Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Ginekomastia od 5000 zł – objawy i leczenie

Ginekomastia zabieg - gabinet Gdynia, Gdańsk

Co to jest ginekomastia?

Ginekomastią nazywamy chorobę polegającą na przerośnięciu męskiego gruczołu piersiowego. Jest to stosunkowo często występujące schorzenie mogące wystąpić u mężczyzn w różnym wieku. Szacuje się, że ginekomastia może pojawić się w różnym stopniu zaawansowania i na różnych etapach życia nawet u połowy populacji męskiej, a także u noworodków.

Ginekomastia a lipomastia

Ginekomastia idiopatyczna, czyli taka, której przyczyn nie da się jasno określić, występuje już u około 30 % zdrowych mężczyzn. Schorzenie to jest jednak często mylone z inną, podobną przypadłością, czyli lipomastią, która jest związana z nadmiarem tkanki tłuszczowej gromadzącej sie w okolicy piersi. Ginekomastia z kolei dotyka również tkanki gruczołowej.

Najczęstsze przyczyny ginekomastii

Ginekomastia jest schorzeniem, które dotyka dużą część męskiej populacji a jego przyczyny mogą być niezwykle różnorodne i obejmują zazwyczaj:

  • nieprawidłowości w gospodarce hormonów takich jak estrogen i androgen;
  • niedoczynność przysadki mózgowej;
  • guzy nadnerczy i tarczycy;
  • przyjmowanie niektórych preparatów na niepłodność i oligospermię;
  • zażywanie pewnych leków na nadciśnienie, wrzody żołądka, grzybicę, dolegliwości gastryczne, gruźlicę płuc, raka prostaty, reumatoidalne zapalenie stawów czy leki przeciwlękowe jak diazepam;
  • przyjmowanie anabolików stosowanych przez kulturystów.

Pozostałe przyczyny ginekomastii

Istnieją badania potwierdzające przypadki ginekomastii wywołanej lekami przeciwlękowymi, takimi jak diazepam, a nawet niektórymi narkotykami czy płynami na porost włosów. Schorzenie to występuje również dosyć często u mężczyzn borykających się z nadwagą i otyłością, u których dochodzi do przerostu tkanki tłuszczowej i łącznej. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej zwiększa bowiem produkcję estrogenów, które przyczyniają się do powstania ginekomastii.

Zwiększone ryzyko wystąpienia tego schorzenia występuje również u mężczyzn z aktywnym wirusem HIV, u których zastosowano schemat leczenia nazywany wysoce aktywną terapia przeciwretrowirusową. Warto również wspomnieć, że niektóre produkty spożywcze posiadające działanie estrogenne mogą przyczyniać sie do przerostu męskich gruczołów piersiowych. Jednym z nich jest piwo, które u mężczyzn nadwrażliwych na substancje w nim zawarte może wywoływać objawy ginekomastii.

Jak wygląda ginekomastia i jakie są jej objawy?

Głównym i najbardziej widocznym objawem ginekomastii jest oczywiście powiększenie piersi u mężczyzny, z tym że jest to raczej zwiększenie tkanki gruczołowej a nie tłuszczowej. W przypadku przerostu tkanki tłuszczowej mamy do czynienia z lipomastią, której główna przyczyną jest zazwyczaj otyłość, a która jest całkowicie innym schorzeniem niż ginekomastia.

Zazwyczaj mamy do czynienia z ginekomastią obustronną, jednak mogą zdarzać się przypadki jednostronnego przerostu gruczołu piersiowego. Do innych objawów tego schorzenia można jeszcze zaliczyć tkliwość i zwiększenie wrażliwości w obrębie klatki piersiowej a nawet ból, który może przybierać silną postać.

Jak wygląda leczenie ginekomastii?

Ginekomastia może być zarówno schorzeniem występującym samodzielnie, lub też jedynie rezultatem choroby. W drugim z wymienionych przypadków należy najpierw oddziaływać na przyczynę takiego stanu. Niestety w około 30 % wszystkich przypadków ginekomastii nie udaje sie do końca ustalić jej przyczyn. Mamy wtedy do czynienia z ginekomastią idiopatyczną. Ginekomastię leczymy chirurgicznie.

Zabieg usuwania ginekomastii

Ginekomastia zabiegW naszej Klinice zabieg przeprowadza się metodą cięcia wokół otoczki, mając na uwadze walor estetyczny przeprowadzanego zabiegu. Dzięki tej metodzie blizna po zabiegu staje się z czasem praktycznie niezauważalna.  Chirurg nacina fragment otoczki, otwierając pole zabiegowe i usuwa nadmiar gruczołu oraz tkanki tłuszczowej. Następnie zszywa skórę używając odpowiednich szwów i zakłada opatrunki. Procedura może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Rodzaj znieczulenia uzależniony jest od rozległości ginekomastii. Przed zabiegiem konieczna jest kontrola w postaci USG piersi, dzięki któremu chirurg jest w stanie podjąć stosowane decyzje dotyczące zabiegu. Sama procedura jest całkowicie bezpieczna i nieskomplikowana, a jednym z głównych zaleceń pooperacyjnych jest noszenie specjalnej kamizelki uciskowej jakiś czas po zabiegu. Rekonwalescencja po zabiegu nie jest również skomplikowana, dlatego pacjent stosunkowo szybko może wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jak przygotować się do zabiegu ginekomastii?

Po zakwalifikowaniu przez chirurga, pacjent ustala dogodny termin w Recepcji Kliniki, następnie wykonuje zlecone badania laboratoryjne. W przypadku znieczulenia miejscowego są to: morfologia, INR, APTT, Antygen-HBS. W przypadku zabiegu w znieczuleniu ogólnym zakres badań jest większy. Planując zabieg w znieczuleniu ogólnym warto pomyśleć o tym przynajmniej półtora miesiąca wcześniej.

Dodatkowo pacjent kupuje specjalną kamizelkę uciskową, którą będzie nosił 4-6 tygodni po zabiegu. Noszenie kamizelki ma bardzo ważne znaczenie dla procesu gojenia pooperacyjnego.

Ginekomastia spowodowana przyjmowaniem leków

W przypadku ginekomastii wynikającej z przyjmowania pewnych leków działanie może być dwutorowe. Pierwsze rozwiązanie to odstawienie leków, o ile jest to możliwe. Innym sposobem może być zastąpienie leku jego odpowiednikiem niewywołującym przerostu gruczołu piersiowego.

Ginekomastia spowodowana nadwagą

Z kolei w ginekomastii wywołanej otyłością konieczna jest zmiana trybu życia pacjenta oraz wprowadzenie odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego, które pozwolą pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Umów wizytę z doświadczonym chirurgiem w celu chirurgicznego leczenia ginekomastii

Gdynia Śródmieście, ul. Batorego 7/35, V piętro

☎ (+48) 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.