• Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

  Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

 • Botox Gdańsk, Gdynia

  Botox Gdańsk, Gdynia

 • Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

  Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

 • Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

  Gabinet medycyny estetycznej Gdańsk, Gdynia

 • Botox Gdańsk, Gdynia

  Botox Gdańsk, Gdynia

 • Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

  Leczenie łysienia Gdańsk, Gdynia

ZWYRODNIENIE STAWÓW LECZENIE

Komórki macierzyste w ortopedii

 Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Zwyrodnienie stawów jest chorobą na którą cierpi wiele ludzi w różnym wieku, większość  dotyczy starszego i średniego wieku, trzykrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Szacunkowo około połowa populacji około 55 roku życia ma chorobę zwyrodnieniową, która najczęściej dotyka stawów kolan, bioder i kręgosłupa. Proces chorobowy może rozpocząć się bardzo dyskretnie, pierwszymi objawami mogą być uczucie zmęczenia i osłabienie kończyn. Istotą choroby zwyrodnieniowej jest destrukcja chrząstki stawowej i błony maziowej, która związana jest z zaburzeniem równowagi pomiędzy procesami regeneracji i degeneracji.

Zwyrodnienie stawów objawy?

Do najczęstszych objawów należą: bóle podczas wysiłku, ćwiczeń, bolesność stawów przy dotyku, ograniczenia ruchomości stawów, obrzęk, trzeszczenie lub tarcie w stawie, bóle również w spoczynku – bóle nocne.

Co powoduje zwyrodnienie stawów?

Powstawanie choroby ma podłoże idiopatyczne, czyli nie znana jest przyczyna. Istnieje wiele teorii, m.in.: genetyczna, immunologiczna, zapalna, mechaniczna. Zakłada się, że najczęściej są to predyspozycje genetyczne, choroby i urazy stawów, nadmierne zużycie stawów w skutek nadwagi, ciężkiej pracy, intensywnego uprawiania sportu.

Zwyrodnienie stawów badania?

W celu potwierdzenia choroby, wykonujemy zdjęcie RTG. Jeśli zmiany są w kręgosłupie, to warto wykonać tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny – w zależności od tego, który to odcinek kręgosłupa. Jeśli chodzi o staw biodrowy czy kolanowy, możemy się oprzeć na wynikach RTG.

Zwyrodnienie stawów leczenie?

 • W pierwszej kolejności zaleca się spadek masy ciała oraz ruch. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest  rower – nawet stacjonarny i systematyczne ćwiczenia. Oczywiście choroba zwyrodnieniowa stawów postępuje. Nie cofniemy jej, jednak intencją leczenia jest spowolnienie procesu, by pacjent jak najdłużej używał własnego stawu, a nie przeszczepionej protezy. W każdym stawie, który podlega ćwiczeniom, dochodzi do wymiany płynu stawowego. Jeżeli w płynie stawowym znajdują się czynniki zapalne uszkadzające staw, to podczas ruchu organizm się ich pozbywa ponieważ płyn w stawie jest stale wymieniany. Natomiast w przypadku siedzącego trybu życia nie ma mechanicznego wypłukiwania czynników zapalnych ze stawu, działają one na chrząstkę przez cały czas, niszcząc staw.
 • Iniekcje dostawowe (są to najczęściej preparaty kwasu hialuronowego). Mają za zadanie zmniejszyć tarcie, zwiększać właściwości mechaniczne stawu. To skuteczna forma leczenia farmakologicznego na pewnym etapie choroby. Do tego można włączyć substytut diety na bazie glukozamin.
 • We wcześniejszym stadium choroby można zastosować komórki macierzyste, które w formie iniekcji podaje się do chorego stawu. Wyniki badań wskazują, że podawanie komórek macierzystych może stać się alternatywą dla zastosowania endoprotez stawu lub może opóźnić konieczność wykonania zabiegu operacyjnego.
  Światowe publikacje pokazują 90% skuteczność w chorobie zwyrodnieniowej stawów u pacjentów w II i III stadium. W cięższych przypadkach, np. IV stadium, gdy chrząstki zostały już znacznie uszkodzone przed leczeniem, można brać pod uwagę ponowne zastosowanie leczenia komórkami macierzystymi. Około 90% pacjentów obserwuje co najmniej 50% poprawę w stosunku do sytuacji sprzed leczenia, a połowa z nich nawet 75% poprawę.
 • W mniej zaawansowanych etapach choroby można wykonywać artoskopię stawów.

Co to są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to pierwotne komórki o unikatowych zdolnościach do samoodnowy. Posiadają one swego rodzaju „pamięć” i zdolność do  regeneracji uszkodzeń w miejscu ich podania, to znaczy, że jeśli podamy je do tkanki kostnej, zaczną przybierać postać komórek kostnych. Dodatkowo, gdy komórka macierzysta jest nieprawidłowa, organizm sam ją zniszczy, dzięki temu nie przekształci się w komórkę nowotworową.

Gdzie występują komórki macierzyste?

Komórki macierzyste występują w szpiku kostnym, w rogówce, siatkówce oka, wątrobie, skórze, trzustce, jelitach, krwi obwodowej i tkance tłuszczowej.

Czy wszystkie komórki macierzyste są takie same?

Wyróżnia się komórki macierzyste zarodka, tzw. pierwotne komórki zarodkowe i komórki macierzyste dorosłego organizmu. Te pierwsze pochodzą z wczesnych faz rozwoju zarodka. Te drugie są niezróżnicowanymi komórkami znajdującymi się w wykształconych tkankach i te właśnie mają zdolność przekształcania się w dowolny typ komórki wstępujący w tkance, w której się znajdują, lub mogą tworzyć komórki innych tkanek niż ich tkanki wyjściowe.

Największa liczba komórek macierzystych występuje w tkance tłuszczowej,  jeden gram tkanki tłuszczowej zawiera 500 razy więcej komórek macierzystych niż 1 gram szpiku kostnego.

W jakich wskazaniach w ortopedii stosuje się przeszczep własnych komórek macierzystych ?

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów
 • Zapalenia kości i stawów
 • Uszkodzenia ścięgien i więzadeł, zwyrodnienie ścięgna Achillesa
 • Łokieć tenisisty
 • Opóźniony zrost kości

Na czym polega zabieg przeszczepu komórek macierzystych z własnej tkanki tłuszczowej?

I etap: Liposukcja – pobranie tkanki tłuszczowej z fałdu brzusznego w znieczuleniu miejscowym 

II etap: Oczyszczenie, selekcja komórek macierzystych

III etap: Iniekcje - zastrzyki dostawowe

Cała procedura zamyka się w 60-90 minutach. Bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do domu. Można zastosować przez okres tygodnia bieliznę uciskową w miejscu pobrania-liposukcji tkanki tłuszczowej.

Alternatywą dla zabiegów przeszczepu  komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej są zabiegi z wykorzystaniem własnego osocza bogatopłytkowego PRP. Pobieramy krew z żyły obwodowej pacjenta, poddajemy wirowaniu, aby oddzielić krwinki od osocza. Osocze podajemy dostawowo w formie iniekcji – zastrzyku.

Kiedy można spodziewać się pierwszych rezultatów?

Proces regeneracji stawów trwa kilka miesięcy, niektórzy pacjenci widzą efekty nawet w ciągu kilku tygodni od wykonanego zabiegu. Pacjenci, zaraz po podaniu komórek macierzystych powinni przejść rehabilitację trwającą około 6 tyg. Jest ona nierozłączną częścią postępowania bez którego efekt leczniczy może być zagrożony, zwłaszcza u chorych ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów.  W tym wypadku rehabilitacja trwa długo i wymaga dużej cierpliwości ale uzyskany efekt jest bardzo satysfakcjonujący  pacjenta.

Przeszczep komórek macierzystych cena?

Przeszczep komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej cena od 6000 zł

Przeszczep komórek macierzystych z autologicznego osocza bogatopłytkowego PRP cena od 800 zł

0
0
0
s2sdefault