• Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

  Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

 • Botox Gdańsk, Gdynia

  Botox Gdańsk, Gdynia

 • Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

  Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

 • Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

  Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

 • Botox Gdańsk, Gdynia

  Botox Gdańsk, Gdynia

 • Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

  Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA – ZESPÓŁ KANAŁU NADGARSTKA

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Jest to najczęstsza neuropatia uciskowa, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych w obrębie ręki. Nerw pośrodkowy jest uciskany w kanale nadgarstka, czyli tunelu otoczonego przez kości, którego sklepienie, czyli część górna stanowi więzadło poprzeczne nadgarstka. W najczęściej spotykanej idiopatycznej postaci zespołu cieśni nadgarstka robi się za ciasno wskutek zmian zapalnych. Rezultatem jest ucisk na włókna nerwowe oraz odżywiające go tętnice. Wskutek niedokrwienia dochodzi do zmian degeneracyjnych. Po ustaniu ucisku wraca prawidłowe ukrwienie i nerw pośrodkowy się regeneruje. Należy pamiętać o tym, że zbyt późna decyzja o zabiegu może doprowadzić do nieodwracalnej
utraty czucia w ręku.

Zespół cieśni nadgarstka objawy?

Najczęstsze objawy, to drętwienie lub parestezje-mrowienie, które dotyczą palca wskazującego i środkowego, a następnie kciuka. Rzadko występują dolegliwości ze strony palca serdecznego. Powszechną oznaką jest nasilenie się objawów powodujących budzenie w nocy.  Upuszczanie przedmiotów i osłabienie siły mięśniowej są zjawiskiem rzadkim, chyba, że choroba występuje w stanie zaawansowanym, bądź współistnieje zespół rowka nerwu łokciowego.

Zespół cieśni nadgarstka rozpoznanie?

Najczęściej przeprowadza się testy, m.in. Test Phalena, polegające na sprawdzeniu sprawności manualnej i czucia w palcach. Osoba z zespołem cieśni nadgarstka nie zdoła wykonać pewnych czynności, pojawią się dolegliwości przy jej maksymalnym zgięciu w nadgarstku, będzie zaburzenia czucia w palcach. Na przykład dotknięcie dwóch igieł znajdujących się w odległości większej niż 5–7 mm zdrowy człowiek zinterpretuje jako dwa ukłucia, a cierpiący na zaawansowane ZCN, nawet gdy igły znajdują się w odległości 1–1,5 cm, poczuje jedno ukłucie. Niekiedy potrzebna jest elektromiografia, badanie które umożliwia zbadanie szybkości przewodnictwa nerwu, i ultrasonografia uwidaczniająca jego deformacje, pogrubienie więzadła poprzecznego i ścięgien.

Jakie są przyczyny zespołu cieśni nadgarstka?

Najczęściej nie są znane przyczyny powstawania schorzenia.  Rozwojowi cieśni nadgarstka może sprzyjać nadwyrężanie ręki. Częstotliwość występowania choroby wynosi 2% całej populacji, z czego w 14% dotyczy diabetyków, a 30% diabetyków z cechami neuropatii. Kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni.

Zespół cieśni nadgarstka leczenie?

Leczenie nieoperacyjne polega na unieruchomieniu nadgarstka w szynie w pozycji neutralnej, zmiana trybu życia i stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez 3 miesiące.

Jeżeli dochodzi do uścisku o znacznym nasileniu, świadczącym o zaawansowanym procesie chorobowym niezbędne jest leczenie chirurgiczne. Chirurgiczny zabieg, czyli dekompresja nerwu pośrodkowego na poziomie nadgarstka gwarantuje bardzo wysoki doskonałych wyników, niezależnie od tego czy zostanie zastosowana technika otwarta czy endoskopowa.

Zespół cieśni nadgarstka operacja?

W technice operacyjnej otwartej, wykonuje się cięcie wzdłuż promieniowej granicy palca serdecznego. Rutynowa dekompresja polega na oddzieleniu dalszej powięzi przedramienia, która przerasta więzadło poprzeczne nadgarstka ponieważ może to powodować ucisk nerwu pośrodkowego na powierzchni dłoni kości promieniowej. Endoskopowe uwolnienie kanału nadgarstka polega na wykonaniu nacięcia w środkowej części nadgarstka oraz wprowadzeniu endoskopu-mikrokamery wzdłuż promieniowej granicy palca serdecznego, maksymalnie do 3 cm. Decyzję o wyborze techniki przeprowadzenia zabiegu zawsze podejmuje lekarz ortopeda.

Jak wygląda leczenie pooperacyjne?

Po zabiegu unieruchamia się nadgarstek w pozycji naturalnej nie dłużej niż na tydzień czasu, aby zapobiec uwięzieniu ścięgien zginaczy w kanale nadgarstka. Wskazane jest wczesne uruchomienie palców, aby zapewnić poślizg nerwu pośrodkowego w miejscu zabiegu operacyjnego, a także zmniejszyć ryzyko powstawania zrostów w czasie dalszego leczenia.

Powrót do zdrowia to średnio 4 tygodnie dla pracy biurowej i  ponad 2 miesięcy przy ciężkiej pracy fizycznej.  Jeśli pojawia się ból w trakcie wykonywania konkretnej czynności, na jakiś czas trzeba jeszcze z niej zrezygnować. Lepiej nie odwlekać operacji, bo może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu pośrodkowego i utraty czucia w dłoni.

Zespół cieśni nadgarstka cena?

 

0
0
0
s2sdefault