Na czym polega autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej – Lipofiling lub Lipotransfer?
Zabieg polega na wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej, którą pobiera się najczęściej z fałdów brzusznych, powierzchni ud, kolan. Poddaje frakcjonowaniu, a następnie przeszczepia w określoną okolicę. Zabiegi służą podkreśleniu obecnych kształtów, odwróceniu oznak starzenia lub rekonstrukcję obszarów z utratą tkanek miękkich po operacjach, wypadkach, uzupełnienie tkanek po mastektomii, pourazowe ubytki skórne, blizny, nierówności, blizny potrądzikowe.
Własny tłuszcz-tkanka tłuszczowa stanowi naturalny wypełniacz, nie ma ryzyka reakcji alergicznej organizmu, dodatkowo zawarte w niej komórki macierzyste posiadają niepowtarzalne właściwości regeneracyjne oraz rewitalizujące.
Ilość komórek tłuszczowych nazywanych adipocytami wraz ze wzrostem lub utratą wagi pozostaje niezmienna. Mogą jedynie kurczyć się lub powiększać. Przeszczep tłuszczu usuwa tłuszcz z miejsc niepożądanych i przenosi je do miejsc, które potrzebują objetości.
W jakie okolice ciała przeprowadza się najczęściej zabiegi przeszczepiania tłuszczu?
Zabiegi przeszczepu tłuszczu są szeroko stosowane w celu korekcji zmarszczek, powiększania ust, korygowania opadających policzków, wypełniania bruzd nosowo-wargowych, likwidacji cieni pod oczami, modelowania sylwetki, powiększania biustu, pośladków czy też uzupełniania ubytków spowodowanych urazami, chorobami i wadami wrodzonymi.
Dla kogo wskazany jest zabieg z zastosowaniem przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej?
Dla każdej osoby, która czuje potrzebę wypełnienia, powiększenia tkanek miękkich własną tkanką tłuszczową, takich jak: usta, fałdy nosowo-wargowe, policzki, okolice oczu, piersi, dłonie. Dla osób z przeciwskazaniami do zabiegów na bazie kwasu hialuronowego, np. chorobami z autoagresji. Dla osób z ubytkami tkanek miekkich w wyniku wypadków, zabiegów operacyjnych. Aby mógł się odbyć zabieg przeszczepu tłuszczu, niezbędny jest fałd brzuszny, z którego będzie można pobrać tkankę tłuszczową. Tkanka tłuszczowa znajdująca się w okolicach ud, kolan, nie nadaje się do przeszczepu na twarz czy do piersi.
Tkanka tłuszczowa może zostać wykorzystana do ujędrniania piersi. Najlepsze efekty osiąga się u kobiet z niedużymi piersiami, rozmiar A i B. Jeśli piersi są zwiotczałe, w pierwszej kolejności należy poddać je zabiegowi uniesienia.
Jak długo utrzymuje się „przeszczepiony” tłuszcz w konkretnej okolicy?
Przeszczepiony tłuszcz pozostaje w tkankach przez resztę życia. Około 30-40% tłuszczu jest tracona w trakcie zabiegu, efekt uzależniony jest również od indywidualnych predyspozycji organizmu każdego pacjenta.
Należy pamiętać również o tym, że proces starzenia jest procesem postępującym, a przeszczepiony tłuszcz nie jest w stanie go zatrzymać.
Czy zabieg przeszczepu tłuszczu jest zabiegiem bezpiecznym?
Każdy zabieg niesie za sobą ryzyko zagrożenia. Przeszczep tłuszczu jest stosunkowo mało-inwazyjnym zabiegiem i wykazuje wysoki poziom bezpieczeństwa. „Ostrzykiwanie” tłuszczem wykonuje się cienkimi igłami w bardzo małych ilościach. Mogą pojawić się objawy niepożądane typu: zasinienie, obrzęk jednak są tą niegroźne i nieliczne powikłania, znikające w ciągu kilku dni. Przeszczepiony tłuszcz posiada dodatkowo udowodnione działanie rewitalizujące skórę, zwiększając jej napięcie oraz sprężystość.
Badania, które należy wykonać obowiązkowo przed zabiegiem to: morfologia, parametry krzepnięcia: INR, APTT, Ag-HBS, Anty-HCV.
Jak długo trwa zabieg? W jaki sposób przebiega? Ile czasu trwa rekonwalescencja?
Zabieg trwa około 60-90 minut, w zależności od okolicy poddanej przeszczepowi, najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj 7-10 dni.
I etap: Liposukcja
Tłuszcz pobierany jest specjalną cienką kaniulą z okolic takich jak: brzuch, uda, biodra, kolana. Zabieg jest małoinwazyjny, wykonywany najczęściej w znieczuleniu miejscowym.
II etap: Oczyszczanie oraz selekcja komórek tłuszczowych
Przed wstrzyknięciem tkanki tłuszczowej do nowych, wybranych miejsc, autologiczny tłuszcz zostaje oczyszczony od uszkodzonych komórek, krwi, lipidów i nadmiaru płynów zebranych podczas liposukcji. Do tego celu wykorzystuje się specjalne zestawy PureGraft lub metodę separacji komórek tłuszczowych ADIVIVE.
III etap: Iniekcja tkanki tłuszczowej – wstrzyknięcie tłuszczu
Oczyszczony tłuszcz jest wstrzykiwany w wybrane miejsca ciała za pomocą cieniutkich kaniul, zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do domu. Można zastosować przez okres tygodnia bieliznę uciskową w miejscu pobrania – liposukcji tkanki tłuszczowej.
W pierwszym tygodniu od zabiegu niewskazane jest korzystanie z sauny, basenu, siłowni.
Jaki jest koszt zabiegu?
Czytaj CENNIK.