Derm-Estetyka

logo-dermestetyka

Derm-Estetyka

Medycyna estetyczna

Zarezerwuj wizytę:
+48 500 430 484

Gabinet medycyny estetycznej
Gdynia, ul. Stefana Batorego 7/35
Zapraszamy na 5 piętro

Leczenie żylaków odbytu – usuwanie Hemoroidów

Hemoroidy, wraz z mięśniami zwieracza uszczelniają kanał odbytu i dzięki temu pozwalają panować nad oddaniem stolca. Hemoroidy są poduszeczkami wypełnionymi krwią, które pod wpływem impulsów nerwowych, odczuwanych jako parcie, opróżniają się z krwi, umożliwiając wypróżnianie. Hemoroidy to guzki krwawnicze, posiada je każda osoba. Natomiast żylaki odbytu występują tylko u niektórych osób. Jeśli hemoroidy są zbyt rozciągnięte i nie opróżniają się z krwi do końca, dochodzi do jej zalegania oraz pojawia się stan zapalny. Stan zapalny może obejmować również tkanki odbytu. Dochodzi wówczas do rozwoju choroby hemoroidalnej, nazywanej żylakami odbytu. Doświadczony lekarz proktolog podczas konsultacji oceni stan twoich hemoroidów. Dlatego niezbędna jest konsultacja z proktologiem„lekarzem od hemoroidów”.

Z jakiego powodu powstają hemoroidy – żylaki odbytu?

Przypadłość ta, może dotyczyć każdej osoby, bez różnicy na wiek czy płeć. Wiele czynników pretenduje do wystąpienia żylaków odbytu:

 • Niewłaściwa dieta, która zawiera zbyt mało błonnika. Dużą ilość błonnika możemy znaleźć w kaszach, pieczywie razowym, otrębach, musli, niełuskanym ryżu, owocach, warzywach takich jak: fasola biała, czerwona. Brak błonnika w diecie powoduje zaparcia i zwiększoną pracę jelit, rozciągnięcie błony śluzowej odbytu
 • Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, praca wymuszająca spędzanie wielu godzin w jednej pozycji: prace biurowe, zawodowi kierowcy, stomatolodzy. Ważne jest, aby wprowadzić do swojego życia codzienną gimnastykę, spacery, pływanie
 • Przyjmowanie niektórych leków: uspakajających, preparatów żelaza, na nadciśnienie, przeciwkaszlowych z kodeiną
 • Ciąża, która powoduje zmiany hormonalne w organizmie, dodatkowo płód podczas rozwoju może uciskać na układ żylny , upośledzając czynność jelit i odpływ krwi
 • Otyłość wraz z występującą niewydolnością krążenia, operacje okolic odbytu. Osoby otyłe często stosują środki przeczyszczające, które mogą powodować podrażnienie jelit i przewlekłe stany zapalne
 • Wiek – osoby starsze posiadają mniejsze napięcie mięśniowe
 • Seks analny

Jakie są objawy hemoroidów – żylaków odbytu?

hemoroidyJednym z pierwszych objawów jest świąt odbytu, odczucie wilgotności okolic intymnych, które zwiastują odczyny zapalne i alergiczne. Kolejnym objawem jest krwawienie z odbytu widoczne najczęściej na papierze toaletowym, podczas korzystania z toalety. Do objawów żylaków odbytu należy wypadanie guzka krwawniczego. Dolegliwościom może również towarzyszyć ból, jednak pojawia się najczęściej podczas powikłań zapalnych.

Jakie badania należy wykonać przy żylakach odbytu?

Jeśli u pacjenta pojawia się krwawienie z odbytu należy niezwłocznie zgłosić się do chirurga zajmującego się leczeniem hemoroidów (żylaków odbytu) lub proktologa.  Choroba rozwija się powoli, im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Badanie wykonuje się po ułożeniu pacjenta na boku. Lekarz specjalista po zebraniu wywiadu, oceny okolic odbytu oraz badania palcem – per rectum stawia diagnozę.

Hemoroidy odbytu leczenie

Główną zasadą leczenia hemoroidów – żylaków odbytu jest zapobieganie. Prowadzenie aktywnego trybu życia, unikanie zaparć, wprowadzenie zdrowej, bogatej w błonnik diety, unikanie długiego siedzenia w jednej pozycji. We wczesnym stadium choroby zaleca się zmianę stylu życia oraz preparaty takie jak np. Aesculan, które będą łagodziły objawy żylaków odbytu. Należy pić 2-2,5 litra wody dziennie, ograniczyć picie alkoholu wysokoprocentowego, kawy, mocnej herbaty, czekolady, czerwonego wina, a także spożywania tłuszczów zwierzęcych, produktów powodujących wzdęcia i ostrych przypraw. Inne metody leczenia hemoroidów uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby.

Klasyfikacja żylaków odbytu – hemoroidów

Do klasyfikacji hemoroidów – żylaków odbytu używa się skali Parksa.

 • Pierwszy stopień – guzki krwawnicze powiększają się, jednak nie dochodzi do wypadania na zewnątrz
 • Drugi stopień – guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz podczas wypróżniania się, jednak powracają do kanału odbytu po oddaniu stolca
 • Trzeci stopień – guzki krwawnicze wypadają podczas wypróżniania się i nie powracają do kanału odbytu
 • Czwarty stopień – guzki krwawnicze znajdują nie na zewnątrz bez różnicy od procesu defekacji

Hemoroidy odbytu usuwanie

 • Leczenie farmakologiczne: W przypadku łagodnych objawów hemoroidów zaleca się stosowanie preparatów przeciwzapalnych, przeciwświądowych i przeciwbólowych. Mogą to być maści, kremy, czopki lub żele, które łagodzą objawy choroby.
 • Leczenie zachowawcze: W przypadku umiarkowanych objawów hemoroidów, zaleca się zmianę stylu życia, co może pomóc w zmniejszeniu objawów. Do tych zmian należą zmiana diety, która powinna zawierać więcej błonnika i płynów, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie długotrwałego siedzenia.
 • Chirurgiczne leczenie żylaków odbytu odbywa się najczęściej w ramach chirurgii jednego dnia. Specjaliści stosują metody Morinagi, MIlligana-Morgana czy też Longo. Metoda Morinagi polega na zamknięciu naczyń hemoroidalnych poprzez założenie szwów, które ulegają samowchłonięciu. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie lub w ramach jednodniowego pobytu w szpitalu. Jest to bezpieczna metoda usuwania hemoroidów, nie dająca powikłań, z minimalnym ryzykiem nawrotów. W metodzie Milligana-Morgana wycina się guzki z pozostawieniem otwartych ran, co zapobiega zwężeniu odbytu. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym. Chory wraca następnego dnia do domu. Gojenie ran następuje w ciągu 7-10 dni. Metoda Longo polega na usunięciu chorobowej błony śluzowej i zszyciu za pomocą staplera hemoroidalnego. Zabieg może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Leczenie hemoroidów Gdynia

 Zarezerwuj wizytę z doświadczonym proktologiem

 tel. +48 500 430 484

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.