Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Zalecenia po operacji stulejki

Niemożność odprowadzenia napletka popularnie nazywana stulejką jest niezwykle częstych schorzeniem dotykającym chłopców i mężczyzn w różnym wieku. Rozwiązaniem tego problemu jest przeprowadzenie zabiegu odprowadzenia napletka, która wykonuje się zazwyczaj u chłopców, którzy ukończyli 3 rok życia. Zabieg ten, mimo że nie jest skomplikowany wymaga od pacjenta odpowiedzialnego zachowania i pewnych zabiegów higienicznych, które ułatwią gojenie i uniemożliwią nawrót choroby. Jakie są zalecenia po operacji stulejki?

Postępowanie w przypadku wystąpienia stulejki

mężczyzna z problemem stulejkiPo łacinie „phimosis” – stulejka, to stan niemożności odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego. Istnieją różne sposoby leczenia tego schorzenia: zachowawcze oraz operacyjne. Pierwszy sposób polega na stosowaniu maści ze sterydami, które zmiękczają i uelastyczniają napletek ułatwiając jego zsuwanie się. Ten sposób działania nie zawsze jednak przynosi spodziewane efekty. Często zdarza się, że farmakoterapia zawodzi i należy zwrócić się ku chirurgicznym metodom leczenia takim jak obrzezanie oraz plastyka napletka.

Stulejka u dzieci

Według badań przeprowadzonych przez Klinikę Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM napletek jest nieodprowadzany aż u 95% noworodków i 90% trzylatków. Sytuacja ta ma związek z budową napletka i zmianami zachodzącymi w jego obrębie. Wraz ze wzrostem dziecka wydzielana jest większa ilość wydzieliny napletkowej, która wpływa na rozłączenie wewnętrznych blaszek napletka od żołędzi prącia. Jeśli jednak sytuacja ta nie nastąpi wkrótce po ukończeniu przez chłopca 3-4 roku życia możemy mówić o tzw. stulejce patologicznej. Może ona wystąpić również w wyniku urazu, stanu zapalnego lub cewnikowania.

Jak wyglądają zalecenia po operacji stulejki?

Zarówno plastyka napletka jak i obrzezanie są zabiegami bezpiecznymi, jednak jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej niosą one ze sobą ryzyko powikłań. Najpowszechniejszymi z nich są krwawienia i zakażenia ran. Innym możliwym do wystąpienia powikłaniem pozabiegowym jest obrzęk prącia oraz jego nadwrażliwość. By zapobiec tym przykrym doświadczeniom ważne jest przestrzeganie kilku zaleceń pooperacyjnych.

Wysokie położenie prącia

Jednym z nich jest konieczność wysokiego położenia prącia do czasu ustąpienia opuchlizny. Do tego celu można stosować rulony z gazet lub bandaża, które stanowią podporę i stabilizację dla członka. Jest to na tyle ważne, ponieważ wspomaga odpływ krwi i chłonki oraz pomaga pozbyć się obrzęku. W przypadku krwawienia pooperacyjnego należy je ucisnąć aż do ustąpienia. W przypadku braku poprawy konieczna może okazać się konsultacja lekarska.

Odpowiednia higiena

Odpowiednia higienaInnym niezwykle ważnym zaleceniem pooperacyjnym w przypadku stulejki jest zachowywanie należytej higieny. Polega ona na regularnym myciu członka mydłem, roztworem Rivanolu lub naparem z rumianku. Wielu lekarzy zaleca również wykonywanie nasiadówek z kory dębu, który wykazuje właściwości antybakteryjne. Kolejną istotną sprawą jest dbanie o często zmieniany, jałowy opatrunek i przemywanie rany odkażającym Octeniseptem. Niektórzy lekarze zalecają również stosowanie maści z antybiotykiem.

Rekonwalescencja po zabiegu

Rekonwalescencja po zabiegu leczenia stulejki jest stosunkowo krótka. Pacjent może wrócić do standardowej aktywności już w przeciągu 24 godzin po zabiegu. Należy jednak unikać dużego wysiłku fizycznego przez okres około 2-3 tygodni. W przypadku mężczyzn aktywnych seksualnie należy zachować wstrzemięźliwość przez minimum 4 tygodnie od daty operacji. Szwy zakładane w trakcie operacji są z reguły wchłanialne oraz rozpuszczalne, dlatego nie ma konieczności ich usuwania. W przypadku dolegliwości bólowych można je łagodzić doustnymi środkami przeciwbólowymi.

Operacyjne niwelowanie stulejki to jedna z najpowszechniejszych procedur urologicznych u dzieci i dorosłych. Jak każdy zabieg chirurgiczny, tak i w tym przypadku możliwe jest wystąpienie różnorodnych powikłań, które należy zgłaszać do lekarza zawsze gdy stają się mocno uciążliwe i przedłużają się nawet do kilku dni/tygodni po zabiegu.

Konsultacja – operacja stulejki

Dr Kaliszewski Gdynia

Dr Michał Kaliszewski

Wykształcenie zdobył na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na Wydziale Lekarskim. Jego specjalizacja obejmuje zabiegi chirurgii estetycznej. W Gdyni na Oddziale Chirurgicznym Szpitala im. Świętego Wincentego a Paulo czynnie wykonuje pełny profil zabiegów z obrębu chirurgii skóry, przepuklin brzusznych i pachwinowych, a także przeszczepów w chirurgii tkanek podskórnych.

Jak członek Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego po stażach w zakresie chirurgii plastycznej i onkologicznej, stale rozwija swoją wiedzę. Podczas zabiegów dba o aspekty estetyczne. W ramach działalności dla Derm-Estetyka wykonuje zabiegi takie jak: asysta przy zmniejszaniu i powiększaniu piersi oraz plastyki brzucha, a także operowanie stulejki.

Umów wizytę w celu operacji stulejki

☎ (+48) 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.