% jest w fazach przejściowych (katagen) i spoczynku (telogen).
W jaki sposób dowiem się dlaczego wypadają mi włosy?
Jeśli jesteś zaniepokojona ponieważ od jakiegoś czasu włosy wypadają ci bardziej niż zwykle, umów wizytę z trychologiem. Trycholog to lekarz od włosów. Przeprowadzi z tobą kompleksowy wywiad w celu ustalenia przyczyny wypadania włosów. Pomocnym wskaźnikiem może być oznaczenie podstawowych wskaźników, takich jak: poziom żelaza, ferrytyna, morfologia krwi, TSH, Ft3, Ft4, witamina D3. Jeśli wybierasz się na wizytę możesz przynieść ze sobą wyniki badań, ułatwią postawienie diagnozy.
Podczas spotkania trycholog wykonuje badanie skóry głowy oraz włosów za pomocą mikrokamery, badanie nazywane jest trychoskopią.
Co na wypadanie włosów?
Takie pytania zadają najczęściej pacjenci podczas konsultacji. Najistotniejszy jest fakt, aby zdiagnozować przyczynę wypadania włosów. Na tej podstawie dobierana jest kuracja pielęgnacyjno – lecznicza. Często pomocna jest odpowiednio dobrana mezoterapia skóry owłosionej, jako zabieg odżywiający oraz zagęszczający włosy.
Oto kilka sposobów, jak można zapobiegać wypadaniu włosów:
Zdrowa dieta: Staraj się spożywać zróżnicowaną dietę bogatą w białko, witaminy (szczególnie witamina A, C, D i E), minerały (np. żelazo, cynk) i zdrowe tłuszcze.
Stosowanie łagodnych produktów do pielęgnacji: Unikaj agresywnych substancji chemicznych i nadmiernego stosowania gorących narzędzi do stylizacji włosów. Wybieraj delikatne szampony i odżywki.
Zarządzanie stresem: Znajdź zdrowe sposoby na radzenie sobie ze stresem, takie jak medytacja, joga, aktywność fizyczna i rozwijanie hobby.
Regularne badania: Jeśli masz wrażenie, że wypadanie włosów jest nadmierne, warto skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć potencjalne problemy zdrowotne.
Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy: Zachowuj higienę skóry głowy, pamiętaj, że szampon dobieramy do skóry głowy, a odżywkę do włosów.
Suplementy: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić suplementy witaminowe i minerałowe, jeśli niedobory składników odżywczych przyczyniają się do wypadania włosów.
Leczenie medyczne: W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy wypadanie włosów ma podłoże genetyczne lub hormonalne, konieczne może być leczenie farmakologiczne, takie jak minoksydyl lub leki przeciwandrogenowe.
Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej skóry głowy?
Mezoterapia skóry głowy jest jedną z najskuteczniejszych metod regeneracji cebulek włosowych. Podczas zabiegu aplikowane są substancje pobudzające wzrost i hamujące wypadanie włosów. Do zabiegów wykorzystuje się specjalistyczne koktajle witamin, minerałów, peptydy i aminokwasy. Bardzo szerokie zastosowanie ma mezoterapia własnym osoczem bogatopłytkowym.
Rodzaj mezoterapii dobierany jest do potrzeb pacjenta.
Jakie rezultaty dają zabiegi mezoterapii igłowej?
W efekcie zabiegu skóra dostaje zastrzyk witamin, mikro, makroelementów i innych substancji odżywczych, które powstrzymują wypadanie włosów, wspomaga odrastanie włosów, odzywia cebulki włosowe, stymuluje krążenie.
Jakie produkty są zalecane do zabiegów mezoterapii?
Koktaile witaminowe – skutecznie ograniczają wypadanie włosów i łysienie zarówno u kobiet jak i mężczyzn. W swoim składzie zawierają: 13 witamin, 24 aminokwasy, 5 minerałów, 4 kwasy nukleinowe, 2 czynniki redukujące, 4 peptydy biomimetyczne (Decapeptide-4, Acetyl Decapeptide-3, Oligopeptyde-41, Copper Tripeptide-1).
Preparaty z peptydami biomimetycznymi – zatrzymuje wypadanie włosów, przyśpiesza ich odrost, zagęszcza i pogrubia. Polecany w łysieniu androgenowym, po przeszczepie a także jako świetny zabieg wzmacniający włosy. Innowacyjność preparatu polega na przedłużonym uwalnianiu i wnikaniu substancji aktywnych – Dekapeptydu-10, Oktapeptydu-11, Oktapeptydu-2, Dekapeptydu-18, Dekapeptydu-28, Oligopeptydu-54, Oligopeptydu-71.
Osocze – osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet-Rich Plasma, PRP) to innowacyjny zabieg medycyny estetycznej, który wykorzystuje naturalne komórki i czynniki wzrostu obecne w osoczu krwi pacjenta do stymulacji regeneracji tkanek, w tym skóry i włosów. Zabieg ten zyskał popularność ze względu na swoje potencjalne korzyści dla zdrowia skóry i wzrostu włosów.
Procedura osocza bogatopłytkowego polega na pobraniu małej ilości krwi od pacjenta, a następnie oddzieleniu osocza od innych składników krwi (takich jak czerwone i białe krwinki) za pomocą wirówki lub innego procesu. W uzyskanym osoczu koncentracja płytek krwi, które zawierają czynniki wzrostu, jest wyższa niż w normalnej krwi.
Jakie są przeciwskazania do mezoterapii igłowej?
Mezoterapia igłowa to całkowicie bezpieczny zabieg. Istnieje kilka przeciwskazań, które dyskwalifikują pacjentów do wykonania zabiegu: ciąża i karmienie piersią, cukrzyca, choroby nowotworowe, gorączka, choroby autoimmunologiczne, stosowanie leków p/zakrzepowych, stany zapalne skóry głowy.
Mezoterapia igłowa skóry głowy cena?
Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem – CENNIK