Co to jest załupek penisa?
Załupek występuje w sytuacji, gdy nie jest możliwe sprowadzenie odprowadzonego napletka na żołądź.
Załupek może pojawić się tylko u nieobrzezanych mężczyzn, którzy przez dłuższy czas mieli odprowadzony napletek. Pacjenci z załupkiem często podają, że mieli problemy z odprowadzaniem napletka podczas wzwodu co często powiązane jest ze współistniejącym pozapalnym zbliznowaceniem skóry napletka.
Przedłużąjące się w czasie odprowadzenie napletka, może doprowadzić do jego obrzęku i przekrwienia. Utrudniony odpływ krwi z napletka powoduje narastanie obrzęku doprowadzając do gorszego ukrwienia a co za tym idzie niedotlenienia tkanek. Szczególnie nasilone zmiany pojawiają się u pacjentów, u których przed wystąpieniem załupka występował pozapalny, zwłókniały pierścień w obrębie napletka.
Załupek a stulejka
Za pojawienie się załupka może być odpowiedzialne jeszcze inne zjawisko dotyczące męskich narządów płciowych, mianowicie stulejka – czyli zwężenie napletka, uniemożliwiające jego odprowadzenie poniżej żołędzi.
- Stulejkę wrodzoną – występuje u większości noworodków płci męskiej. Zwykle w pierwszych latach życia wewnętrzna blaszka napletka jest złączona z żołędzią penisa przy pomocy mastki. Jest to stan fizjologiczny, który stopnio ustępuje. Do ok. 3/4 roku życia, ujście napletka ulega poszerzeniu, a całkowite odprowadzenie stulejki z żołędzi powinno być możliwe do 17 r.ż.
- Stulejkę nabytą – jest to stan patologiczny, który określa nieprawidłowe ustępowanie stulejki wrodzonej u dzieci. Pojawia się ona jednak również u dorosłych, na skutek nabytych urazów, stanów zapalnych, niektórych schorzeń czy zabiegów urologicznych.
Załupek zapobieganie
Załupek nie występuje zbyt często u mężczyzn. Zaleca się pacjentom odpowiednie postępowanie z napletkiem – odprowadzanie napletka na żołądź po oddaniu moczu,kąpieli, stosunku płciowym.
Załupek leczenie
Celem leczenia załupka jest odprowadzenie napletka na żołądź, zahamowanie narastającego obrzęku i niedopuszczenie do pojawienia się martwicy tkanek. Po stwierdzeniu załupka urolog, uciskając obrzękniętą skórę napletka spróbuje odprowadzić go na żołądź. W przypadku niepowodzenia postępowania zachowawczego konieczne jest nacięcie skóry napletka w znieczuleniu miejscowym. Po wyleczeniu stanu zapalnego pacjent powinien zostać zakwalifikowany do zabiegu obrzezania.
Załupek prącia – konsultacja z lekarzem
Dr Michał Kaliszewski
Jest absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego, który czynnie poszerza swoje umiejętności w pełnym profilu zabiegów chirurgicznych Oddziału Chirurgicznego Szpitala im. Świętego Wincentego a Paulo w Gdyni.
Stale rozwija swoją wiedzę, biorąc udział w kursach i sympozjach. W ramach działalności dla Derm-Estetyka wykonuje zabiegi chirurgii plastycznej, takie jak: operację stulejki, plastykę brzucha i zmniejszanie oraz powiększanie piersi.