Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Skleroterapia – leczenie żylaków nóg

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Skleroterapia – Leczenie żylaków nóg

Czym są żylaki nóg? Skąd się biorą?

Żylaki są poszerzonymi żyłami, które poza tym, że stanowią defekt wizualny mogą świadczyć o poważniejszych problemach. Jeśli na naszych nogach pojawią się zmiany wyglądające jak żylaki, należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednią terapię dla nas. Późne leczenie żylaków nóg może skutkować bardziej inwazyjnymi metodami ich usuwania. Jeśli zastawki żył głębokich zaczynają działać nieprawidłowo, krew cofa się do żył powierzchniowych. Zwiększone ciśnienie powoduje rozszerzenie żył, które na początku mogą wyglądać jak pajączki na nogach, ale z czasem dają inne dolegliwości jak drętwienie nóg, obrzęki, ból.

Żylaki dużo częściej występują u kobiet niż mężczyzn. Siedzący tryb życia, brak ruchu, noszenie zbyt obcisłych ubrań może zwiększać ryzyko zachorowań na żylaki. Najczęstszą jednak przyczyną powstawania żylaków jest skłonność dziedziczna, jeśli jedno z rodziców miało żylaki, ryzyko zachorowań wynosi 42%, jeśli oboje to ryzyko wzrasta nawet do 89%. Dużo częściej żylaki będą występowały u pracowników biurowych, kierowców, osób, których praca wymaga długotrwałego przyjmowania jednej pozycji. Problem będzie pogłębiał brak ruchu, który jest bardzo istotnym elementem profilaktyki przeciwko nawracającym żylakom.

Czym się różnią od siebie żylaki pierwotne od wtórnych?

Żylaki, które rozwijają się bez konkretnej przyczyny są żylakami pierwotnymi, zaś te, które powstają w konsekwencji chorób wywołujących zastój krwi w żyłach, na przykład zapalenie żył głębokich, będą żylakami wtórnymi.

Leczenie żylaków nóg

Im wcześniej udamy się do specjalisty, tym większa szansa na usunięcie żylaków nóg bez operacji i rekonwalescencji. Medycyna w obecnych czasach oferuje wiele metod ich leczenia.

  • Skleroterapia – jedna z popularnych medok leczenia żylaków nóg. Polega na zamknięciu niewydolnych naczyń za pomocą pianki lub płynu, podawanego przy użyciu zastrzyku.
    Metoda ta, najlepiej sprawdza się w przypadku małych i średnich żylaków, jest wysoko skuteczna oraz mało inwazyjna. Bezpośrednio po zabiegu, pacjent wraca do domu.

Usuwanie żylaków nóg

Skleroterapia to jeden z popularnych, bezpiecznych zabiegów usuwających pajączki, drobne naczynka, małe żylaki na nogach. Zabieg jest szybki, bezpieczny, nie pozostawia cięć, ani blizn na skórze. Problem tzw. pajączków na nogach dotyczy dużej grupy pacjentek i stanowi dość przykry problem kosmetyczny. Zabieg skleroterapii polega polega na „ostrzyknięciu”, czyli wprowadzeniu bardzo cienką igłą do rozszerzonego naczynia specjalnego preparatu, który powoduje sklejenie żyły, zamknięcie jej światła, a w konsekwencji całkowite zamknięcie. 

Skleroterapia

Zabieg ten może być też rozwiązaniem dla żylaków wtórnych, czyli żylaków, które powstały po zabiegach operacyjnych.

Preparatem, który zamyka poszerzone naczynia jest bardzo skuteczny i bezpieczny polidokanol. Stosuje się go w różnych stężeniach w zależności od wielkości naczynia, przy zachowaniu odpowiedniej techniki wykonanego zabiegu. Jest idealnym rozwiązaniem dla dużych żylaków, jak i małych pajączków. Tego typu leczenie żylaków nóg jest alternatywą dla leczenia operacyjnego.

Pajączki mogą być objawem przewlekłej niewydolności żylnej, ich zamykanie poprzez skleroterapię zapobiega powstaniu ostatniemu stadium choroby żylnej, owrzodzeń.

 Czy skleroterapia jest bolesna?

Najczęściej zabieg nie wymaga specjalnego znieczulenia, wykonuje się go bowiem bardzo cienką igłą. Bolesności podczas zabiegu może towarzyszyć sytuacja, w której lek wydostaje się poza światło naczynia. Należy wówczas poinformować lekarza o zaistniałych dolegliwościach.

U kogo stosuje się skleroterapię?

Skleroterapia jest alternatywą na zamykanie poszerzonych naczyń: teleangiektazji (pajączków), wenulektazji (poszerzonych, małych żyłek śródskórnych), żylaków kończyn dolnych, owrzodzeń podudzi.

Czy skleroterapia jest skuteczna?

Po podaniu preparatu, który zamyka naczynia, efekty zaczynają dopiero być widoczne po 3-4 tygodniach. Następuje powolne wchłanianie poszerzonej żyły, które może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W miejscach podanego preparatu, mogą być widoczne zasinienia, może być również wyczuwane tkliwe zgrubienie. Niewielka bolesność jest przemijająca.

Raz zamknięte naczynia, nie otwierają się ponownie, jednak zabiegi skleroterapii nie wpływają na tworzenie się kolejnych pajączków, czy większych żylaków. Osoby dbające o estetyczny wygląd nóg poddają się takim zabiegom co kilka lat (w miarę rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej), nie dopuszczając do tworzenia się dużych obszarów brzydko wyglądających poszerzeń żylnych. Zastosowanie skleroterapii po kilku latach jest zdecydowanie mniej kłopotliwe.

Jak przebiega proces leczenia żylaków nóg za pomocą skleroterapii?

Zabieg przeprowadza się w gabinecie zabiegowym, jego czas trwania to 20-30 minut. Lekarz ocenia stan układu żylnego na stojąco, zaś podczas podawania preparatu pacjent leży na fotelu zabiegowym. Podczas wizyty, skleroterapię przeprowadza się najczęściej  na  jednej kończynie. Ponowny zabieg w tej samej okolicy przeprowadza się po 3-4 tygodniach. Liczba zabiegów jest bardzo indywidualna i może obejmować 3-5 serii.

Po zabiegu skleroterapii zaleca się chodzenie przez jedną, dwie godziny, co ma bardzo korzystny wpływ na proces gojenia. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się założenie rajstop bądź pończoch uciskowych, które zwiększają skuteczność zabiegu. Noszenie rajstop i pończoch uciskowych o odpowiednim stopniu ucisku zaleca się noszenie na stałe w ciągu dnia, a przynajmniej przez pierwszy miesiąc. Rekomendujemy, aby  przyjść na zabieg z własnymi pończochami. Korzystne jest stosowanie wyrobów dobrej jakości. Wyższa cena rekompensowana jest dłuższym czasem używania wyrobu. W leczeniu stosujemy wyroby głównie o 2 stopniu ucisku. Pończochy o pierwszym stopniu ucisku mają znaczenie tylko profilaktyczne.

Przeciwskazania do zabiegu skleroterapii

Uczulenie na środki obliterujące, unieruchomienie, miejscowa lub układowa infekcja, niewyrównana cukrzyca, przebyta niedawno zakrzepica żył głębokich.

INNE METODY LECZENIA ŻYLAKÓW

  • EVLT – laserowe, wewnątrz naczyniowe leczenie żylaków nóg. Zabieg polega na wprowadzeniu do naczynia żylnego, włókna światłowodowego. Impulsy lasera podgrzewają ściany niewydolnego naczynia i w konsekwencji zamykają je. Dzięki tej metodzie możemy wyleczyć nawet duże żylaki, a sam zabieg jest mało inwazyjny. Laseroterapia zapewnia wysoką skuteczność leczenia, nie wymaga hospitalizacji, ani znieczulenia ogólnego.
  • Miniflebektomia to zabieg polegający na wykonaniu kilkumilimetrowego nacięcia skóry i usunięciu niewydolnych żył za pomocą specjalnych haczyków. Zabieg pozostawia niewielką bliznę na skórze. Metoda ta ma najczęściej zastosowanie jako uzupełnienie metody laserowej Miniflebektomię wykonuje się pacjentom, u których nie można zastosować skleroterapii oraz jako uzupełnienie metod laserowych u chorych z bardzo dużymi żylakami. Po zabiegu miniflebektomii uzyskuje się bardzo dobry oraz co najważniejsze trwały efekt kosmetyczny. Zabieg można wykonać w znieczulaniu miejscowym. Bezpośrednio po wykonanej miniflebektomii pacjent może chodzić i możliwy jest powrót do aktywności zawodowej już następnego dnia.
  • Metody chirurgiczne – Jeśli nie mamy możliwości usunięcia żylaków metodami skleroterapii, metodą miniflebektomii czy metodami laserowymi, pozostaje metoda chirurgiczna. Klasyczny zabieg operacyjny polega na usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, a następnie żylaków. Na początku zabiegu wykonuje się nacięcie w pachwinie, gdzie żyła odpiszczelowa uchodzi do żył głębokich. Naczynie się przecina i podwiązuje koniec od strony żył głębokich. Następnie wykonuje się drugie nacięcie skóry ponad żyłą (w zależności od rozległości zmian: albo w okolicy kolana, albo w okolicy kostki). Do żyły wprowadza się długą metalową sondę i za jej pomocą wyciąga się żyłę.

Specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej – Dr Anna Trybull

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku, będąca specjalistą chirurgii ogólnej oraz chirurgii onkologicznej.

Posiada bogate doświadczenie zawodowe, które zdobywała podczas wieloletniej praktyki lekarskiej między innymi w Oddziale Chirurgii Szpitala im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz w Oddziale Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym Św. Wojciecha w Gdańsku.

Bierze udział w licznych konferencjach oraz kursach medycznych, dzięki którym pogłębia swoją wiedzę z zakresu laserowego zamykania naczyń żylnych oraz skleroterapii.

Usuwanie żylaków nóg Gdynia – zarezerwuj wizytę: tel. +48 500 430 484

Powrót na górę